Рівненщина стане учасником Національного проєкту «Бортництво Полісся»
опубліковано 01 липня 2020 року о 16:30

На території Рівненської, Житомирської та Київської областей реалізують Національний проєкт «Бортництво Полісся: архаїчна традиція у сучасному вимірі». Він спрямований на промоцію та збереження традиції бортництва та бджолярства.


Ініціативу презентували під час онлайн прес-конференції.


Проєкт відбудеться за підтримки Українського культурного фонду. Партнерами виступили управління культури і туризму Рівненської обласної державної адміністрації, Вишгородська міська рада, Олевський краєзнавчий музей та Сарненський історико-етнографічний музей.


Загалом традиції бортництва в Україні налічують понад 1000 років, воно відігравало значну роль у соціально-економічному житті Східної Європи. Щоб не дати прадавньому ремеслу занепасти, організатори проєкту зберуть всю інформацію з 9 музейних установ України та розмістять її у віртуальному Музеї бортництва.


Заступник голови Рівненської ОДА Сергій Гемберг наголосив, що Рівненщина перебуває на площинах Волині і Полісся, і має давні традиції бортництва.


«Подібні проєкти показують гарний приклад об’єднання. Вони вказують на великий історичний код, традиції і автентичність. Ми з радістю підтримуємо і приєднуємося до цього проєкту. Важливо, що в області 2020 оголошений Роком промоції культурної спадщини Рівненщини. Тож реалізація Національної ініціативи доповнить та підсилить усі ті іміджеві заходи, що спрямовані на збереження історично-культурної спадщини та розвиток подієвого туризму», - зазначив Сергій Гемберг.     


Відомий знавець бджолярства та бортництва, колишній президент України Віктор Ющенко підкреслив, що тема бортництва розкриває спосіб життя наших дідів-прадідів.


«Дуже прикро відчувати, що з одного боку ми одна з поважних, знаменитих бджолярських країн, а з іншої – закриваємо кафедри бджолярства, не розвиваємо музейну справу. Треба створити національний музей, присвячений зеленому довкіллю, збереженню бджоли, вшануванню бортництва. І тут важлива солідарність, бо такий музей силами однієї інституції або території не зробиш», - впевнений Віктор Ющенко.


Колишній міністр культури Євген Нищук звернув увагу на те, що бортництво - це елемент світового збереження екосистеми.


«Під час пандемії коронавірусу найголовніше, що може протистояти COVID, – це імунітет. А звідки тому імунітету братися, як не від наших цілющих бджіл, які плодоносять з наших чистих трав, рослин і квіток?», - зазначив екс-міністр.


На думку організаторів, просвітницькі матеріали проєкту можуть стати основою досьє для номінування традиції до Репрезентативного списку нематеріальної спадщини ЮНЕСКО.


Куратор проєкту, директор Вишгородського історико-культурного заповідника, кандидат історичних наук  Влада Литовченко розповіла, що головна функція проєкту – зробити фото- та відеофіксацію представників цього ремесла, скласти облікову картку і подати її на розгляд експертної ради НКС (нематеріальних культурних цінностей) України. В рамках проєкту також передбачено онлайн-урок для школярів трьох областей, онлайн науково-практична конференція, а також розробка іміджевого фотоальбому з 12 науковими статтями фахівців і онлайн фото-проєкт.


Проєктний менеджер конкурсної програми «Інноваційний культурний продукт» Українського культурного фонду Наталія Бриль зазначила, що проєкт дуже насичений, навіть не дивлячись на те, що через пандемію усі активності довелося перевести у онлайн-формат.

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux