Про затвердження обласної стратегії з контролю над тютюном на 2021-2025 роки в Рівненській області (проект)

Відповідно до пунктів 1, 2, 3, 4, 5 статті 22, пунктів 2, 4 статті 28, пункту 9 статті 39 Закону України «Про місцеві державні адміністрації», статті 15 Закону України «Про засади державної регіональної політики», розпорядження кабінету Міністрів України від 26 липня 2018 року № 530-р «Про затвердження Національного плану заходів щодо неінфекційних захворювань для досягнення глобальних цілей сталого розвитку» та з метою покращення між секторальної співпраці щодо контролю над тютюном на обласному рівні та зменшення поширення тютюнокуріння серед населення Рівненської області:

1. Затвердити обласну стратегію з контролю над тютюном на 2021-2025 роки, що додається.

2. Утворити робочу групу з питань контролю над тютюном в Рівненській області (далі – робоча група) у складі згідно з додатком.

3. Затвердити Положення про робочу групу, що додається.

4. Контроль за виконанням розпорядження покласти на першого заступника голови обласної державної адміністрації Сергія Подоліна.

Голова адміністрації                                                                   Віталій КОВАЛЬ


Додаток до розпорядження голови облдержадміністрації 

Обласна стратегія з контролю над тютюном на 2021-2025 роки  в Рівненській області

Вступ  

Висока поширеність вживання тютюнових виробів в Україні є одним з ключових факторів ризику  неінфекційних захворювань. Внаслідок куріння щороку передчасно помирають в середньому 85 тисяч українців (з них близько 13 тисяч – пасивні курці), що становить 12% від загальної смертності. Від хвороб та смертності, спричинених вживанням тютюном державний бюджет щороку втрачає 3,2% ВПП. Загалом досі 23%дорослих (15+ років) та майже 15%підлітків (13-15 років) вживають тютюнові вироби.

У 2006 році Україна ратифікувала Рамкову конвенцію ВООЗ із боротьби проти тютюну, взявши на себе зобов’язання докласти зусиль для захисту населення від тютюну. Зобов’язання щодо реалізації положень даної конвенції включено до Угоди про Асоціацію між Україною та Європейським союзом. Саме завдяки цьому на національному рівні розроблено законодавство з контролю над тютюном, що регулює маркування тютюнових виробів, місця, де заборонено курити, рекламу, спонсорство та стимулювання продажу тютюнових виробів, податки на тютюн тощо.

У грудні 2017 року Верховна Рада України ухвалила план підвищення акцизів на тютюнові вироби, відповідно до євроінтеграційних зобов'язань України, згідно з яким до 2025 року включно тютюновий акциз зростатиме щонайменше на 20% щорічно. Таким чином заплановано досягнути мінімального європейського рівня оподаткування сигарет, який становить 90 євро на 1000 штук. У 2020 році в  Україні цей податок дорівнює 40 євро на 1000 штук сигарет.   

Заходи, спрямовані на зменшення поширеності куріння, передбачені також Цілями сталого розвитку України на період до 2030 року (затверджені Указом Президента України №722/2019). Ціль 3 передбачає «забезпечення здорового способу життя та сприяння благополуччю для всіх у будь-якому віці», а підпункт 3.а передбачає активізацію імплементації Рамкової конвенції ВООЗ із боротьби проти тютюну. Чітким індикатором досягнення результатів є зниження поширеності куріння в Україні до рівня 15% у 2025 році.

Наразі у Верховній Раді зареєстровано законопроект №4358, який, серед іншого, передбачає посилення норм щодо захисту населення від шкідливого впливу тютюну, включно з виробами для нагрівання тютюну, – які використовуються з пристроями представленими під марками айкос і гло. Шкода від вживання цих виробів значна: в стіках айкоса нараховується 50 концерогенних речовин.  Реклама даних виробів дуже активна та направлена, насамперед, не на дорослих, а на молодь.           

Відсутність належного контролю за дотриманням антитютюнового законодавства, а також втручання тютюнової індустрії, яка намагається обійти деякі із законодавчих вимог, сповільнюють темп зменшення поширеності куріння. Так, відсутність належного контролю за забороною куріння у громадських місцях призвела до порушень закону як фізичними особами (громадянами), так і юридичними особами (заклади ресторанного харчування). Неоднозначність трактування положення закону про заборону реклами тютюнових виробів у точках продажу стала причиною того, що вітрини магазинів та кіосків перетворилися у рекламні майданчики, а неналежний контроль за виконанням заборони про просування тютюну призвів до наявності промоутерів, які пропонують ті чи інші бренди тютюнових виробів. Також є проблеми із виконанням положень про заборону нелегальної торгівлі тютюновими виробами (реалізація товарів без акцизів, без ліцензій, з рук), продажу тютюнових виробів неповнолітнім тощо.    

Контроль над тютюном потребує комплексного міжсекторального підходу, залучення багатьох сторін – міжнародних та урядових організацій, представників медичної сфери та громадського сектору.

Додати, що розробка стратегії та реалізація плану відповідає статті 8 Закону 2899-IV “Про заходи щодо попередження та зменшення вживання тютюнових виробів і їх шкідливого впливу на здоров'я населення”.

Ситуація з тютюнокурінням в Рівненській області

За даними Державної служби статистики України у 2019 році поширеність куріння в Рівненській області серед осіб віком 12+ років становила 16,1%.

Протягом 2019 року Національна Поліція в області склала 6063 протоколи за порушення куріння у громадських місцях.

Протягом липня – серпня 2020 року РОБФ «Наше Майбутнє» провів дослідження з метою оцінити рівень виконання положень РКБТ ВООЗ у Рівненській області, а саме рівень виконання заборон щодо куріння у громадських місцях (закладах громадського харчування, на зупинках громадського транспорту, дитячих майданчиках, у підземних переходах, на території закладів охорони здоров’я), щодо реклами та стимулювання продажу тютюнових виробів, а також щодо незаконної торгівлі тютюновими виробами.

В цілому, рівень виконання чинного закону у закладах громадського харчування досить високий. Так, у 94% закладів у приміщенні не курять; порушення пов’язані, здебільшого, із курінням кальянів. Наприклад, у 6% закладів офіціант повідомив, що курити кальян у приміщенні можна, тобто суб’єкти господарювання свідомо порушують чинний закон, намагаючись отримати додаткові прибутки нехтуючи здоров’ям працівників та відвідувачів. Лише в половині закладів було розміщено знак «Курити заборонено!», хоча наявність такого знаку – вимога закону. У 4% закладів було помічено знак «iQOS friendly», що говорить про те, що ці заклади дозволяють курити у себе системи для нагрівання тютюну.

Основним місцем для куріння все ж лишаються тераси – у 31% закладів, в яких були тераси, відвідувачі курили там, а в 61% закладів на столах розміщено попільнички. Курити на терасах не заборонено, хоча 13% терас мали вигляд окремого приміщення, закритого з усіх боків стінами, склом або клейонкою. Відтак, працівники та відвідувачі, що перебувають там, мали досить високий рівень нараження на вторинний тютюновий дим.

Знаки про заборону куріння розміщені лише на 8% зупинок громадського транспорту, у 45% підземних переходів та на 10% дитячих майданчиків. Найбільше порушень було зафіксовано на зупинках, адже у 30% випадків поряд із зупинками курили сигарети, а на 88% зупинок та біля них під ногами валялися недопалки. У підземних переходах факти куріння були зафіксовані лише у 10% з них, а на 80% дитячих майданчиках були недопалки, розкидані по периметру майданчика та навколо, хоча ніхто й не курив під час проведення моніторингу. Лише у 50% закладів охорони здоров'я було розміщено знаки про те, що курити заборонено. Хоча курити заборонено як у самих закладах, так і на території, факти куріння сигарет були зафіксовані на території 20% закладів, а на території 70% були недопалки. Це свідчить про те, що закон порушують як пацієнти лікарні так, можливо, і відвідувачі та медичний персонал.

Факти нелегальної торгівлі тютюновими виробами було зафіксовано у 48% місць, в яких проводився моніторинг. Як правило, у цих точках продавали з рук сигарети, які не мали належного маркування відповідно до чинного законодавства.Поштучного продажу сигарет зафіксовано не було.

Серед усіх точок продажу лише в одній не продавалися тютюнові вироби. 60% точок продажу торгують як звичайними сигаретами, так і тютюновими виробами для нагрівання та нікотиновими виробами (VELO). 100% точок продажу, які торгують тютюновими виробами, мають викладку сигарет, а у 86% викладка оформлена як реклама: наприклад, з використанням яскравих елементів та підсвітки, на рівні дитячих очей або поряд із дитячими товарами тощо. У 4% точок продажу було зафіксовано стимулювання продажу тютюну у вигляді знижок, продажу пачок с кількістю сигарет понад 20 штук тощо. 56% точок продажу продавали поштучно сигарети, а в 16 % ТП (МАФах) продавали поштучно сигарети. Реклама е-сигарет, тютюнових виробів для нагрівання, нікотинового виробу VELO спостерігалася у значній кількості точок, де ці вироби продавали. Лише 31% точок продажу розмістили знак про заборону продажу тютюнових виробів неповнолітнім. Усе це говорить про те, що викладка тютюнових виробів активно використовуються для того, аби привернути увагу споживачів, насамперед, дітей та підлітків, до тютюнової продукції.

Мета, завдання, очікувані результати реалізації Стратегії  

Метою цієї Стратегії є покращення міжсекторальної співпраці щодо контролю над тютюном на обласному рівні та зменшення поширеності тютюнокуріння і рівень нараженості на вторинний тютюновий дим серед населення Рівненської області.

Завданнями Стратегії є:

створення координаційного механізму за дотриманням законодавства в сфері тютюнокуріння;

посилення інституційної спроможності державних органів, які здійснюють заходи із нагляду та контролю за дотриманням чинного антитютюнового законодавства;

забезпечення механізму системного проведення інформаційних кампаній, заходів для інформування населення та медіа заходів з метою підвищення обізнаності населення про шкідливі наслідки вживання тютюну та його замінників;

інформування населення про громадські місця у яких заборонено курити;

сприяння наданню допомоги курцям у відмові від куріння;

зниження поширеності куріння в Рівненській області;

зниження шкідливого впливу вторинного тютюнового диму на населення;

Очікуванні результати реалізації Стратегії:

 посилено заходи із нагляду та контролю за дотриманням чинного антитютюнового законодавства;

 посилено контроль у закладах громадського харчування щодо виконання закону про заборону куріння у громадських місцях, зокрема, щодо куріння кальянів;

посилено інформаційно-просвітницьку роботу серед населення щодо відповідальності  за продаж тютюнових виробів неповнолітнім;

 підвищено обізнаність населення про шкідливий вплив тютюну на здоров’я та соціально-економічний добробут;

 зменшення поширеності куріння на 5% серед населення Рівненської області віком від 12 років і старше

зниження частки тих, хто зазнає впливу вторинного диму, на 10% (серед усього населення області);

 забезпечення проведення регулярного моніторингу дотримання законодавства у сфері тютюнокуріння.

План реалізації Стратегії


Завдання

Заходи

Індикатор виконання

Відповідальні

Термін виконання

 1. Виконання Статті 5 РКБТ ВООЗ «Загальні зобов'язання» та її Керівних принципів

- створення координаційного механізму для моніторингу та контролю за дотриманням законодавства у сфері контролю над тютюном.

Проведення засідань РГ

Протокольні рішення РГ

Члени РГ

Згідно Положення

Оприлюднення звіту про виконання Стратегії

Щорічний звіт

Секретар РГ

І квартал наступного року за звітним

2. Виконання Статті 8 РКБТ «Захист від впливу тютюнового диму» і Статті 13 РКБТ «Реклама, стимулювання продажу та спонсорство тютюнових виробів», Статті 15 «Незаконна торгівля тютюновими виробами» та Статті 16 «Продаж неповнолітнім і неповнолітнім, Статті 19 РКБТ «Відповідальність»

 та їх Керівних принципів

- посилення заходів із нагляду та контролю за дотриманням чинного антитютюнового законодавства

Проведення моніторингу  закладів громадського харчування та направлення скарг у Держпродспоживслужбу разі виявлення порушень

15 моніторингових візитів

неурядові організації  (далі - НУО) (за згодою)

Що півроку

Проведення моніторингу закладів та адміністративних установ та накладення стягнень на фізичних осіб підприємців

15 моніторингових візитів

Управління патрульної поліції в Рівненській області,

НУО (за згодою)

Що півроку

Розроблення з поліцією алгоритму дій та визначення відповідальної особи щодо належного реагування на скарги громадян за куріння у під'їздах багатоквартирних житлових будинків


алгоритм дій та затверджена відповідальна особа

Управління патрульної поліції в Рівненській області, КП «Обласний центр громадського здоров’я» РОР (далі - ОЦГЗ), НУО (за згодою)


Постійно

Проведення моніторингу  виконання закону про заборону реклами, “спонсорства” та стимулювання продажів тютюнових виробів та надсилання скарг у Держпродспоживслужбу разі виявлення порушень

 Моніторингові візити здійсненні НУО

ГУ Держпродспоживслужби в Рівненській області,  НУО (за згодою)

Постійно  

Проведення робочих зустрічей з представниками ГУ ДФС у Рівненській області щодо виявлення суб'єктів господарювання, які ухиляються від сплати місцевого акцизу та ліцензій на тютюнові вироби

напрацювання механізму оперативного реагування

ОЦГЗ, НУО (за згодою)

Щороку

Проведення "контрольних закупок" тютюнових виробів неповнолітніми  та накладення штрафів у випадку виявлення правопорушень

10 закупок (по 1 закупці на точці в кожному мікрорайоні міста )

“ОЦГЗ, Управління патрульної поліції в Рівненській області, НУО (за згодою)”

Щороку

Проведення робочої зустрічі та роз’яснювальної роботи через засоби масової інформації з суб'єктами господарювання щодо посилення контролю за продажем тютюнових виробів неповнолітнім та відповідальність за порушення закону

 

протокольне рішення робочої зустрічі, публікації в соціальних мережах, виступи на телебаченні та радіо

ГУ Держпродспоживслужби в Рівненській області,  Управління патрульної поліції в Рівненській області, сектор ювенальної превенції відділу превенції Рівненського ВП ГУ НП в Рівненській області, ОЦГЗ, департамент розвитку адміністративних послуг, соціальної, молодіжної політики та спорту, НУО (за згодою)

Щороку робоча зустріч,  в ЗМІ - 1 р. в квартал


Розроблення механізму  оперативного реагування поліції на інформацію про нелегальний продаж тютюнових виробів


механізм реагування

ЦГЗ, Управління патрульної поліції в Рівненській області


Щороку

Проведення рейдів з метою ліквідації незаконної торгівлі тютюновими виробами

4 рейди

Управління патрульної поліції в Рівненській області, уповноважені особи органів місцевого самоврядування, НУО (за згодою)


Щороку

Забезпечення розміщення інформаційних знаків про заборону куріння у відповідних місцях.


100% від загальної потреби

ГУ Держпродспоживслужби в Рівненській області,  ЦГЗ, власники закладів,  НУО (за згодою)

Щороку

3. Виконання Статті 12 «Освіта, передача інформації, підготовка та інформування населення» 

проведення заходів інформування населення про шкідливий вплив тютюну на здоров'я та соціальний-економічний добробут людини

Забезпечити розробку, проведення та фінансування інформаційних кампаній у ЗМІ з метою підвищити обізнаність населення про небезпечні наслідки куріння, впливу вторинного тютюнового диму, шкоду вживання тютюнових виробів та нікотиновмісних продуктів на здоров'я населення, економіку.

 Зокрема проведення інформаційно -просвітницької роботи серед батьків (осіб, що їх замінюють) на батьківських зборах з метою підвищення обізнаності щодо шкідливості куріння тютюнових виробів, е-сигарет та систем для нагрівання тютюну

70% навчальних закладів

Управління освіти та науки облдержадміністрації, ОЦГЗ, НУО (за згодою)

1 р. в рік


Організація та проведення тренінгів для школярів щодо формування навичок здорового способу життя

100%  навчальних закладах покрито тренінгами

Управління освіти та науки облдержадміністрації, ОЦГЗ,  НУО (за згодою)

1 р. в квартал

проведення круглого столу із представниками ресторанного бізнесу з метою підвищення обізнаності про шкоду тютюнового диму для працівників та відвідувачів та про штрафи за недотримання закону про заборону куріння в закладах ресторанного господарства  

круглий стіл

ГУ Держпродспоживслужби в Рівненській області

Щороку

3.1.Проведення соціальних інформаційних кампаній на зовнішніх рекламних носіях, радіо та телебаченні про негативні наслідки вживання тютюну та підвищення обізнаності про чинне антитютюнове законодавство (заборона куріння у громадських місцях, шкода, здоров'ю)


Друк листівок, плакатів, буклетів та постерів про  негативні наслідки вживання тютюну для населення

5000

ЦГЗ

Щороку

Друк листівок, плакатів, буклетів та постерів про  заборону куріння у громадських місцях

5000

ЦГЗ

Щороку

Розповсюдження листівок, плакатів, буклетів та постерів

10000

ЦГЗ, НУО (за згодою)

Щороку

Поширення відеороликів, дописів на сайті ЦГЗ та сторінці Фейсбук щодо заборони куріння у громадських місцях, шкоди здоров'ю тощо

2 відеоролики, 4 дописи

управління інформаційної діяльності та комунікацій з громадськістю облдержадміністрації, ЦГЗ, НУО (за згодою)

Щороку

3.2..Проведення медіа заходів до щорічного Всесвітнього дня без тютюну 31 травня та Міжнародного дня відмови від куріння (третій четвер листопада)


Виступи на місцевих  теле/радіоканалах

щонайменше 2 виступи

ЦГЗ, НУО (за згодою)

Щороку

Проведення прес-брифінгу

2 прес-брифінги

ГУ Держпродспоживслужби в Рівненській області, ЦГЗ, Управління патрульної поліції в Рівненській області НУО (за згодою)

Щороку

Проведення конкурсу в соцмережах серед дітей шкільного віку про те, як тютюнові компанії залучають дітей до куріння


 школи м. Рівне та Рівненської області

Управління освіти та науки облдержадміністрації,  ЦГЗ, НУО (за згодою)

Щороку

3.3..Виступи на радіо та телебаченні обласних фахівців з контролю над тютюном

Періодичні виступи на місцевих радіо та телебаченні

1 р. в квартал

Члени РГ

Щороку

3.4..Інформування населення про громадські місця, у яких згідно із законодавством заборонено куріння

Збір інформації щодо потреби в наявних заборонних знаків щодо куріння

Узагальнена інформація

ОЦГЗ

Щороку

Друк заборонних знаків (згідно отриманої потреби)

90% від заг. потреби

ОЦГЗ 

Щороку

Забезпечення встановлення заборонних знаків на стаціонарних зупинках громадського транспорту

100% 


Щороку

Забезпечення встановлення заборонних знаків на дитячих майданчиках

100%

ОСББ

2022-2025 роки

Забезпечення встановлення заборонних знаків в закладах охорони здоров’я

100%

УОЗ ОДА, керівники ЗОЗ

Щороку

Забезпечення встановлення заборонних знаків в закладах громадського харчування

100%

власники закладів

Щороку

4. Виконання Статті 14 РКБТ «Заходи зі скорочення попиту, які стосуються тютюнової залежності й припинення вживання тютюну» та її Керівних принципів - сприяти наданню допомоги у відмові від куріння


Підвищення обізнаності сімейних лікарів та лікарів вторинної ланки про те, що вони мають запитувати у пацієнтів про куріння та радити їм відмовлятися від куріння, а також надавати допомогу тим, хто виявив бажання кинути курити. Проведення щорічного опитування лікарів та пацієнтів, щоб зрозуміти: який відсоток лікарів дотримується вимог про надання рекомендацій по відмові від куріння.

Проводити інформаційні кампанії для курців про ефективні підходи до відмови від куріння.


Проведення опитування

управління охорони здоров’я облдержадміністрації, ОЦГЗ, НУО (за згодою)

Щороку

5. Виконання Статті 26 «Фінансові ресурси» - забезпечити фінансування заходів з контролю над тютюном з місцевого бюджету.


Розробити та затвердити Порядок використання коштів місцевого роздрібного 5% акцизного податку на тютюнові вироби для реалізації програм зі зменшення вживання тютюну.

Забезпечити підтримку та фінансування цієї Стратегії в межах місцевого бюджету.



2022-2023 роки


Додаток до розпорядження голови облдержадміністрації

Склад робочої групи з питань контролю над тютюном в Рівненській області

ПОДОЛІН Сергій

-

перший заступник голови облдержадміністрації, керівник робочої групи


ГАНДЗЮК Олена

-

заступник начальника управління охорони здоров’я, заступник керівника робочої групи


ОРЛЕНКО Ірина

-

завідувач відділом моніторингу і оцінки  комунального підприємства «Обласний центр громадського здоров’я» Рівненської обласної ради, секретар робочої групи


Члени робочої групи:

ЧОРНОМАЗ Наталія

-

начальник відділу фінансів соціально-культурної сфери і соціального захисту населення бюджетного управління департаменту фінансів облдержадміністрації (за згодою)


КОРОЛЬЧУК Олександр

-

заступник начальника управління інформаційної діяльності та комунікацій з громадськістю облдержадміністрації


ОНИЩУК Катерина

-

головний спеціаліст відділу виховної роботи та соціального захисту дітей управління освіти і науки облдержадміністрації


ЧИГИР Наталія

-

начальник відділу у справах молоді, управління у справах молоді та спорту облдержадміністрації)





МАРЧУК Віктор

-

начальник служби у справах дітей облдержадміністрації




БОНДАРЧУК Сергій

-

заступник начальника управління - начальник відділу контролю у сфері торгівлі, робіт та послуг головного управління Держпродспоживслужби в Рівненській області


БОЯКІВСЬКА Іванна


-


інспектор зі зв'язків з громадськістю управління патрульної поліції в Рівненській області


РИБЧУК Людмила


-


директор комунального підприємства «Обласний центр громадського здоров’я» Рівненської обласної ради


КРАЇНСЬКА Людмила


-


заступник директора комунального підприємства «Обласний центр громадського здоров’я» Рівненської обласної ради






Заступник начальника управління охорони

здоров’я облдержадміністрації                                          Олена ГАНДЗЮК


Додаток до розпорядження голови облдержадміністрації 

ПОЛОЖЕННЯ

про робочу групу з питань контролю над тютюном в Рівненській області

І. Загальні положення

Робоча група з питань контролю над тютюном в Рівненській області (далі – Робоча група) є консультативно-дорадчим органом при Рівненській обласній державній адміністрації, утвореним для забезпечення належного підґрунтя, розробки пропозицій для формування політики у сферах контролю над тютюном в Рівненській області, а також супроводу заходів, спрямованих на виконання Рамкової конвенції ВООЗ із боротьби проти тютюну (РКБТ ВООЗ) та профілактику і скорочення споживання в Україні.

Робоча група у своїй діяльності керується Конституцією України, законами України, актами Президента України і постановами Верховної Ради України, прийнятими відповідно до Конституції та Законів України, актами Кабінету Міністрів України, Рамковою конвенцією ВООЗ із боротьби проти тютюну, Національним планом заходів щодо неінфекційних захворювань для досягнення глобальних цілей сталого розвитку на період до 2030 року, наказами МОЗ, а також цим Положенням.

3. Робоча група здійснює свою діяльність на громадських засадах.

ІІ. Оснівні завдання Робочої групи

Основними завданнями Робочої групи є:

- проведення аналізу стану державної політики у сферах контролю над тютюном і виконання урядом вимог Рамкової конвенції із боротьби проти тютюну;

- розробка рекомендацій щодо оптимізації системи збору статистичних даних у сферах контролю над тютюном;

- здійснення аналізу нормативно-правової бази у сферах контролю над тютюном;

- супровід заходів, спрямованих на виконання Рамкової конвенції ВООЗ із боротьби  проти тютюну в Україні;

- розгляд інших питань, пов'язаних із реалізацією завдань, покладених на  Робочу групу.

ІІІ. Функції членів Робочої  групи:

участь у діяльності Робочої  групи, зокрема, у підготовці та проведенні засідань Робочої  групи, обговоренні питань, винесених на її розгляд; 

ініціювання залучення фахівців відповідної галузі для вирішення питань, пов’язаних із реалізацією заходів з питань контролю над тютюном.

IV. Склад Робочої  групи

Робоча  група складається з керівника, заступника керівника, секретаря та членів Робочої  групи.

До складу Робочої  групи можуть входити керівники структурних підрозділів Рівненської обласної державної адміністрації, представники інших органів виконавчої влади, установ, міжнародних та громадських організацій (за згодою).

V.Керівник   Робочої  групи  має право:

- взаємодіяти в установленому порядку з державними органами, органами місцевого самоврядування, закладами, установами та організаціями, які за своїми функціями та повноваженнями долучені до контролю над тютюном в Україні;

- отримувати в установленому порядку від державних органів та органів місцевого самоврядування, науково-дослідних установ, закладів охорони здоров’я необхідну інформацію в межах своєї компетенції;

- у разі потреби залучати експертів для аналізу ситуації у сфері громадського здоров’я;

- співпрацювати з міжнародними та громадськими організаціями, що працюють у сфері громадського здоров’я та дотичні до сфери контролю над тютюном.

VI. Секретар Робочої  групи:

- узагальнює пропозиції, формує та подає на затвердження керівнику / заступнику керівника Робочої  групи проекти порядку денного засідання та протокольного рішення;

- повідомляє членів Робочої  групи та надає інформацію в паперовому або електронному вигляді про дату, час, місце проведення та порядок денний засідання Робочої  групи; 

- організовує проведення засідань Робочої  групи;

- веде протоколи засідань Робочої  групи;

- ознайомлює з протоколами засідань членів Робочої  групи.

VII. Порядок проведення засідань та прийняття рішень Робочої  групи

Організаційною формою роботи Робочої  групи є засідання.

Засідання скликає керівник Робочої  групи або його заступник за погодженням з керівником Робочої  групи.

Дата, час, місце проведення та порядок денний засідання Робочої  групи визначаються її керівником (а у разі його відсутності - секретарем).

Додаткові питання для розгляду на засіданні Робочої  групи за поданням її членів можуть бути  включені до порядку денного за рішенням  керівника (а у разі його відсутності – секретарем) не пізніше, ніж за 5 днів до засідання. 

Засідання Робочої  групи проводить її керівник, а у разі його відсутності – секретар за погодженням з керівником Робочої групи. Засідання вважається правочинним, якщо у ньому беруть участь не менше, ніж дві третини від загальної кількості членів Робочої  групи. 

Рішення Робочої  групи приймається з кожного питання порядку денного відкритим голосуванням. Рішення Робочої групи оформлюються протоколом. 

Рішення вважається прийнятим, якщо за нього проголосувала більшість присутніх на засіданні членів Робочої  групи. У разі рівності голосів «за» і «проти» вирішальний голос належить головуючому на засіданні Робочої  групи.   

У разі виникнення реального чи потенційного конфлікту інтересів у членів Робочої  групи, вони зобов’язані невідкладно письмово повідомити про це керівника. У разі ненадання зазначеної інформації відповідні особи несуть відповідальність згідно з нормами чинного законодавства. Члени Робочої  групи, у яких виник конфлікт інтересів, підлягають заміні у складі групи або не беруть участі в голосуванні з питань, щодо яких у них є конфлікт інтересів.  





Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux