Забезпечення доступності об’єктів фонду захисних споруд цивільного захисту (у закладах освіти), а також забезпечення візуального чи тактильного оповіщення осіб з інвалідністю із слуху шляхом застосування технічних чи інших допоміжних засобів.
З метою здійснення на території області державного контролю за виконанням інженерно-технічних заходів цивільного захисту в сфері містобудування прийнято наказ начальника ОВА від 03 березня 2023 року № 109 «Про планування інженерного забезпечення цивільного захисту в умовах воєнного стану».
В умовах воєнного стану розпорядженням голови ОВА від 29 лютого 2024 року № 92 утворено координаційний штаб з питань приведення об’єктів фонду захисних споруд цивільного захисту в належний стан.
Нарощування фонду захисних споруд забезпечено шляхом нового будівництва захисних споруд, обстеження та пристосування заглиблених приміщень для укриття населення.
Рівненською ОВА проведено роботу щодо визначення потреби фонду захисних споруд (з урахуванням найпростіших укриттів) цивільного захисту.
Упродовж 2025 року на засіданнях Комісій ТЕБ та НС усіх рівнів розглянуті такі питання:
«Про стан готовності захисних споруд цивільного захисту»
(протокол від 18.04.2025 №3);
«Про підготовку закладів освіти до початку 2025/2026 навчального року, у тому числі щодо облаштування фонду захисних споруд цивільного захисту» (протокол від 30.06.2023 №8);
На адміністративних територіях розроблені плани розміщення і укриття населення в захисних спорудах цивільного захисту, спорудах подвійного призначення, найпростіших укриттях.
Головним управлінням ДСНС України в області спільно з представниками органів місцевого самоврядування та працівниками ГУ НП області щокварталу проводиться обстеження та оцінка ступеня безбар'єрності об'єктів фонду захисних споруд, а також забезпечення безперешкодного доступу до них.
Для захисту працівників і населення від надзвичайних ситуацій різного характеру у мирний час та дій від засобів ураження в особливий період в області створений фонд захисних споруд цивільного захисту.
Всього на обліку перебуває 2420 об’єктів фонду захисних споруд цивільного захисту.
Станом на 24.11.2025 на території Рівненської області обладнано 60 об’єктів фонду захисних споруд цивільного захисту, які обладнані засобами, що забезпечують доступ маломобільних груп населення, включаючи осіб з інвалідністю.
Балансоутримувачами захисних споруд проводиться оцінка стану готовності захисних споруд цивільного захисту та складаються відповідні акти огляду, на підставі яких оцінюються потреба в фінансуванні та строки облаштування захисних споруд засобами (трапами), що забезпечують доступ маломобільних груп населення, зокрема осіб з інвалідністю.
Доступ осіб з інвалідністю до захисної споруди забезпечений насамперед особами, що їх доглядають (обслуговують) та формуваннями цивільного захисту з обслуговування захисних споруд.
Моніторинг дотримання прав маломобільних груп населення в разі виникнення надзвичайних ситуацій, зокрема забезпечення доступності захисних споруд цивільного захисту, здійснюється представниками Державної служби з надзвичайних ситуацій України та Національної поліції під час оперативних перевірок об'єктів фонду захисних споруд цивільного захисту (сховищ, протирадіаційних укриттів, споруд подвійного призначення, найпростіших укриттів).
За результатами моніторингу відпрацьовано переліки захисних споруд цивільного захисту, обстежені та рекомендовані для укриття населення, зокрема осіб з інвалідністю, в разі виникнення надзвичайних ситуацій.
Обласною військовою адміністрацією спільно з районними військовими адміністраціями та виконавчими комітетами територіальних громад визначено додаткову потребу в коштах для облаштування споруд цивільного захисту засобами, що забезпечують доступ маломобільних груп населення, включаючи осіб з інвалідністю.
У плановому періоді передбачено продовжувати на підставі перезатвердженої в установленому порядку проектно-кошторисної документації будівництво (поліпшення) 32 захисних споруд, а також розпочати будівництво – 42 нових захисних споруд.
На цей рік передбачені джерела фінансування у розмірі:
712 677,450 тис. гривень. Станом на сьогодні виділено субвенцію з державного бюджету місцевим бюджетам – 327 840, 598 тис. гривень, обласний бюджет – 3 099,430 тис. гривень.
На сьогодні освоєно вже за рахунок централізованих джерел
163 920,299 тис. гривень.
Також в цьому році на поліпшення 4 захисних споруд місткістю 945 осіб за кошти субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на облаштування безпечних умов у закладах охорони здоров’я було виділено – 6 629,083 тис. гривень;
нове будівництво 6 захисних споруд місткістю 1800 осіб за кошти субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на реалізацію публічного інвестиційного проекту на облаштування безпечних умов у закладах, що надають загальну середню освіту (облаштування укриттів), зокрема військових (військово-морських, військово-спортивних) ліцеях, ліцеях із посиленою військово-фізичною підготовкою – 142 630,966 тис. гривень;
нове будівництво 1 захисної споруди місткістю 230 осіб за кошти державного фонду регіонального розвитку – 3 260,150 тис. гривень;
поліпшення 2 захисних споруд місткістю 280 осіб за кошти місцевих бюджетів – 11 400,100 тис. гривень.
Строки виконання робіт по облаштуванню захисних споруд цивільного захисту області будуть визначатись у разі наявності коштів в державному, обласному та місцевих бюджетах.
За допомогою сигнально-гучномовних пристроїв та електронні інформаційних табло, зокрема шляхом впровадження спеціальних технологій (світлові та звукові сигнали, шрифт Брайля), здійснюється оповіщення осіб з інвалідністю, також за допомогою системи електронних комунікацій.


