Основні показники соціально-економічного розвитку Рівненської області

 

За 2019 рік в області забезпечено приріст обсягів промислового виробництва на 5,8 відс(3 місце серед регіонів України).

Зокрема, на підприємствах хімічної промисловості забезпечено зростання в 1,8 раза, машинобудування на 13,7 відс., постачання електроенергії, газу - на 8 відс., виробництва будматеріалів та скловиробів – на 3,8 відс., харчової промисловості - на 2,8 відс. 

Обсяг реалізованої продукції за січень - листопад 2019 року склав 38,7 млрд. грн., що на 15,1 відс. більше рівня відповідного періоду 2018 року.

У 2019 році в усіх категоріях господарств вироблено валової продукції сільського господарства на суму 7241,1 млн. грн., в т.ч. у сільгосппідприємствах – 2726,4 млн. грн., що відповідно на 0,1 відс. та 1,7 відс. більше, ніж за 2018 рік. 

У 2019 році отримано найвищий урожай зерна в історії області.

Зібрано майже 1,5 млн. тонн зерна, що на 17,9 відс. більше рівня 2018 року, середня урожайність склала 51,1 ц/га (у 2018 році – 48,1 ц/га). При цьому, по сільськогосподарських підприємствах урожайність зернових культур становила 64 ц/га (у 2018 році - 60,9 ц/га).

Крім того, зібрано 560,1 тис. тонн цукрових буряків, 1284,7 тис. тонн картоплі, 268,9 тис. тонн овочів, 100,1 тис. тонн ріпаку, 77,9 тис. тонн соняшника, 120,6 тис. тонн сої. Зокрема, обсяги виробництва цукрового буряку збільшено на 43,7 відс., ріпаку – на 27,4 відс., соняшника - на 33,4 відс, овочів – на 1,4 відс.

  • Під урожай 2020 року всіма категоріями господарств області посіяно озимі зернові культури на площі 126,7 тис. га, що становить 108 відс. до прогнозу, у тому числі пшеницю - на площі 102,9 тис. га (101,8 відс.), ячмінь  - 5,1 тис. га (150 відс.), ріпак 32,7 тис. га.

У всіх категоріях господарств зросло виробництво яєць на 2,8 відс.

У сільськогосподарських підприємствах збільшено виробництво м’яса на 6,3 відс. та яєць – на 6,4 відс.

Відповідно до державних програм підтримки агропромислового комплексу в 2019 році аграріями області отримано з державного бюджету 80,2 млн. грн., що на 32 відс. більше, ніж у 2018 році.

Всього державну фінансову підтримку отримали 188 юридичних та 9,3 тис. фізичних осіб (у 2018 році - 190 юридичних, 8,1 тис. фізичних осіб).

У 2019 році на розвиток агропромислового комплексу з обласного бюджету виділено 5,2 млн. гривень. За ці кошти відшкодовано вартість придбаних доїльних установок для 40-ка фізичних осіб на суму 380 тис. грн., здешевлено придбання сертифікатів виробництва органічної продукції для 6-ти суб’єктів на суму 150 тис. грн., надано кредити для 4- х фермерських господарств на суму 700 тис. гривень.

Крім того, у 2019 році у розвиток сільського господарства області залучено 551,2 млн. грн. інвестиційних коштів.За ці кошти:

введено в експлуатацію зерносушильні комплекси у ТОВ «Захід Агропром» м. Костопіль, ПСП «Злагода» та ПСП «Шпанівське» Рівненського та елеватор у СФГ «Крупецьагроптиця» Радивилівського районів;

  • реконструйовано ферми для утримання великої рогатої худоби у ФГ «Родимівка» Костопільського та ФГ «П’ятигірське» Рівненського районів.

В області за підтримки ТОВ «Укрмілкінвест» та кластеру «Натуральне молоко» реалізується проєкт із створення сімейних молочних ферм. В рамках проєкту у 2019 році  відкрито 10 сімейних молочних ферм, в яких утримується 177 корів. На підтримку ферм з обласного і державного бюджету виділено 151 тис. грн. на компенсацію відсоткових ставок за кредитами.

Крім того, в рамках програми підтримки фермерських господарств області з обласного бюджету для надання пільгових кредитів спрямовано 200 тис. грн.

В рамках Проєкту розвитку фінансування аграрного сектору Міжнародної Фінансової корпорації (IFC) впроваджуються аграрні розписки. У 2019 році видано 55 аграрних розписок на загальну суму 660 млн. грн.

За 9 місяців 2019 року обсяг капітальних інвестицій, вкладених в економіку області становив 4,4 млрд. грн.

Введено в дію 233,8 тис. кв. метрів загальної площі житла (2065 квартир), що на 24,8 відс. більше ніж за січень - вересень 2018 року.

За 2019 рік обсяг виконаних будівельних робіт склав 3,2 млрд. грн., що на 22,1 відс. більше рівня 2018 рокуПри цьому, дорожніми будівельними організаціями виконано робіт на суму 549,7 млн. грн.

Зокрема, на утримання та розвиток автомобільних доріг загального користування місцевого значення, вулиць і доріг комунальної власності спрямовано субвенцію з державного бюджету у сумі 351 млн. грн., а також залишок вказаної субвенції на 01.01.2019 у сумі 15,4 млн. грн.

За ці кошти проведено реконструкцію та ремонт 51,6 кілометра автомобільних доріг та 149,3 тис.кв. метрів вулиць і доріг комунальної власності у всіх районах області.

Крім того, у 2019 році на утримання та розвиток інфраструктури доріг загального користування спрямовано залишок коштів (на 01.01.2019), отриманих в рамках проведення митного експерименту, в сумі 11,2 млн. грн. За рахунок зазначених коштів проводився поточний середній ремонт двох ділянок автомобільної дороги Городище – Рівне – Старокостянтинів.

У минулому році за кошти Державного фонду регіонального розвитку у сумі 235,7 млн. грн. реалізовувалось 20 інвестиційних проєктів (у т.ч. 19 перехідних). Основними були проєкти із будівництва та реконструкції:

- універсальної спортивної зали спортивного комплексу в м. Рівне;

- шкіл в селах Борбин Млинівського, Цепцевичі Сарненського, Степангород Володимирецького, Жобрин Рівненського районів; навчально-виховного комплексу в м. Дубровиця;

- дитячих садків в містах Березне, Дубно, Сарни, Рівне, в селі Переброди Дубровицького району;

- спортивних комплексів в містах Дубровиця, Сарни;

- очисних споруд в місті Березне;

- фізкультурно-оздоровчого басейну в м. Костопіль.

У 2019 році завершено:

- будівництво дитячого садка в с. Новомильськ Здолбунівського району (60 місць);

- реконструкцію дитячого садка в с.Залав'я Млинівського району (30 місць);

- реконструкцію гінекологічного відділення Острозької центральної районної лікарні під гуртожиток медичних працівників у м. Острог;

- капітальний ремонт спального корпусу обласного центру комплексної реабілітації інвалідів у с. Олександрія Рівненського району;

- впровадження медичної інформаційної системи в обласній дитячій лікарні.

На здійснення заходів щодо соціально-економічного розвитку окремих територій області у 2019 році освоєно 131,7 млн. грн. коштів субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам. За ці кошти здійснювалось будівництво та реконструкція об’єктів соціальної сфери (стадіону в смт Зарічне, будівлі Дубровицького НВК, дошкільного навчального закладу в с. Новомильськ Здолбунівського, дитячого садка в смт Оржів Рівненського, актової зали Дібрівської ЗОШ під школу початкових класів в с. Дібрівськ Зарічненського, комунального закладу «Залав’єцький дошкільний навчальний заклад ясла-садок в с. Залав’є Млинівського районів).

Область отримала 25,4 млн. грн. субвенції з державного бюджету на фінансування заходів соціально-економічної компенсації ризику населення, яке проживає на території зони спостереження. Протягом минулого року здійснювалось будівництво, реконструкція та ремонт об’єктів соціальної інфраструктури населених пунктів, які знаходяться в зоні спостереження Рівненської та Хмельницької АЕС, зокрема, проведено ремонти закладів охорони здоров’я, культури, протирадіаційних укриттів, здійснено закупівлю засобів індивідуального захисту для населення міст Вараш та Острог, Володимирецького, Гощанського, Острозького, Костопільського, Здолбунівського, Сарненського районів та продовжувалось будівництво школи в с. Озерці Володимирецького району.

Кошти субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на будівництво/реконструкцію палаців спорту у сумі 48 млн. грн. у минулому році спрямовано на будівництво спортивного комплексу комунального закладу «Обласна спеціалізована дитячо-юнацька школа олімпійського резерву» Рівненської обласної ради (вул. Макарова, м. Рівне).

Області виділено 203,4 млн. грн. субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на здійснення заходів, спрямованих на розвиток системи охорони здоров’я у сільській місцевості (у т.ч. 46,8 млн. грн. - фінансування 2019 року та 156,6 млн. грн. - залишок субвенції на 01.01.2019). З них 181,7 млн. грн. спрямовано на будівництво 38 лікарських амбулаторій загальної практики сімейної медицини у 13 районах області.

За 2019 рік введено в експлуатацію 30 лікарських амбулаторій загальної практики сімейної медицини на 1147 відвідувань у зміну в селах Забороль, Шпанів, Бармаки, Біла Криниця, Голишів Рівненського, Боремель, Вовковиї Демидівського, Морочне Зарічненського, Зірне, Білка, Бистричі, Богуші Березнівського, Плоске Острозького, Горбаків Гощанського, Людинь, Удрицьк, Кривиця Дубровицького, Костянтинівка, Ремчиці, Карпилівка, Корост, Люхча Сарненського, Повча, Смига, Семидуби Дубенського, Дюксин, Пісків, Постійне Костопільського, Здовбиця Здолбунівського, Городець Володимирецького районів.

У 2019 році з бюджету розвитку обласного бюджету виділено 71,9 млн. гривень. За ці кошти здійснювалось будівництво та реконструкція об’єктів соціальної сфери: дитячих садків у селах Орлівка Березнівського, Новоукраїнка Млинівського, Клесів Сарненського районів; шкіл в селах Цепцевичі, Чабель Сарненського, Жобрин, Корнин Рівненського, Оженин Острозького районів; приймального відділення, проїзду та автостоянки обласної дитячої лікарні, обласного центру екстреної медичної допомоги та медицини катастроф у м. Рівне; спортивного комплексу в м. Рівне (по вул. Макарова), спортивно-оздоровчого комплексу в м. Дубровиця; обласної універсальної наукової бібліотеки в м. Рівне.

У 2019 році завершено реалізацію чотирьох проєктів:

  • - реконструкція харчоблоку комунального закладу «Рівненський обласний протитуберкульозний диспансер» Рівненської обласної ради;
  • - будівництво блоку санвузлів та роздягалень загальноосвітньої школи І - ІІІ ступенів в с. Колоденка Рівненського району (реконструкція);
  • - реконструкцію з перепрофілюванням житлового будинку на 4 квартири під житловий будинок сімейного типу на дві сім’ї комунального закладу «Олександрійська загальноосвітня школа-інтернат І - ІІІ ступенів» Рівненської обласної ради в с. Олександрія Рівненського району;
  • - будівництво котельні Ступнівського НВК «Загальноосвітня школа І - ІІ ступенів-ліцей» в с. Ступно Здолбунівського району.

З обласного природоохоронного фонду на здійснення природоохоронних заходів у 2019 році спрямовано 14,5 млн. грн. За рахунок цих коштів завершено будівництво станції очищення господарсько-побутових вод в с. Шубків Рівненського, самопливного колектора, каналізаційної насосної станції і напірного колектора через р. Горинь у с. Горбаків Гощанського районів, ліній водовідведення житлових масивів у м. Здолбунів. Крім того, проводилась реконструкція напірного колектора у м. Березне, відновлення якості зужитої в побуті та промисловості стічної води на очисних спорудах в смт Володимирець.

В рамках Проєкту Світового банку «Поліпшення охорони здоров’я на службі у людей» проводитьмя реконструкція та капітальний ремонт 77 лікарських амбулаторій та ФАПів у Березнівському, Володимирецькому, Гощанському, Дубровицькому, Зарічненському, Корецькому, Костопільському, Рокитнівському та Сарненському районах (вартість робіт 242,1 млн. грн.).

У 2019 році області виділено 119,7 млн. грн. субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на реформування регіональних систем охорони здоров’я для здійснення заходів з виконання спільного з Міжнародним банком реконструкції та розвитку проєкту. Укладено угоди на реконструкцію, капітальний ремонт 32-х об’єктів у 6-ти районах області на суму 123 млн. грн.

У рамках проєкту Світового банку станом на 01.01.2020 введено в експлуатацію 10 амбулаторій загальної практики - сімейної медицини в селах Заболоття, Жовкині, Воронки, Хиночі, Великі Цепцевичі, Великі Телковичі та смт Рафалівка Володимирецького, Серники, Новорічиці, Кухче Зарічненського районів.

Загальний обсяг прямих іноземних інвестицій, залучених в економіку області, на 01.10.2019 склав 134,8 млн. дол. США та зріс з початку 2019 року на 4,4 млн. дол. США або на 3,4 відс.

У розвиток підприємств промисловості вкладено 60,7 млн. дол. США іноземних інвестицій, будівництва – 29,9 млн. дол. США, транспорту – 27,9 млн. дол. США, оптової та роздрібної торгівлі – 8,3 млн. дол. США.

На підприємствах області продовжується робота з оновлення виробничих потужностей, запровадження інновацій та прогресивних технологій, освоєння нових видів конкурентоспроможної продукції та створення нових робочих місць.

Реалізується інвестиційний проєкт «Модернізація підприємства ТОВ «Свиспан Лімітед», обсягом інвестицій 25 млн. євро. Впроваджено перший етап проєкту з модернізації виробництва шляхом заміни частини морально застарілих сушарок та лінії пресування на нове екологічно-ефективне обладнання. Термін реалізації проекту – 2017 - 2020 роки.

У м. Костопіль відкрито сучасний зернопереробний комплекс ТОВ «Захід Агропром», де налагоджено технологічний процес очищення, сушіння, зберігання та відвантаження зерна. За останні роки підприємством на реконструкцію та будівництво елеваторів спрямовано 154 млн. грн., працевлаштовано 135 осіб.

Міжнародною компанією «Kronospan» - власником ТОВ «Технопривід Інвест Груп» та світовим лідером у галузі виробництва високоякісних деревинних плит і суміжної продукції, розпочато реалізацію масштабного інвестиційного проєкту з виробництва деревостружкових плит потужністю 800 тис. куб. метрів на рік загальною вартістю 200 млн. євро. Проєктом передбачено створення близько 3000 нових робочих місць. Термін реалізації проєкту - 2019 – 2021 роки.

На території області реалізується 4 проєкти міжнародної технічної допомоги загальною вартістю 2,2 млн. євро.

У 2019 році на щорічний обласний конкурс проєктів розвитку територіальних громад з обласного бюджету виділено 2,1 млн. грн., реалізовано 19 проєктів.

За 2019 рік усіма видами транспорту перевезено 13,1 млн. тонн вантажів, що на 17,9 відс. більше, ніж за 2018 рік. При цьому, обсяг перевезення вантажів автомобільним транспортом збільшився у 1,6 раза, залізничним – на 5,4 відс.

Вантажооборот області зріс на 7,3 відс. порівняно з рівнем 2018 року.

Усіма видами транспорту перевезено 126,5 млн. пасажирів, у т.ч. автомобільним – 84,2 млн. осіб, залізничним – 4,7 млн. осіб. Обсяг перевезення пасажирів тролейбусним транспортом становив 37,5 млн. пасажирів і збільшився порівняно з обсягом 2018 року на 3,9 відс.

Пасажирооборот області зріс на 1,5 відс. порівняно з рівнем 2018 року.

 За 2019 рік в області забезпечено зростання надходжень до бюджетів усіх рівнів.

До загального фонду зведеного бюджету області (без трансфертів) надійшло 13400,6 млн. грн., що на 20,3 відс. більше, ніж 2018 рік.

Надходження платежів до державного бюджету збільшились на 22,1 відс. і склали 8018,9 млн. грн.

Власні доходи місцевих бюджетів становили 5381,7 млн. грн., що на 17,7 відс. Завдання з надходження платежів виконано на 103,7 відсотка.

Обсяг надходжень єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування збільшився порівняно з показником 2018 року на 16,6 відс. і на 01.01.2020 склав 4940,3 млн. грн.

До бюджету Пенсійного фонду надійшло 161,9 млн. грн. страхових внесків. Виконання завдання становить 102,8 відс.

Заборгованість по страхових внесках суб’єктів господарювання перед бюджетом Пенсійного фонду з початку року скоротилась на 37,9 відс.

За січень – листопад 2019 року оборот зовнішньої торгівлі товарами становив 701 млн. дол. США і збільшився проти рівня відповідного періоду 2018 року на 5,8 відс. При цьому, експорт товарів зріс на 5,8 відс. і склав 405,5 млн. дол. США.

Позитивне сальдо зовнішньої торгівлі становить 110 млн. дол. США, коефіцієнт покриття експортом імпорту – 1,37 (по Україні – 0,83).

Зовнішньоторговельні операції проводилися з партнерами 116 країн світу.

У структурі експортних поставок питома вага країн Європейського Союзу становить 78,7 відс. проти 77,9 відс. на початок 2019 року та 72,2 відс. станом на 01.01.2018.

У товарній структурі експорту найбільша питома вага продукції деревообробної промисловості – 32,8 відс., продуктів рослинного походження – 19 відс., виробів зі скла – 12,7 відс., меблів – 9,8 відс.

У товарній структурі імпорту найбільша питома вага машин та обладнання – 19,4 відс., засобів наземного транспорту – 16,9 відс., полімерних матеріалів – 12,2 відс.,  продукції хімічної промисловості 10,1 відс. та мінеральних продуктів – 8,8 відс.

 За 2019 рік оборот роздрібної торгівлі склав 20,8 млрд. грн., що на 12 відс. більше рівня відповідного періоду 2018 року.

Індекс споживчих цін за 2019 рік по області становив 104,4 відс.

Середньомісячна заробітна плата працівників області за 2019 рік становила 8967 грн. і зросла порівняно з відповідним періодом 2018 року на 20,1 відс. та у 2,1 раза перевищила рівень мінімальної заробітної плати (4173 грн.).

Індекс реальної заробітної плати склав 111,1 відсотка.

Загальна заборгованість із виплати заробітної плати на 01.01.2020 складала 4,4 млн. грн. і зменшилась протягом 2019 року у 6,1 раза або на 22,7 млн. грн.

Рівень зареєстрованого безробіття на 01.01.2020 становив 1,5 відс. проти 1,7 відс. на 01.01.2019.