Промова Президента України перед обома палатами парламенту Чеської Республіки
опубліковано 15 червня 2022 року о 15:30

Шановний пане голово Сенату!

Шановна пані голово Палати депутатів!

Шановний пане Прем’єр-міністре, члени уряду!

Шановні члени парламенту, присутні, журналісти!

Дорогий чеський народе!

По-перше, хочу подякувати за цю можливість звернутися сьогодні в такому форматі до обох палат парламенту Чеської Республіки й абсолютно до всіх чехів.

Я хочу подякувати за ті теплі слова, міцні слова щодо підтримки нашого народу, мене особисто, нашої держави, які сьогодні прозвучали тут, і за те тепло, з яким ви приймаєте наших вимушено переміщених осіб. Ми цінуємо це, це дуже історично. Я вам вдячний особисто, від кожного українця.

Я думав, із чого почати. Почну зі слів, які точно знає кожен з вас, і які точно знають усі європейці, які поважають історію та свободу на нашому континенті: Jsme s vámi, buďte s námi!

Це слова надзвичайної ваги. Вони мали таку вагу й тоді, коли звучали на хвилях Чеського радіо в 1968 році, підтримуючи спротив. Вони мають надзвичайну вагу й зараз, коли, згадуючи про них, говоримо про тих, хто боровся за свободу для вашого народу.

Але насправді в цих слів є ще один вимір. Зараз, коли український народ воює за свободу, проти жорсткого російського вторгнення, ми можемо сказати, що саме з такими словами ми, українці, звертаємося до всіх народів Європи, до всіх народів демократичного світу.

Ми – з вами, будьте з нами!

Ми протистоїмо тиранії, яка, як і в минулому, не хоче зупинятися тільки на території України. Вона вважає своєю мішенню всіх у Європі, всіх тих, хто живе вільним і своїм життям. Росію не цікавлять лише наші міста Маріуполь, Сєвєродонецьк, Харків, Одеса та Київ. Ні. Її амбіції спрямовані на величезний простір від Варшави до Софії, від Праги до Таллінна.

І, як у минулому, російське вторгнення в Україну є лише першим кроком, який потрібен керівництву Росії, щоб відкрити дорогу до інших країн, до підкорення інших народів. Про це відверто кажуть не тільки російські державні пропагандисти, а й російські посадовці. Вони дійшли вже й, наприклад, до того, що погрожують офіційно скасувати визнання державної незалежності країн Балтії. А що тоді далі? Хто далі?

Пані та панове!

Коли Україна звертається до країн Європи по підтримку, ми виходимо саме з цього принципу, саме з тих слів, які стали однією з фундаментальних основ вашої історії: ми – з вами, будьте з нами.

Російські танки, які штурмують міста українського Донбасу, які пробують наступати на українські Харків, Миколаїв, Запоріжжя, мають бути зупинені й спалені або вигнані з території незалежної України. Щоб вони ніколи більше не змогли прийти ані в Прагу, ані в Остраву, ані у Брно, ані у Пльзень, ані в Карлові Вари, ані в будь-яке інше місто нашого континенту. Саме в Україні й саме зараз відбувається битва за майбутнє Європи.

Я дуже вдячний вашій державі, вашому народу за щедру допомогу в цій боротьбі. Чеська Республіка допомогла нам як зброєю – дуже серйозно й одразу, коли це стало потрібним; я дякую керівництву держави,– так і політично. Ви можете бути впевненими, що підтримали цим і себе – свою власну свободу, своє власне життя. І підтримка має зберігатися стільки, скільки необхідно для перемоги. Саме так має закінчитися це протистояння – перемогою.

І нехай деякі політики десь там, у деяких державах, бояться можливості того, що свобода виграє, а тиранія програє, серед таких політиків немає ваших лідерів. Чеський народ прекрасно знає, чим завершуються компроміси за чужий рахунок і до чого призводять поступки тиранії, яка пропонує забрати лише нібито частину бажаної території, щоб удати, ніби агресія припинилася. Той, хто хоче захопити все, ніколи не зупиниться, взявши тільки частину. Я закликаю вас і надалі разом з нами, не зупиняючись ні на мить, переконувати в цій простій істині всіх, хто досі не наважився чітко обрати сторону в цьому протистоянні, яке триває вже 112-й день.

Україна має отримати все для перемоги. Сучасну й достатньо потужну зброю – про це сьогодні говорив Прем’єр-міністр, – щоб переважати російську армію. Фінансову підтримку, щоб мати ресурси проти Росії, чиї накопичення й доходи досі дуже значні – за сто днів цієї війни від 24 лютого й тільки на продажі енергоресурсів Росія заробила вже 93 мільярди євро.

Також Україна має отримати фундаментальну ціннісну підтримку, яка нарешті виб’є з рук Росії її головну ідеологічну зброю, а саме – твердження, ніби Європа не здатна до реального об’єднання й ніби Україна не потрібна Європі.

Вже найближчим часом ми маємо отримати відповідь від Європейського Союзу, від усіх країн-членів, на запитання про статус України. Надати Україні кандидатство саме зараз – це довести, що європейське об’єднання – реальне і що європейські цінності справді працюють, а не просто визначені в певних документах як красива формальність.

Російські військові чітко усвідомлюють, що воюють саме проти європейських цінностей, проти того, що будь-який вільний народ Європи, який розділяє спільні європейські цінності, може стати частиною європейського об’єднання. Саме це – ідеологічна прошивка російських окупантів.

А отже, посилювати європейське об’єднання й сказати «так» Україні – це також оборона у цій війні. Це буде ще один історичний прояв того сенсу, який міститься у словах: ми – з вами, будьте з нами.

Тому я прошу вас бути максимально активними саме цими днями, саме цими тижнями, щоб усі європейські лідери погодилися, що захищати й посилювати Європу – це наша спільна справа, і щоб нікому не вдалося зробити виняток із цього принципу.

Чеські доленосні вісімки – 1938-й, 1948-й, 1968-й – це вичерпні відповіді всім, хто ще хоче умиротворити агресора шляхом зради європейських цінностей і шляхом послаблення Європи.

Пані та панове!

Дорогий чеський народе!

Вже за кілька тижнів почнеться чеське головування у Європейському Союзі. І в цей час буде не менше викликів перед нами, перед усією Європою, ніж зараз. Але вони трансформуються.

Я дуже ціную ту ключову увагу, яку приділено Україні в пріоритетах чеського головування. Ми маємо погодити сьомий санкційний пакет проти Росії за цю агресію, за цю війну. А також маємо перейти вже предметно до відбудови України – всієї звільненої території.

Коли в березні ви, пане Прем’єр-міністре, пане Петре, відвідали нашу столицю, ви стали одним із перших європейських лідерів, хто сміливо показав, що Європа є й буде разом з Україною. І я вірю, що Чеська Республіка буде серед лідерів і в реалізації найбільшого економічного та інфраструктурного проекту нашого часу – українського відновлення. Це особлива можливість показати всю силу Європи – технологічну, інституційну, творчу.

Маємо забезпечити повну синхронізацію українського національного Плану відбудови і європейської Платформи відбудови, щоб реалізувати їх максимально якісно та швидко. Також запрошую вас долучитися до відбудови України й на національному рівні – взявши шефство над одним із регіонів або міст, або громад, містечок України, які постраждали від російської агресії. Така відбудова буде найкращим доказом того, що жодна агресія, хоч би якою жорстокою вона була, вже ніколи не досягне своїх цілей і не зможе зламати жоден із європейських народів, і тим паче Європу в цілому.

Я вдячний вам за щиру й повну підтримку наших людей, українських вимушених тимчасово переміщених осіб, наших переселенців. Ви прихистили на своїй землі наших людей, які рятувалися від війни. Тисячі людей живуть у ваших домівках, їм допомагають ваші сім’ї. Ми маємо зробити все для того, щоб кожен і кожна з них могли повернутися додому, повернутися в Україну.

Ми можемо прийти – й обов’язково прийдемо – до того, що принципове слідування правилу Jsme s vámi, buďte s námi! матиме результат, який можна буде описати іншими важливими словами, словами Вацлава Гавела: «Правда і любов мають перемогти брехню й ненависть». На жаль, це дуже часто не вдавалося в історії Європи. Але зараз, саме у 2022 році, саме в Україні й саме, що важливо, спільно ми можемо це забезпечити настільки потужно, що плодами нашої перемоги будуть користуватися ще багато поколінь наших народів.

Děkuji vám! Ať žije Česko!

Слава Україні!


Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux