Щорічно 31 травня відзначається Всесвітній день без тютюну, який був заснований ВООЗ, щоб привернути увагу людей до небезпеки тютюну та до хвороб, яким можливо запобігти.
30 травня ВООЗ разом з МОЗ, МОН та партнерами презентували результати дослідження четвертого раунду Глобального опитування молоді щодо тютюну (GYTS), що є частиною міжнародної ініціативи ВООЗ з оцінки вживання тютюну. Опитування охопило школярів віком 11–17 років і дало змогу оцінити поточний стан вживання тютюнових та нікотинових виробів, а також ефективність національної політики у сфері контролю над тютюном в перспективі попередніх 20 років. В Україні GYTS було вперше проведено у 2005 році, а потім повторно у 2011, 2017 та 2023 роках. Представлені результати стосуються найбільшої вікової когорти школярів 13-15 років, які взяли участь у дослідженні.
“Підлітки і діти дуже вразливі, водночас від них і їхнього здоров'я залежить майбутнє нашої країни. Нікотин негативно впливає на нервову, серцево-судинну систему та формує залежність, яка часто триває все життя. Тож наш обов’язок захистити дітей і підлітків, створивши для них безпечне і здорове середовище без тютюну. Йдеться не лише про заборону паління у публічних місцях, а й про агресивний маркетинг тютюнових і нікотиновмісних виробів. Впевнена, спільними зусиллями ми досягнемо поставленої мети.”директорка департаменту громадського здоровʼя МОЗ України Тетяна Скапа.
З 2005 року Україна досягла значного прогресу у зниженні поширеності куріння
Основні результати:
Позитивна динаміка:
Тривожні тенденції:
“Ми пройшли довгий шлях з 2005 року, коли з’явилася Конвенція ВООЗ з боротьби проти тютюну як ефективний інструмент протидії з епідемією вживання тютюну. Проте цей шлях ще далеко не завершений, а перемоги, які ми святкували щодо скорочення споживання тютюну дорослими, затьмарені новими викликами – поширенням альтернативних тютюнових та нікотинових виробів серед молоді. Викриваючи привабливість тютюну та його сучасних різновидів, а також оманливі маркетингові кампанії виробників ми можемо захистити наступне покоління від залежності та хвороб. Країни мають наразі всі інструменти, щоб ефективно регулювати ці продукти та, найголовніше, сприяти виконанню законодавства, щоб захистити молодь від нікотинової залежності та зберегти здоров’я.”Ярно Хабіхт, представник ВООЗ в Україні
У 2022–2023 роках Україна вже здійснила важливі кроки у сфері посилення антитютюнового законодавства та на шляху до євроінтеграції: запровадила нові графічні попередження, обмеження маркетингу тютюнових та нікотинових виробів, заборонила ароматичні добавки в сигаретах та продовжила підвищення акцизів.
“Міжнародні дослідження свідчать про те, що будь-яка система нагрівання тютюну є небезпечною та не зменшує ризики від куріння. Відповідальність дорослих полягає у навчанні дітей відповідально ставитися до свого здоров’я (у тому числі ментального), це допоможе підліткам уникати яскравих пасток маркетингу тютюнової індустрії. Інакше, це призведе до незворотніх негативних змін здоров’я молодого покоління українців. Тому наша задача – навчити підлітка формувати критичне мислення щодо куріння.”заступник Генерального директора Центру громадського здоровʼя Олександр Юрченко.
Україна досягла помітного прогресу в боротьбі з тютюнопалінням серед молоді. Але зростання популярності електронних пристроїв для вживання тютюну вимагає нових підходів. Системна профілактика, інформаційні кампанії та суворе дотримання законодавства залишаються ключовими факторами у збереженні досягнень і захисті здоров’я наступного покоління.
Глобальне опитування молоді щодо тютюну (GYTS), що є складовою Глобальної системи спостереження за тютюном (GTSS), є стандартизованим опитуванням, яке проводиться в школах у всьому світі з метою систематичного моніторингу вживання тютюну (куріння та вживання бездимних тютюнові виробів) серед молоді та відстеження ключових показників контролю над тютюном.
В Україні GYTS було вперше проведено у 2005 році, а потім повторно у 2011, 2017 та 2023 роках Бюро ВООЗ в Україні за технічної підтримки Європейського регіонального бюро ВООЗ та Центру контролю та профілактики захворювань США у співпраці з Міністерством охорони здоров'я та Міністерством освіти і науки України. Перші три раунди були проведені Інститутом громадського здоров'я ім О. Марзєєва Національної академії медичних наук України. Раунд 2023 року був проведений Українським інститутом соціальних досліджень імені О. Яременка, з технічною підтримкою Центру громадського здоров'я МОЗ України щодо фінального аналізу даних