1. Переговори щодо припинення вогню та/або завершення російсько-української війни і дискредитація України
Центр передбачає посилення пропагандистської риторики, пов’язаної з переговорами, що стосуються російсько-української війни. російська пропаганда буде спрямована на українську та західну громадськість.
Зокрема, для української аудиторії прогнозується поширення тез про: «злив» державами Заходу України; їхню неспроможність або небажання надавати допомогу Україні; відсутність реальної підтримки України серед європейців та американців. А для іноземної аудиторії очікується поширення тез про те, що Україна нібито бажає продовжувати війну, адже це дозволяє чинній владі уникати проведення виборів; Україна все одно програє і немає сенсу допомагати їй надалі; посилення риторики про «общєрусскоє пространство» і «внутрішні розбірки російського народу» тощо.
Крім того, очікується активізація поширення спекуляцій про нібито «нелегітимність» української влади, з якою неможливо підписувати мирний договір, вимоги проводити вибори в Україні в умовах війни та інші спекуляції навколо виборів з метою виправдати небажання рф припиняти вогонь.
2. Посилення антимобілізаційних наративів. Адже 5 червня спливає термін для проходження повторного медичного обстеження (ВЛК) для осіб, визнаних обмежено придатними до військової служби
Центр прогнозує активізацію антимобілізаційної інформаційної кампанії рф напередодні 5 червня — граничної дати проходження повторного військово-лікарського огляду (ВЛК) для чоловіків віком від 25 до 60 років, які були визнані обмежено придатними.
російські інформаційні ресурси та анонімні телеграм-канали, ймовірно, поширюватимуть відео з жорсткими затриманнями чоловіків, а також фейки про нібито побиття, катування або загибель мобілізованих.
Подібні матеріали росіяни використовуватимуть, аби створити ілюзію масовості таких випадків, і таким чином посіяти паніку й спротив. Очікується також спотворення або фрагментарне цитування офіційних повідомлень, що сприятиме створенню інформаційної плутанини й нерозуміння юридичних та адміністративних аспектів процесу мобілізації. Мета ворога — деморалізація населення, створення атмосфери страху, підрив довіри до українських інституцій та зниження рівня мобілізаційної готовності суспільства в умовах війни.
3. Маніпуляції навколо зустрічей міністрів G7 у рамках підготовки до саміту
У першій половині червня очікується активізація російських інформаційних операцій, спрямованих на дискредитацію країн «Групи семи» та послаблення підтримки України напередодні саміту G7, що відбудеться 15–17 червня в Канаді.
У фокусі дезінформаційної кампанії — зустрічі міністрів країн G7, які передують саміту. Оскільки питання підтримки України традиційно стає предметом обговорення на міжнародних заходах подібного масштабу, російська пропаганда, ймовірно, просуватиме такі ключові наративи, як нібито «відсутність єдності серед союзників» у питанні підтримки нашої держави та «втома від України».
На українську аудиторію просуватиметься думка про те, що світ начебто покинув Україну. У такий спосіб росія прагне посіяти занепадницькі настрої всередині України.
4. Маніпуляції навколо підготовки до Саміту НАТО у Гаазі
Саміт НАТО щороку привертає до себе значну увагу громадськості, відтак Центр прогнозує вже на початку червня посилення інформаційних операцій з боку росії, спрямованих на дискредитацію Саміту, який відбудеться у Гаазі 24-25 червня.
Основним наративом залишатиметься теза про нібито розкол усередині НАТО у питанні підтримки України та неспроможність Альянсу гарантувати безпеку своїм членам і союзникам.
Також російська пропаганда поширюватиме маніпуляції навколо питання участі представників України у саміті. Окрім того, можлива активізація риторики з боку росіян про прагнення України до євроатлантичної інтеграції як «першопричину» російського вторгнення.
5. російські маніпуляції на тлі формування чергового пакета санкцій ЄС
Центр прогнозує посилення інформаційних операцій росії, спрямованих на дискредитацію нового пакета санкцій Європейського Союзу, який готується після нещодавнього схвалення 17-го пакета. російські агенти впливу в Європі активізують спроби перешкодити обговоренню й ухваленню нових санкцій, зокрема через поширення дезінформації, маніпулятивних наративів про їхню нібито неефективність та шкоду для європейських країн.
У внутрішньому інформаційному просторі рф посилиться риторика про «неефективність» санкцій, а також пропагуватимуться наративи про те, що санкції «корисні для російської економіки», нібито сприяють імпортозаміщенню та стимулюють розвиток національного виробництва.
Загальна мета таких інформаційних кампаній — послабити санкційний тиск, розколоти єдність ЄС і створити уявлення про неминучий провал антиросійських заходів. Особливо активними будуть медіа, підконтрольні кремлю, а також прокремлівські групи у соціальних мережах.
6. Звинувачення України у підриві Каховської ГЕС
6 червня 2023 року російські війська підірвали греблю Каховської гідроелектростанції, що призвело до масштабної екологічної катастрофи на півдні України.
Напередодні річниці підриву Каховської гідроелектростанції, яка стала однією з найбільших техногенних катастроф внаслідок війни, очікується активізація інформаційних операцій з боку росії, спрямованих на виправдання рф за цю катастрофу та перекладання провини на Україну.
російська пропаганда може активізувати поширення версій про нібито «самопідрив» чи «українську провокацію», використовуючи псевдоекспертів і маніпулятивні технічні «розслідування». Особлива увага буде приділена англомовній аудиторії — можливі кампанії у соцмережах із залученням ботів з метою посіяти сумніви у західному суспільстві щодо відповідальності росії за екологічну катастрофу.
У внутрішньому інформаційному полі кремль традиційно замовчуватиме або применшуватиме масштаби наслідків катастрофи, особливо для окупованих територій Херсонщини.
7. Маніпуляції та провокації під час другого туру президентських виборів у Польщі
1 червня у Польщі відбудеться другий тур президентських виборів. Центр передбачає посилення антиукраїнської пропаганди, інспірованої росією, яка буде націлена на виборців у Польщі. росія намагатиметься посилити наративи про «волинську різню», «бандерівців» та інші антиукраїнські тези серед поляків, аби максимально налаштувати проти України.
Також напередодні другого туру виборів президента Польщі ru-пропаганда почала поширювати дезінформацію про нібито підготовку поляками провокацій проти білорусі.
Зокрема, пропагандисти заявляють, нібито силовики Польщі планують зірвати спільні російсько-білоруські навчання «Запад-2025», що мають відбутися на території білорусі у вересні. Мовляв, Польща розробляє провокації, наслідком яких має стати загибель учасників навчань. Не виключено поширення подібних фейкових новин з метою дестабілізації ситуації в країні.
8. Маніпуляції під час референдуму в Італії щодо спрощення набуття громадянства для громадян країн поза ЄС
8-9 червня в Італії відбудеться референдум щодо спрощення процедури одержання громадянства для громадян країн, що не входять до ЄС. На тлі його підготовки російські агенти впливу можуть активізувати зусилля з розпалювання міжетнічної та міжрелігійної ворожнечі задля дестабілізації внутрішньополітичної ситуації.
Ймовірно, пропагандисти намагатимуться експлуатувати праворадикальні тези, зокрема про «втрату національної ідентичності», «демографічне витіснення італійців», «заохочення нелегальної міграції» та «штучну зміну електорату».
Ресурси можуть підсилювати конспірацизм, натякаючи на те, що реформа — це нібито «зрада інтересів нації в інтересах глобалістів» та «крок до втрати суверенітету Італії». У цьому контексті можуть просуватися тези про «нелегітимність» процесу референдуму або його «керованість ззовні».
Також очікується активізація просування російською пропагандою наративів, націлених на дискредитацію українських громадян, що проживають в Італії, та спроб налаштувати італійське суспільство проти українських біженців.
9. Провокації під час WorldPride 2025 у Вашингтоні
У період проведення WorldPride 2025 у Вашингтоні можлива активізація спроб російських агентів впливу дестабілізувати США шляхом підбурення соціокультурних конфліктів.
російські пропагандисти можуть експлуатувати чутливі теми, пов’язані зі спільнотою ЛГБТК+, для підживлення наративів про «цілеспрямований наступ на традиційні цінності», «агресивну woke-пропаганду» демократів та «маргіналізацію християнської більшості». Метою таких інформаційних операцій може бути посилення поляризації в американському суспільстві.
За межами американського інформаційного простору тематика може експлуатуватися для перешкоджання поширенню проєвропейських і прозахідних настроїв у державах Східної Європи, або ж задля дискредитації Заходу серед консервативних суспільств, зокрема в регіоні Близького Сходу та Африки.
МАТЕРІАЛИ ЦЕНТРУ ПРОТИДІЇ ДЕЗІНФОРМАЦІЇ