Розширене засідання Президії Конгресу місцевих та регіональних влад при Президентові України під головуванням Андрія Єрмака відбулося 14 вересня в онлайн-форматі та обʼєднало навколо проблем Харківщини представників Офісу Президента, органів центральної, регіональної влади, місцевого врядування, міжнародних партнерів та жителів громад Харківської області.
Під час зустрічі учасникам вдалося безпосередньо озвучити ряд проблем, які потребують оперативного вирішення, отримати відповіді від представників профільних органів влади чи врядування. Жителі цікавилися найбільше про відновлення та відбудову житла, міської інфраструктури у своїх громадах.
До прикладу до війни в Ізюмській лікарні працювали 547 фахівців. Зараз заклад функціонує на 10% потужності. За час окупації росіяни розікрали техніку, знищили чотири операційних блоки, реанімацію та ліфт. В цілому будівля та території зазнали ушкоджень внаслідок обстрілів.
Російські загарбники винесли обладнання, ліжка з ковідного відділення, кисневі концентратори. Зняли крани, лінолеум, розетки та проводку. До повномасштабного вторгнення Ізюмська лікарня обслуговувала близько 100 тисяч людей.
Як повідомив начальник Харківської ОВА Олег Синєгубов, уже затверджено концепцію відбудови в цілому міста.
“Уже реалізується 9 проєктів відновлення житлових будинків. Це 544 квартири загальною площею більше 15 тисяч кв. м. Ще по 6-ти багатоквартирних будинках та гуртожитку розробляється проєктно-кошторисна документація. Замість найбільшої котельні міста, вщент знищеної ворогом, за кошти обласного бюджету в Ізюмі встановлено 10 модульних котелень”, – повідомив посадовець.
Окреме важливе питання, як зазначив Синєгубов, і відбудова Ізюмської лікарні. Завдяки Фундації Олени Зеленської відновлення лікарні уже розпочалося. Крім того, до фінансування цих робіт висловив бажання долучитися Уряд Катару, який готовий вкласти 11-12 млн доларів, а Уряд Франції готовий надати медичне обладнання.
“За 4-5 тижні почнеться відновлення операційного корпусу, який був зруйнований. 3-4 місяці треба на завершення проєкту, щоб вже наступного року розпочинати реалізацію”, – повідомив Олег Синєгубов.
За інформацією Олега Синєгубова, Харківська область є лідером по поданих заявках на виплату компенсацій за пошкоджене та зруйноване житло по програмі єВідновлення. “Уже подано більше 16,5 тисяч заяв. Загальна сума компенсацій за програмою складає понад 383 млн грн. Люди в громадах отримали практичний результат цієї програми – відремонтовані домівки”, – написав начальник Харківської ОВА у своєму телеграм-каналі.
Експериментальну державну програму випробують на селищі Циркуни – там завершили розмінування населеного пункту, тепер – готові до відбудови. Відновлення відбуватиметься за принципом “краще, ніж було”.
У планах відбудувати ліцей, амбулаторію, сільраду з ЦНАПом та житлову забудову.
Що ж стосується обласного центру, то, як повідомив міський голова Харкова Ігор Терехов, відновлення 63 будинків на Північній Салтівці у Харкові планують закінчити до кінця року.
“Крім експертиз, нам потрібна оцінка з фінансування. Вчора ми ухвалювали рішення щодо зносу одного з будинків, бо його відновити неможливо, а фінансові затрати на його відновлення будуть дуже перевищувати ті затрати, які будуть на нове будівництво. Цьогоріч ми закінчимо роботи на 63 будинках, які будуть відбудовані. Робота продовжується”, — розповів Ігор Терехов.
Актуальним залишається питання водогону у Балаклії. Завершенню робіт, за словами Олега Синєгубова, перешкоджає замінована території, через яку він пролягає.“Водопровід йде полями, які потрібно розмінувати, щоб до нього фізично підійти й відновити. Нині немає проблем у фінансуванні й відновленні, є проблема у розмінуванні. Це десятки кілометрів, які ми маємо розмінувати. Вода у Балаклії є, але маємо відновити централізоване водопостачання до окремих житлових будинків”, — сказав він.
Нагадаємо, що на Розширеному засіданні Президії Конгресу місцевих та регіональних влад було анонсовано збільшення кількості саперних груп для розмінування України з 3 000 до 10 000 осіб.