Сьогодні Рівне стало наступною зупинкою щорічного ветеранського велопробігу пам’яті «Шануємо пам’ять Захисників і Захисниць України». Він проходить з 15 по 23 травня та фінішує в Києві біля Стіни пам’яті загиблих за Україну.
Учасників зустріли начальник Рівненської ОВА Олександр Коваль, ветерани, родини полеглих Героїв — матері, дружини, діти, а також небайдужі мешканці громади.
Захід відбувся у Свято-Покровському соборі, де провели соціально-мистецький перформанс «Хліб, який їдять після смерті» - постановку, що через образ хліба й народні традиції передає гіркоту втрати та шану до полеглих.
Авторкою і режисеркою перформансу є директорка Рівненського обласного центру народної творчості Ірина Рачковська-Баковецька. Через поезію, фольклор, музику та символіку поминального хліба вона разом із виконавцями створила простір для колективного вшанування пам’яті.
Хліб несли жінки, які втратили найдорожче – своїх синів і чоловіків на війні: коровай, паску, ситу, кутю, пироги, просфори – як знакові елементи, що об’єднують традицію, віру та біль втрати.
«Цей захід – надзвичайно глибокий за змістом. Пам’ять про наших Героїв живе у серцях, у діях, у словах і символах. Дякую кожному, хто бере участь у велопробігу, і всім, хто зберігає пам’ять у щоденному житті. Це – і підтримка, і продовження життя наших захисників у справі, яку вони боронили», - підкреслив начальник ОВА Олександр Коваль.
У межах події також була представлена виставка вишиванок полеглих Захисників з Рівненщини, які бережуть їхні родини. Це – ще один потужний символ того, що особиста історія кожного Героя стає частиною національної пам’яті.
________________________________________
Довідково:
Ветеранський велопробіг пам’яті проводиться з 2020 року за підтримки Міністерства у справах ветеранів України. У 2025 році маршрут охоплює понад 900 км через 13 міст у 5 областях - від Ужгорода до Києва. Основну дистанцію проходять ветерани Іван Балашов та Анатолій Вересенко, до яких щодня приєднуються інші учасники.