Керуючись Законами України «Про забезпечення функціонування української мови як державної», «Про правовий режим воєнного стану»,
«Про місцеві державні адміністрації», «Про культуру», «Про бібліотеки
і бібліотечну справу», «Про театри і театральну справу», «Про освіту»,
«Про позашкільну освіту», Указами Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні» (зі змінами),
від 24 лютого 2022 року № 68/2022 «Про утворення військових адміністрацій», постановою Кабінету Міністрів України від 11 березня 2022 року № 252 «Деякі питання формування та виконання місцевих бюджетів у період воєнного стану», розпорядженням Кабінету Міністрів України від 15 березня 2024 року № 243-р «Про затвердження Державної цільової національно-культурної програми забезпечення всебічного розвитку і функціонування української мови
як державної в усіх сферах суспільного життя на період до 2030 року», рішенням Рівненської обласної ради від 05 березня 2022 року № 476 «Про делегування Рівненській обласній державній військовій адміністрації окремих повноважень на період дії воєнного стану в Україні»:
1. Затвердити Обласну цільову програму забезпечення всебічного розвитку і функціонування української мови як державної в усіх сферах суспільного життя у Рівненській області на 2024 – 2026 роки (далі – Програма), що додається.
2. Департаменту фінансів обласної державної адміністрації при формуванні обласного бюджету та при внесенні змін до нього передбачати кошти для реалізації заходів Програми в межах наявних фінансових ресурсів.
3. Рекомендувати районним державним адміністраціям – районним військовим адміністраціям, виконавчим комітетам сільських, селищних, міських рад територіальних громад розробити відповідні програми та передбачити кошти для їх реалізації під час формування місцевих бюджетів.
4. Виконавцям забезпечити реалізацію завдань і заходів Програми, про що інформувати щороку:
1) до 10 січня виконавчим комітетам сільських, селищних, міських рад територіальних громад районні державні адміністрації – районні військові адміністрації;
2) до 15 січня структурним підрозділам облдержадміністрації, районним державним адміністраціям – районним військовим адміністраціям управління культури і туризму облдержадміністрації.
5. Управлінню культури і туризму обласної державної адміністрації
узагальнену інформацію про стан виконання Програми подавати обласній державній адміністрації – обласній військовій адміністрації щороку до 25 січня.
6. Контроль за виконанням цього розпорядження покласти на заступника голови обласної державної адміністрації відповідно до розподілу функціональних повноважень.
Начальник обласної військової
адміністрації Олександр КОВАЛЬ
Обласна цільова програма забезпечення всебічного розвитку і функціонування української мови як державної в усіх сферах суспільного життя у Рівненській області на 2024 – 2026 роки
І. Загальна характеристика
Обласна цільова програма забезпечення всебічного розвитку і функціонування української мови як державної в усіх сферах суспільного життя у Рівненській області на 2024 – 2026 роки (далі – Програма) є однією з програм освітньо-культурного розвитку Рівненської області, розроблена на виконання вимог статті 10 Конституції України, Закону України «Про забезпечення функціонування української мови як державної», Указу Президента України від 31 травня 2018 року № 156/2018 «Про невідкладні заходи щодо зміцнення державного статусу української мови та сприяння створенню єдиного культурного простору України», розпорядження Кабінету Міністрів України від 17 липня 2019 року № 596-р «Про схвалення Стратегії популяризації української мови до 2030 року «Сильна мова – успішна держава», Концепції Державної цільової національно-культурної програми забезпечення всебічного розвитку і функціонування української мови як державної в усіх сферах суспільного життя на період до 2030 року, схваленої розпорядженням Кабінету Міністрів України від 19 травня 2021 року № 474-р, та розпорядження Кабінету Міністрів України від 15 березня 2024 року № 243-р «Про затвердження Державної цільової національно-культурної програми забезпечення всебічного розвитку і функціонування української мови як державної в усіх сферах суспільного життя на період до 2030 року».
Програма визначає основні напрями, пріоритети, завдання розвитку української мови на 2024 – 2026 роки, конкретизує механізми, основні заходи реалізації, терміни, прогнозовані обсяги фінансового забезпечення її виконання.
Мовна ситуація в Рівненській області є однією з найкращих в Україні. Навчання у закладах освіти усіх типів та акредитації, зокрема позашкільної, здійснюється виключно державною мовою. У літературно-мистецьких заходах постійно беруть участь творчі колективи області, окремі виконавці, які через пісню популяризують українську мову. До цих заходів долучаються і дитячі колективи.
Репертуар театрально-концертних організацій області є україномовним, афіші та вхідні квитки для відвідування цих організацій, кіновидовищних заходів виконуються державною мовою. Мовою туристичних та екскурсійних обслуговувань є державна мова.
Традиційними стали проведення літературно-мистецьких заходів до Шевченківських днів, у рамках яких проходить конкурс учнівської творчості «Об’єднаймося ж, брати мої!», до Дня слов’янської писемності та культури і вшанування Першокниги у с. Пересопниця Рівненського району, де відбувається нагородження переможців (юних письменників) обласного конкурсу «Перло многоцінне».
Значну роботу з популяризації української мови здійснюють бібліотеки області: проводяться презентації нових підручників та навчальних посібників, довідкової літератури з української мови, українознавства, забезпечується організація тематичних книжкових виставок. Питома вага україномовної літератури у публічних бібліотеках становить 79 відсотків.
У комунальному закладі «Рівненська обласна універсальна наукова бібліотека» Рівненської обласної ради діє нова безкоштовна послуга для тимчасово переміщених осіб та жителів м. Рівне «Переходь на українську». Заняття проводяться професійними викладачами закладів вищої освіти області. Комунальний заклад «Рівненська обласна бібліотека для молоді» Рівненської обласної ради створив навчально-літературну платформу «Живи українською!», яка спрямована на вивчення основ граматики, знайомство з місцевими літераторами, проведення мовних вікторин, ігор тощо. Створено мовний клуб «Яскрава українська» у комунальному закладі «Рівненська обласна бібліотека для дітей» Рівненської обласної ради.
Також відбуваються традиційні обласний конкурс «Краща книга Рівненщини», культурно-мистецькі заходи до Міжнародного дня рідної мови, Дня української писемності та мови, ювілейних та пам’ятних дат українських літераторів, до днів, пов’язаних із історією української мови та літератури.
Показники наповнення україномовного теле- та радіоефіру Рівненської області за даними Національної ради України з питань телебачення і радіомовлення є провідними в державі. Середній показник українських пісень на радіо в області становив майже 80 відсотків. У результаті досліджень було зафіксовано не лише дотримання, але й перевиконання мовних квот на телебаченні, а мова ведення передач виключно українська.
ІІ. Мета Програми
Метою Програми є подальше зміцнення функціонування української мови в усіх сферах суспільного життя у Рівненській області, виховання любові, поваги, шанобливого ставлення до її державного статусу, посилення консолідуючої ролі в українському суспільстві як засобу зміцнення державної єдності, територіальної цілісності та національної безпеки України.
ІІІ. Обсяги та джерела фінансування
Фінансове забезпечення заходів Програми здійснюється за рахунок коштів обласного бюджету, інших місцевих бюджетів та інших джерел, не заборонених чинним законодавством.
За попередніми розрахунками для виконання передбачених Програмою заходів з обласного бюджету необхідно 1475,0 тис. гривень. У тому числі за роками: 2024 рік – 375,0 тис. гривень; 2025 рік – 525,0 тис. гривень, 2026 рік – 575,0 тис. гривень.
Обсяги видатків уточнюються щороку з урахуванням можливостей обласного бюджету, конкретизації завдань за підсумками їх виконання упродовж попередніх років.
ІV. Завдання і заходи
Завдання і заходи з виконання Програми наведено в додатку.
V. Очікувані результати
Виконання Програми забезпечить:
практичну реалізацію статті 10 Конституції України щодо всебічного розвитку і функціонування української мови в усіх сферах суспільного життя;
зміцнення функціонування української мови у засобах масової інформації, медіапросторі, сфері культури, освіти та науки області, в побуті, торгівлі;
підтримку представників освітніх, мистецьких колективів, громадських об’єднань, творчих працівників, місцевих літераторів, які сприяють розвитку української мови, культури, історичної свідомості;
сприяння популяризації серед населення кращих зразків культурної спадщини України.
Начальник управління культури
і туризму облдержадміністрації Любов РОМАНЮК
Дата оприлюднення: 7 травня 2024 року