Можна з упевненістю сказати, що Рівненщина – це столиця професійної освіти в Україні. Область має унікальні автономні модернізовані та гнучкі заклади професійної освіти. Регіон відповідає найкращим європейським стандартам, адже тут 43% школярів обирають профтех після школи.
За словами генеральної директорки Директорату професійної освіти МОН Ірини Шумік, завдяки реформі профтеху, на Рівненщині зміна професії стала простішою.
«Рівненська область є лідером у професійному навчанні України. Така ситуація склалась не за один день. Вже п’ять років в області проходить якісно підготовлена та продумана реформа професійної освіти. Це було зроблено з декількох причин. Перш за все, для того, щоб наситити потребу ринку праці потрібними фахівцями. А по-друге, треба було відреагувати на ситуацію зі збільшенням безробітних внутрішньо переміщених осіб», - розповідає Ірина Шумік.
43 відсотки випускників Рівненщини обирають профтехосвіту. За цим показником регіон є лідером в Україні. В Україні цей показник нині становить 16-23%.
«У непростий час, коли наші воїни боронять державу на фронті, ми повинні працювати в тилу. Тому в нашій нинішній історії потрібні робітники, які вміють працювати на новітньому обладнанні.
Саме таких робітників готують навчальні заклади професійної освіти області. Без якісно підготовлених кадрів не зможуть працювати підприємства, не буде перемоги і повоєнної відбудови країни. Ми розуміємо, що це – майбутнє, адже зайняті руки ніколи не опустяться. Саме завдяки нашим працьовитим людям Рівненська область минулого року змогла збільшити збір податків на 25%. І це у військовий час», – зазначив Віталій Коваль.
Нагадаємо, на Рівненщині вже працює 31 навчально-практичний центр. А закладів профтехосвіти – 19.
«В першу чергу, ми змінили стереотипи усталені до закладів професійної освіти, оновили матеріально-технічну базу, змінили навчальні програми та філософію мислення майстрів, учнів, батьків. Відтепер можуть навчатись лише учні, а й дорослі за короткостроковими програмами», - зазначає директор департаменту освіти і науки Рівненської ОДА Петро Коржевський.
Рушійною силою впровадження реформи професійної освіти є роботодавці та локальний бізнес. Для цього Рівненська ОДА постійно працює з реальним сектором економіки, аби знати й підлаштовуватись під потреби у кадрах.
«Робітничі професії на підприємстві – це саме ці випускники ПТО. Ми забезпечуємо всіх роботою. Швачки, столярі, оператори – є велика варіативність робітничих спеціальностей. Співпраця дозволяє нам, як виробництву, досягати певного прогресу, технічного, технологічного», - розповідає виконавчий директор ТОВ «Морган Феніче» Наталя Рудковська.
За словами заступниці директора ДНЗ «Здолбунівське ВПУЗТ» Ольги Романюк, заклад намагається гнучко реагувати на потреби бізнесу. Йдеться про спільне складання робочих навчальних планів до тих вимог, які вони хочуть у майбутньому бачити серед своїх працівників. З кожним роком збільшується попит саме на перекваліфікацію, підвищення кваліфікації, на короткострокові курси.
До прикладу, тижневі курси для кухарів шкільних їдалень вже запланували у ДНЗ «Рівненське вище професійне училище ресторанного сервісу і торгівлі». Адже в країні триває реформа шкільного харчування і є потреба, щоб кухарі попрацювали із сучасним обладнанням та за новими рецептами. До слова, в училищі навчають кухарів на новітньому обладнанні, тож молодь отримує пропозиції про працевлаштування відразу після закінчення закладу.