Від квітня на Рівненщині триває робота над оновленням Стратегії розвитку області до 2027 року. Ключове у ній – розвиток і безпека. Нині до 29 грудня триває збір ідей для проєктів від юридичних та фізичних осіб.
«Актуалізація Стратегій відбувається в усіх українських регіонах через виклики, що постали через повномасштабне вторгнення ворога та у зв’язку з оновленням Державної стратегії регіонального розвитку. У Рівненській ОДА створений керівний комітет, до складу робочої групи увійшло близько 90 осіб. Також у вересні до розробки доєдналися наші партнери – представники міжнародних організацій: Проєкт USAID «ГОВЕРЛА» та НГО «Волинський ресурсний центр»», - розповів заступник голови ОДА Сергій Гемберг.
ЯК ОНОВЛЮВАЛАСЯ СТРАТЕГІЯ
Оновлення Стратегії, як і розробка, – складна покрокова процедура.
У травні 2023 року за ініціативи Рівненської ОВА був проведений Форум регіонального розвитку, який зібрав понад 300 представників влади, бізнесу, громадських організацій, освіти. Спілкування з учасниками дозволило сформувати реалістичний список найбільших викликів, спричинених війною.
За результатами заходу місцева влада зробила низку кроків, які посилили стійкість Рівненщини в умовах війни.
«Ми підсумували соціально-економічний розвиток області в умовах воєнного стану. Провели SWOT-аналіз та підготували SWOT-матрицю, визначили перспективи подальшого розвитку регіону. Вже формуються оновлені завдання до 2027 року, є низка пропозицій. Активно долучилися до роботи представники громад, які надсилають свої бачення та пропозиції», - зазначив директор департаменту економічного розвитку і торгівлі ОДА Костянтин Мокляк.
Він додав, що SWOT-аналіз – дуже корисний та інформативний інструмент, завдяки якому можна дослідити внутрішні сильні і слабкі сторони регіону, зовнішні загрози й можливості.
Маючи результати аналітичної роботи, ми спрогнозували сценарії розвитку регіону в майбутньому – інерційний (умовно песимістичний, коли війна триває роками) та оптимістичний (війна швидко завершується, Україна розпочинає вступ до ЄС), а також - варіанти наших дій у рамках кожного сценарію.
Після цієї роботи були сформульовані оновлені цілі та завдання стратегічного розвитку Рівненської області, презентовані робочою групою 7 грудня.
ЧОМУ СТРАТЕГІЯ ВАЖЛИВА
За словами експертів, Стратегія важлива, адже йдеться про кошти міжнародних донорів на відновлення України або передвступні фонди ЄС. Гроші на розвиток регіонів виділятимуться за логікою цільового фінансування – на реалізацію проєктів регіонального розвитку. Чим якіснішими будуть ці проєкти – тим вища буде ймовірність їх підтримки.
«Фактично регіони конкуруватимуть за ці кошти якістю проєктних заявок і спроможністю їх реалізувати. При цьому донори, оцінюючи проєкт, завжди звертатимуть увагу, чи відповідають його цілі Стратегії регіонального розвитку. У цьому сенсі Рівненщина буде підготовлена добре, - коментує консультант зі стратегічного планування НГО «Волинський ресурсний центр» Василь Кашевський. - Навіть якщо розглядати ці перспективи лише в контексті євроінтеграції – регіональний рівень стане надзвичайно значущим. Якщо ми подивимося на структурні фонди ЄС, то однією з ключових є політика згуртованості. Найбільшою частиною політики згуртованості є Європейський фонд регіонального розвитку».
Він додав, що усі європейські країни мають програми, спрямовані на співпрацю з ЄФРР. Наприклад, Польща має як загальнонаціональні програми, так і програми на рівні кожного регіону. Це дозволяє кожному регіону залучати в середньому мільярд євро на сім років для досягнення цілей регіонального розвитку.
ПОДАЛЬШІ КРОКИ З РЕАЛІЗАЦІЇ СТРАТЕГІЇ
7 грудня були презентовані стратегічні цілі розвитку Рівненської області. Власне, Стратегія – здебільшого візійний документ. Набагато цікавішим документом є План заходів з реалізації Стратегії.
Рівненська ОДА оголосила відбір проєктних ідей для реалізації Стратегії розвитку Рівненщини до 2027 року. Це означає, що будь-які юридичні або фізичні особи з Рівненської області до 29 грудня можуть надіслати свої ідеї проєктів. За результатами відбору регіональними експертами найкращі проєктні ідеї будуть доопрацьовані та ляжуть в основу Технічних завдань на проєкти регіонального розвитку в Плані заходів з реалізації Стратегії.
НА ЩО ПОТРІБНО ЗВЕРТАТИ УВАГУ, НАДСИЛАЮЧИ ПРОЄКТНІ ІДЕЇ НА РОЗГЛЯД?
У пріоритеті будуть ініціативи, спрямовані на розвиток бізнес-спроможності. Адже розвиток регіону залежить не так від того, скільки матимемо об’єктів соціальної інфраструктури, а від того, наскільки міцною буде економіка. Тому ідеї з виразним економічним ефектом (зокрема - розширення експорту) – дуже цікаві. Не менш привабливими є проєкти, спрямовані на розвиток людського капіталу й управлінської спроможності.
Більш детально зі стратегічними цілями розвитку Рівненщини до 2027 року та умовами подання проєктних ідей можна ознайомитися за посиланням - http://surl.li/oghcl