Більше половини майбутніх ветеранів – 52,6 % вважають психоемоційну нестабільність серйозним викликом після повернення зі служби. Такі результати показало опитування, проведене Український ветеранський фонд Мінветеранів.
Найбільше підтримки потребуватимуть ті, хто брав участь у бойових діях, а також колишні полонені.
Це свідчить про значну потребу у психосоціальній допомозі.
Напередодні у Рівному говорили на цю тему під час VI-го засідання Тематичної робочої групи з психічного здоров'я та психосоціальної підтримки (ПЗПСП). Вона координується Координаційним центром з психічного здоров'я Кабміну спільно з Міжнародною організацією з міграції (МОМ) IOM Ukraine в Україні за підтримки Євросоюзу European Union in Ukraine.
У зустрічі взяли участь представники різних установ та організацій: Мінветеранів, Рівненської ОДА та облради, державних та комунальних установ, закладів вищої освіти та медзакладів, громадських організацій.
«З часу повномасштабного вторгнення Рівненщина накопичила значний досвід у сфері підтримки ментального здоров'я громадян. Сімейні лікарі проходять спеціальне навчання, в області створено 31 Центр життєстійкості та діють виїзні мультидисциплінарні бригади. Позитивні зміни відбуваються і у сфері ветеранської політики. Зокрема, у 9 громадах вже є фахівці із супроводу ветеранів. А 27 лютого відбудеться форум для психологів, які мають бажання взаємодіяти із зазначеною категорією громадян. Але все ще треба працювати, щоб ця підтримка була не точковою, а комплексною», - зазначила заступниця голови Рівненської ОДА Людмила Шатковська.
Консультанка МОМ Піта Лоу ознайомила учасників зустрічі із програмою МОМ з психосоціальної підтримки ветеранів за допомогою іпотерапії, у межах якої плануються як відповідні заходи для ветеранів, так і навчання для фахівців згідно міжнародних рекомендацій.
Під час заходу йшлося про можливість інтеграції міжнародного досвіду у роботу місцевих надавачів таких послуг для ветеранів. Присутні поділилися локальним досвідом міжсекторальної та міжінституційної співпраці.
Цей захід не лише об'єднав експертів, а й став важливим кроком у створенні ефективної системи підтримки ветеранів та їхніх сімей.