РІВНЕНСЬКА РАЙОННА ДЕРЖАВНА АДМІНІСТРАЦІЯ

На головну

Уряд України Мапа сайту

Всі матеріали на веб-сторінці розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Attribution 4.0International

 

33001, м. Рівне, вул. Соборна, 195, тел./факс: (0362) 63-60-91, Е-mail: rivnenskarda@rv.gov.ua

 
 серпня 2019 
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
 
Пошук
Розширений пошук»
 

 

 
Оскарження нотаріальних дій або відмова у їх вчиненні


 Нотаріатом називається система державних органів, до компетенції яких віднесене посвідчення наявності прав і фактів, що мають юридичне значення, а так само здійснення дій, зв'язаних з посвідченням зазначених обставин. У містах і населених пунктах нотаріальні дії роблять державні нотаріуси нотаріальних контор, деякі дії роблять посадові особи органів місцевого самоврядування.

Нове законодавство України поклало на нотаріусів посвідчення угод відчуження квартир, житлових будинків, дорогого майна, автотранспорту. З'явилися перші угоди, зв'язані з придбанням права власності на землю, землекористуванням і землеволодінням. Законодавець відводить нотаріусу дуже важливу роль у процесі перетворення відносин власності на засоби виробництва шляхом приватизації державних і муніципальних підприємств.
 Але дії нотаріусів не завжди відбуваються правильно і не завжди відповідають вимогою актів регулюючих діяльність нотаріату.

Зацікавлена особа, що вважає неправильною зроблену нотаріальну дію чи відмову у вчиненні такої дії, вправі подати про це скаргу до районного (міського) народного суду за місцезнаходженням державної нотаріальної контори, державного нотаріального архіву, виконавчого комітету сільської, селищної, міської Ради народних депутатів чи робочого місця приватного нотаріуса.

Скарги на неправильне вчинення нотаріальної дії або на відмову у її вчиненні консульською установою розглядаються в порядку, встановленому Консульським статутом України. Скарги на неправильне посвідчення заповітів і доручень або на відмову в їх посвідченні посадовими особами, зазначеними у статті 40  Закону України “Про нотаріат”, подаються до суду за місцезнаходженням лікарні, іншого стаціонарного лікувально-профілактичного закладу, санаторію, будинку для престарілих та інвалідів, експедиції, госпіталю, військово-лікувального закладу, військової частини, з'єднання, установи, військово-навчального закладу, місця позбавлення волі.

 Скарги на неправильне посвідчення заповіту або на відмову в його посвідченні капітаном морського судна або судна внутрішнього плавання, що плаває під прапором України, подаються до суду за місцем порту приписки судна.

Розгляд таких скарг провадиться районним (міським) судом у порядку, встановленому цивільним процесуальним законодавством України.

Нотаріуси та інші посадові особи, які вчиняють нотаріальні дії, можуть брати участь у справах за скаргами на нотаріальні дії або відмову в їх вчиненні як заінтересовані особи. При цьому вони мають права і несуть обов'язки осіб, що беруть участь у справі, в тому числі мають право оскаржувати рішення та ухвали суду. Спір про право, оснований на вчиненій нотаріальній дії, розглядається судом або арбітражним судом у порядку позовного провадження.

 Під неправильністю здійснення нотаріальної дії розуміється його невідповідність вимогам актів регулюючих діяльність нотаріату чи необґрунтованість. Можна оскаржити дії нотаріату по забезпеченню доказів, якщо вони зроблені з порушенням діючих правил. Однак суд не вправі поставити за обов'язок нотаріальній конторі засвідчити договір, що суперечить нотаріальним актам.

 Відповідно до загального правила оскаржити в суді у порядку особливого провадження можна будь-які нотаріальні дії чи відмовлення нотаріуса в проханні їх зробити лише при відсутності суперечки про право громадян. Суперечка про право вирішується в позовному порядку. Скарги на нотаріальні дії чи на відмовлення в їхньому здійсненні, як уже сказано, розглядаються в порядку особливого провадження.

Таким чином, чинне законодавство передбачає два можливих способи звертання в суд із приводу нотаріальної діяльності. Перший зв'язаний зі звертанням у суд за місцем перебування нотаріуса зі скаргою на його дії. Така скарга розглядається в порядку особливого провадження. Другий спосіб захисту своїх інтересів звертання в суд з цивільно-правовою суперечкою, заснованим на зробленій нотаріальній дії. Така суперечка розглядається в порядку позовного виробництва відповідно судом загальної чи юрисдикції арбітражним судом з урахуванням їх підвідомчості.  

Розгляд судами справ по скаргах на нотаріальні дії чи на відмовлення в їх вчиненні є однієї з важливих гарантій охорони особистості і майнових прав громадян і юридичних осіб.
Реєстрація
Логін
Пароль
Реєстрація
Опитування


 

 

   

 

 

 

  

 

Запитання | Адміністратор
Інформаційний супровід: pressa1@rv.gov.ua Тех. підтримка: forweb@rv.gov.ua  ©  Рівненська обласна державна адміністрація
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

_________________________

ОГОЛОШЕННЯ

 

Обласний конкурс проектів розвитку територіальних громад на 2019 рік

 

Порядок використання коштів, передбачених в обласному бюджеті, на часткове відшкодування відсоткових ставок за кредитами (позиками) банків, що надаються на реалізацію проектів суб’єктів малого і середнього підприємництва

 

До уваги надавачів послуг за спожиті енергоносії та надані житлово-комунальні послуги

 

Об’єкти бюджетної сфери, які потребують здійснення енергоефективних заходів із залученням механізму енергосервісу та інвесторів

 

Оголошення для органів місцевого самоврядування щодо розрахунку середньозважених тарифів на тепло!