РІВНЕНСЬКА РАЙОННА ДЕРЖАВНА АДМІНІСТРАЦІЯ

На головну

Уряд України Мапа сайту

Всі матеріали на веб-сторінці розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Attribution 4.0International

 

33001, м. Рівне, вул. Соборна, 195, тел./факс: (0362) 63-60-91, Е-mail: rivnenskarda@rv.gov.ua

 
 жовтня 2019 
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
 
Пошук
Розширений пошук»
 

 

 
Рівненське відділення Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування у Рівненській області


Рівненське відділення управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Рівненській області

 

Адреса: 33028, м. Рівне, вул. Словацького,1

E-mail: rivn.rv@fssu.gov.ua

Телефони: 26-78-07, 26-18-88, 26-46-53, 26-10-01, 26-64-51, 26-54-89 (факс)

 

Начальник відділення Герус Богдан Вячеславович, тел.:  26-78-07

 

Заступник начальника відділення Мельничук Лариса Володимирівна, тел.: 26-18-88

 

Увага! Семінар.

 

Рівненське відділення управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Рівненській області запрошує фінансових працівників, голів і членів комісій із соціального страхування підприємств, установ, організацій та фізичних осіб – підприємців, фахівців з охорони праці для участі у семінарі-навчанні 25 вересня 2019 року, що відбудеться в зала засідань Рівненського відділення управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Рівненській області за адресою: м. Рівне, вул. Словацького,1 (5-поверх, кабінет № 13).

 

Семінар-навчання розпочнеться о 10  год. 00  хв.

 

Питання семінару-навчання:

 

1. Порядок фінансування страхувальників для надання матеріального забезпечення застрахованим особам у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності та окремих виплат потерпілим на виробництві за рахунок коштів Фонду соціального страхування України.

 2. Окремі питання щодо призначення та нарахування матеріального забезпечення застрахованим особам за рахунок коштів Фонду.

 3. Про роботу комісії (уповноваженого) із страхування у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності.

 4.  Організація і забезпечення послугами з лікування застрахованих осіб та членів їх сімей після перенесених захворювань і травм у реабілітаційних відділеннях санаторно-курортних закладів за вибором застрахованої особи.

 5. Організація охорони праці роботодавцем на підприємствах, установах та організаціях. Профілактика виробничого травматизму. Заходи щодо покращення умов праці роботодавцем.

 6.  Про своєчасність подання повідомлень про виплату застрахованим особам.

 

 

 

 

Відновлення здоров’я застрахованих осіб – важливий напрямок діяльності Фонду соціального страхування України

 

Одним із важливих напрямків роботи Фонду соціального страхування України (далі – Фонд) є забезпечення за рахунок коштів Фонду послугами з медичної реабілітації застрахованих осіб після перенесених захворювань та травм у реабілітаційних відділеннях санаторно-курортних закладів. Мова йде про повну 100 відсоткову оплату реабілітаційного лікування застрахованих осіб та членів їх сімей в санаторно-курортних закладах за рахунок коштів Фонду.

Направлення на реабілітаційне лікування, що надається безоплатно для застрахованих осіб за рахунок коштів Фонду, здійснюють заклади охорони здоров’я, де наявні стаціонарні відділення відповідного профілю.

Правом на відновлення здоров’я за рахунок коштів Фонду може скористатись кожна застрахована особа (яка сплачує та/або за яку сплачується єдиний соціальний внесок), яка перебуває на стаціонарному лікуванні певного профілю. Підтвердженням потреби подальшого лікування у реабілітаційному відділенні санаторно-курортного закладу є висновок лікарсько-консультативної комісії закладу, де застрахована особа перебуває на стаціонарному лікуванні.

Застрахована особа має право вільного вибору реабілітаційного відділення санаторно-курортного закладу відповідно до показань. На даний час, в розпорядженні застрахованих осіб за наявності медичних показань, налічується понад 50 санаторно-курортних закладів,  інформація щодо яких оприлюднена на офіційному сайті Фонду.  Тривалість відновлювального лікування залежить від медичних показань та може тривати до 24 днів. За такою спрощеною процедурою можна відновити здоров’я, зокрема після перенесеного інсульту, інфаркту міокарда, операцій на опорно-руховому апараті, серці, у разі під гострого періоду опіків, захворювань легень.

Крім того, на час проходження реабілітації застрахованій особі  видається листок непрацездатностіо, який фінансується Фондом з першого дня тимчасової непрацездатності до закінчення курсу лікування з метою компенсації втраченого заробітку.

За І півріччя 2019 року, шляхом укладання тристоронніх договорів на реабілітаційне лікування в санаторно-курортних закладах, де сторонами договору є застрахована особа, Фонд і санаторно-курортний заклад, було забезпечено 369 осіб реабілітаційними послугами.

         Таке адресне забезпечення застрахованих осіб передбачає підвищення якості надання послуг та збільшення кількості осіб, які зможуть відновити здоров’я за рахунок коштів Фонду, не витрачати при цьому власних коштів ні за отримання медичного висновку, ні за отримання реабілітаційних послуг в санаторно-курортному закладі відповідно до профілю, за яким особа направлена в санаторно-курортний заклад.

        За більш детальною інформацією стосовно профілів медичної реабілітації та порядку направлення застрахованих осіб на реабілітаційне лікування, прохання звертатись до управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Рівненській області та його відділень на місцях за адресами та телефонами, що вказані на сайті Фонду.

 

 

Начальник відділу медичних

та соціальних послуг                                                      О.Трофимчук

 

 

 

Регіональні змагання VII Всеукраїнської спартакіади «Сила духу»

 

На Рівненщині 1 серпня 2019 року відбулись відбірні регіональні змагання VII Всеукраїнської спартакіади «Сила духу», яка проходить з метою залучення потерпілих (інвалідів) від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання до активного громадського життя, надання їм допомоги і всебічного сприяння у психологічній, фізичній, соціальній реабілітації. Захід відбувся на базі комунального закладу «Рівненський регіональний центр з фізичної культури і спорту інвалідів «Інваспорт». Організатором спартакіади виступило управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Рівненській області.

Проведення таких заходів служить не тільки укріпленню здоров`я потерпілих, але й надає можливість учасникам заявити про свою активну життєву позицію. Й тому сьомий рік поспіль проходять змагання серед людей праці, які отримали травми або професійне захворювання на виробництві.

У регіональних відбірних змаганнях взяла участь команда від Рівненського відділення управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Рівненській області  у таких видах спорту: армспорт, бомбаске, гирьовий спорт, дартс, настільний теніс, шахи. Усі спортсмени виявили неабиякі лідерські якості та жагу до перемоги. Атмосфера була щирою, дружньою, сповненою взаємною підтримкою та жартами.

На завершення змагального дня, стомлені боротьбою, але сповнені позитивних емоцій, учасники зібрались у залі для визначення найкращих  та  нагородження переможців. Але ж усі ми знаємо, що ці люди- вже переможці, переможці складних життєвих обставин, люди сильні духом.

Переможцями команди від Рівненського відділення в особистій першості у відповідних видах спорту стали:

гирьовий спорт: вагова категорія до 80 кг – Олексій Тарасюк,  понад 90 кг – Роман Ярошинський;

армспорт: вагова категорія до 80 кг – Іван Шанюк;

Команда Рівненського відділення зайняла перше командне місце в змаганнях по гирьовому спорту, та друге командне місце в змаганнях по армспорту.

Учасники змагань отримали масу позитивних емоцій та спілкування. Незважаючи на результати, усі вони стали переможцями, адже не опустили руки і, незважаючи ні на що, продовжують рухатися далі, всі вони сильні духом.

        

Рівненське відділення управління

 виконавчої дирекції Фонду соціального

страхування України у Рівненській області

 

 

Новий порядок розслідування та обліку нещасних випадків, професійних захворювань та аварій на виробництві

 

Чинне законодавство зобов’язує розслідувати нещасні випадки, що стаються на підприємствах, в установах та організаціях. Розслідування проводиться згідно з вимогами порядку, норми якого періодично змінюються відповідно до потреб часу.

01 липня 2019 року набуває чинності новий Порядок розслідування та обліку нещасних випадків, професійних захворювань та аварій на виробництві,  який затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 17.04.2019 337. У ньому врегульовано певні недоліки, які мав попередній порядок розслідування, а також запроваджено деякі нововведення.

Передусім новий нормативний акт визначає процедуру розслідування нещасних випадків з усіма застрахованими особами, а саме, з тими, хто працює на умовах трудового договору (контракту), цивільно-правового договору, фізичними особами-підприємцями, особами, які провадять незалежну професійну діяльність, членами фермерського господарства, якщо вони не належать до осіб, які підлягають страхуванню від нещасного випадку на інших підставах.

Насамперед, варто навести визначення нещасного випадку, щоб зрозуміти, що саме підлягає розслідуванню.

Нещасний випадок – обмежена в часі подія або раптовий вплив на працівника небезпечного виробничого фактора чи середовища, що сталися у процесі виконання ним трудових обов’язків або в дорозі (на транспортному засобі підприємства чи за дорученням роботодавця), внаслідок яких заподіяно шкоду здоров’ю, зокрема від одержання поранення, травми, у тому числі внаслідок тілесних ушкоджень, гострого професійного захворювання (отруєння) та інших отруєнь, одержання сонячного або теплового удару, опіку, обмороження, а також у разі утоплення, ураження електричним струмом, блискавкою та іонізуючим випромінюванням, одержання інших ушкоджень внаслідок аварії, пожежі, стихійного лиха (землетрусу, зсуву, повені, урагану тощо), контакту з представниками тваринного та рослинного світу, які призвели до втрати працівником працездатності на один робочий день чи більше або до необхідності переведення його на іншу (легшу) роботу не менш як на один робочий день, зникнення тощо.

Отож, ознакою нещасного випадку є втрата працездатності у працівника або необхідність переведення його на легшу роботу. Ці факти має бути підтверджено відповідними медичними документами (відкрито листок непрацездатності).

Строк давності для розслідування нещасних випадків на виробництві становить три роки з дня їх настання. Проте, у разі встановлення факту нещасного випадку рішенням суду, розслідування проводиться незалежно від дати настання.

Залежно від виду нещасного випадку або його наслідків розслідування проводить комісія впродовж 5 робочих днів з дня її утворення або спеціальна комісія впродовж 15 робочих днів. Комісію утворює роботодавець, а спеціальну комісію – територіальний орган Держпраці. В обох випадках до її складу входить представник Фонду соціального страхування України. У разі потреби, розслідування нещасного випадку може бути продовжено.

Потерпілий, члени його сім’ї або уповноважена ними особа не входять до складу комісії (спеціальної комісії), але мають право одержувати від голови комісії інформацію про хід проведення розслідування, ознайомлюватися з матеріалами розслідування, отримувати витяги та копії з них, вносити пропозиції, подавати документи щодо нещасного випадку, надавати відповідні пояснення, а також з метою сприяння об’єктивному та своєчасному розслідуванню надавати відповідну інформацію, документи та висновки або сприяти їх отриманню від відповідних органів, установ і закладів тощо.

Голова комісії (спеціальної комісії) зобов’язаний листом до першого засідання комісії поінформувати потерпілого (членів його сім’ї чи уповноважену ними особу) про призначення розслідування, їх права, запросити до співпраці та на засідання комісії (спеціальної комісії), у подальшому надавати інформацію про хід проведення розслідування, ознайомити з матеріалами розслідування на заключному засіданні комісії (спеціальної комісії).

Голова та члени комісії (спеціальної комісії) мають право одержувати усні та письмові пояснення щодо нещасного випадку, проводити опитування роботодавця, посадових осіб та інших працівників підприємства (установи, організації), потерпілих, свідків нещасного випадку та причетних до нього осіб.

Голова комісії (спеціальної комісії) має право надсилати необхідні запити під час розслідування нещасного випадку, вносити пропозиції щодо розподілу функцій між членами комісії.

Розслідування нещасних випадків, що сталися внаслідок події (аварії, катастрофи тощо) під час руху транспортних засобів усіх видів, тобто внаслідок дорожньо-транспортної пригоди, проводиться з обов’язковим використанням відомостей розслідування такої події, підготовлених відповідними органами (органами досудового розслідування)

У підсумку розслідування комісія (спеціальна комісія) визначає пов’язаний чи не пов’язаний нещасний випадок з виробництвом. Рішення щодо цього приймається комісією (спеціальною комісією) шляхом голосування простою більшістю голосів. У разі рівної кількості голосів членів комісії голос голови комісії є вирішальним.

Крім того, комісія (спеціальна комісія) установлює осіб, які допустили порушення вимог нормативно-правових актів з охорони праці, та розробляє план заходів щодо запобігання подібним нещасним випадкам.

Усі перераховані відомості зазначаються в акті за формою Н-1, один примірник якого (оригінал) роботодавець має надати потерпілому (членам його сім’ї чи уповноваженій ними особі).

Варто наголосити, що відтепер для обох видів випадків – пов’язаних чи не пов’язаних з виробництвом – складається акт за формою Н-1, але з відповідною позначкою. Зокрема, якщо нещасний випадок визнається пов’язаним з виробництвом, це позначається великою літерою П (Н-1/П), якщо не пов’язаним з виробництвом – великими літерами НП (Н-1/НП).

Протягом трьох років з дати отримання акта за формою Н-1 потерпілий, член його сім’ї чи уповноважена ними особа або органи, установи та організації, представники яких брали участь у розслідуванні нещасного випадку, мають право звернутися до роботодавця, Держпраці або її територіального органу щодо призначення повторного розслідування (спеціального розслідування) у зв’язку з незгодою з обставинами та причинами настання нещасного випадку та/або з висновком комісії, які викладені в акті за формою Н-1.

У разі виявлення в затвердженому акті за формою Н-1 недоліків у оформленні, що не впливають на об’єктивність розслідування, причини настання нещасного випадку та/або гострого професійного захворювання (отруєння) та висновки комісії (спеціальної комісії), вносити необхідні зміни безпосередньо наказом роботодавця або органу, що утворив комісію.

Відшкодування шкоди, заподіяної працівникові внаслідок ушкодження його здоров'я або у разі смерті від нещасного випадку на виробництві, здійснює Фонд соціального страхування України. Обов’язковою умовою для цього є акт про нещасний випадок, пов’язаний з виробництвом Н-1/П.

Роботодавець може за рахунок власних коштів здійснювати потерпілим та членам їхніх сімей додаткові виплати відповідно до колективного чи трудового договору.

За працівниками, які втратили працездатність у зв'язку з нещасним випадком на виробництві або професійним захворюванням, зберігаються місце роботи (посада) та середня заробітна плата на весь період до відновлення працездатності або до встановлення стійкої втрати професійної працездатності. У разі неможливості виконання потерпілим попередньої роботи проводяться його навчання і перекваліфікація, а також працевлаштування відповідно до медичних рекомендацій.

Та попри те, що законодавством передбачено відшкодування шкоди працівникові у разі ушкодження здоров’я, найкраще, звісно, дотримуватися вимог охорони праці, а це дозволить зберегти життя і здоров’я.

 

 

Рівненське відділення управління

 ВД ФСС України

у Рівненській області

 

 

 

Найвища цінність суспільства – людина, її життя і здоров’я

Останніми роками в нашій державі удосконалюється законодавча база з охорони праці. Пріоритетним залишається збереження життя і здоров’я учасників будь-якого виробництва, підприємств, організацій, установ, навчальних закладів, зокрема і навчально-виховного процесу. Сьогодення передбачає нові вимоги до професійного рівня працівника, який за обсягом і різнобічністю вирішуваних завдань повинен бути спеціалістом широкого профілю, володіти основами та інноваційними технологіями, хорошою психологічною підготовкою.

Службою страхових експертів Рівненського відділення управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Рівненській області проведено засідання «круглого столу» у Рівненському державному гуманітарному університеті на тему: «Організація охорони праці роботодавцем на підприємствах, установах та організаціях. Заходи щодо покращення умов праці роботодавцем. Профілактика виробничого і невиробничого травматизму». До заходу долучились представники служб охорони праці Національного університету водного господарства та природокористування, Дубенського педагогічного коледжу.  Взяли участь у засіданні працівники служби охорони праці, керівники структурних підрозділів навчальних корпусів та гуртожитків, обслуговуючого персоналу навчального закладу, в посадові обов’язки яких входить безпосередня участь у питаннях охорони праці:  навчання, інструктажі з охорони праці на робочих  місцях працівників, інше.

Серед питань управління охороною праці університету (СУОП), які обговорювались, були і питання створення безпечних, сприятливих і комфортних умов праці для працівників, приведення до відповідності вимог санітарних і температурних режимів  у приміщеннях, забезпечення працівників спеціальним одягом, інше.

Статтею 13 Закону України «Про охорону праці» роботодавця зобов’язано забезпечити вимоги додержання законодавства щодо прав працівників у галузі охорони праці. З цією метою організовується атестація робочих місць на відповідність вимог охорони праці, де за підсумками вживаються заходи щодо усунення небезпечних  і шкідливих для здоров’я виробничих факторів. Від результатів атестації залежить, чи отримає працівник пільги та компенсації за роботу в несприятливих умовах і чи варто провести в навчальному закладі для поліпшення умов трудової діяльності розроблення та перегляд інструкцій з охорони праці.

Одним з серйозних питань нашого сьогодення є питання виробничого і невиробничого травматизму. Роботодавець бере активну участь щодо їх профілактики та ініціює першочергові заходи, а саме:

сприяння забезпечення належного утримання прилеглих територій, тротуарів, доріг тощо;

забезпечення інформування працівників про дотримання правил безпечної експлуатації в побуті газового обладнання, побутових електричних приладів;

сприяння формування в працюючих прагнення до здорового способу життя та особистої обережності, як на роботі, так і перебуваючи за її межами.

Підсумовуючи роботу засідання учасників «круглого столу» можна сказати, що системний підхід до управління охороною праці, створення безпечних умов життєдіяльності працівників у Рівненському державному гуманітарному університеті – це напрацьована, дієва і результативна робота служби охорони праці на всіх етапах життя навчального закладу.

Найвищою цінністю суспільства нашої держави є  людина, її життя і здоров’я, а обов’язок роботодавця - створити безпечні і сприятливі умови праці для неї.

 

 

 

 

Робоча зустріч з працівниками  ПрАТ «Рівнеазот»

 

Начальник Рівненського відділення управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Рівненській області Б. Герус та спеціалісти структурних підрозділів відділення провели робочу зустріч у ПрАТ «Рівнеазот» за участю голови профспілки ПрАТ «Рівнеазот» М. Кузнюка, голів цехових комітетів первинних профспілкових організацій підприємства,  Центральної комісії із соціального страхування ПрАТ «Рівнеазот», голів і членів цехових комісій із соціального страхування підприємства, фінансових працівників, спеціалістів кадрової служби з питань забезпечення контролю за витратами коштів Фонду на виплату допомог по тимчасовій непрацездатності,  стану захворюваності застрахованих осіб.

ПрАТ «Рівнеазот» є одним із найбільших страхувальників м. Рівне, де нараховується більше 2400 застрахованих осіб, які мають право на матеріальне забезпечення та соціальні послуги. У І кварталі 2019 року на підприємстві збільшилась кількість оплачених днів допомоги по тимчасовій непрацездатності за рахунок коштів Фонду на 9,2 % порівняно з І кварталом 2018 року.

Під час зустрічі начальник Рівненського відділення Б. Герус зазначив, що одним із пріоритетних напрямів роботи Фонду соціального страхування України є забезпечення контролю за видатками коштів Фонду для надання матеріального забезпечення застрахованим особам. Він звернув увагу на питання участі комісії в проведенні перевірок дотримання хворими режиму лікування, веденні та обліку осіб, які часто та довго хворіють, а також осіб, які отримали листки непрацездатності у зв’язку із невиробничими травмами, оформлення документів, які є підставою для призначення допомоги по тимчасовій непрацездатності.

Спеціалістами відділення висвітлено окремі питання щодо розрахунку середньої заробітної плати для нарахування допомог, контролю за виконанням вимог чинних нормативно-правових актів, що регламентують порядок видачі та заповнення листків непрацездатності, організації охорони праці на підприємстві, проведення роботи з профілактики та попередження випадків як  виробничого, так і невиробничого травматизму (особливо травм у побуті) та заходів щодо покращення умов праці роботодавцем.

За результатами зустрічі було узгоджено подальші напрями роботи з питань зниження рівня захворюваності застрахованих осіб ПрАТ «Рівнеазот».

 

 

 

ОГОЛОШЕННЯ ПРО ПРОВЕДЕННЯ СЕМІНАРУ - НАВЧАННЯ

21 травня 2019 року в залі засідань Рівненського відділення управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Рівненській області,  що знаходиться за адресою: м. Рівне, вул. Словацького, 1 (5- поверх, кабінет № 13) відбудеться семінар-навчання для фінансових працівників, голів і членів комісій із соціального страхування підприємств, установ, організацій та фізичних осіб - підприємців міста Рівного та Рівненського району.

Семінар-навчання розпочнеться о 10 год. 00 хв.

 

Питання семінару-навчання:

 

1. Порядок фінансування страхувальників для надання матеріального забезпечення застрахованим особам у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності та окремих виплат потерпілим на виробництві за рахунок коштів Фонду соціального страхування України.

2. Окремі питання щодо призначення та нарахування матеріального забезпечення застрахованим особам за рахунок коштів Фонду.

3. Про роботу комісії (уповноваженого) із соціального страхування підприємства, установи, організації з питань зниження захворюваності.

4.  Організація і забезпечення послугами з лікування застрахованих осіб та членів їх сімей після перенесених захворювань і травм у реабілітаційних відділеннях санаторно-курортних закладів за вибором застрахованої особи.

5. Організація охорони праці роботодавцем на підприємствах, установах та організаціях. Профілактика виробничого травматизму. Заходи, щодо покращення умов праці роботодавцем.

 

Запрошуємо для участі у семінарі-навчанні фінансових працівників, голів і членів комісій із соціального страхування, фахівців з охорони праці.

Участь у семінарі-навчанні безкоштовна.

 

 

 

УВАГА, КОНКУРС!

 

З метою привернення уваги роботодавців і працівників до питання створення належних умов праці, сприяння впровадженню на підприємствах України сучасних методів управління охороною праці, за ініціативи Державної служби України з питань праці з 2017 року проводиться Всеукраїнський огляд-конкурс на присвоєння звання «Краще підприємство з охорони праці».

За рішенням конкурсної комісії з 2 квітня 2019 року оголошується Всеукраїнський огляд-конкурс  на присвоєння звання «Краще підприємство з охорони праці» за результатами роботи у 2018 році.

Термін подання документів на участь у конкурсі – 20 робочих днів з дати оприлюднення оголошення про початок конкурсу на офіційному сайті Держпраці.

Документи на участь у конкурсі приймаються за адресою: 01601, м. Київ,  вул. Десятинна, 14, e-mail: dsp@dsp.gov.ua, телефон для довідок (044) 284 39 07.

 

 

 

Обґрунтованість видачі та продовження листків непрацездатності під контролем органів Фонду соціального страхування України

 

Відповідно до ст. 9 Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 23.09.1999  № 1105-XIV (зі змінами) (далі – Закон 1105), до основних завдань Фонду соціального страхування України (далі – Фонд) віднесено здійснення перевірки обґрунтованості видачі та продовження листків непрацездатності застрахованим особам, у тому числі на підставі інформації з електронного реєстру листків непрацездатності, здійснення фінансування матеріального забезпечення та контролю за використанням роботодавцями і застрахованими особами коштів Фонду.

Листок непрацездатності – це багатофункціональний документ, який, відповідно до Інструкції про порядок заповнення листка непрацездатності, затвердженої наказом Міністерства охорони здоров’я, Міністерства праці та соціальної політики України, Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України від 03.11.2004 № 532/274/136-ос/1406 (зі змінами), є підставою для звільнення від роботи у зв’язку з непрацездатністю та надання матеріального забезпечення застрахованим особам в разі тимчасової непрацездатності.

Відповідно до ст. 22 Закону Фонд виплачує застрахованим особам  допомогу по тимчасовій непрацездатності починаючи з шостого дня за весь період тимчасової непрацездатності, а у випадках, передбачених законодавством, з першого дня захворювання.

За даними моніторингу страхових випадків, у 2018 році встановлено тенденцію до збільшення кількості виданих та продовжених листків непрацездатності закладами охорони здоров’я Рівненської області, що в свою чергу призвело до збільшення видатків Фонду на оплату допомоги по тимчасовій непрацездатності. Це може бути зумовлено зокрема недоліками та упущеннями в організації, якості проведення лікувального процесу та експертизи тимчасової непрацездатності в закладах охорони здоров’я.

У зв’язку із зазначеним Фондом розроблено механізм контролю за обґрунтованістю видачі та продовження листків непрацездатності застрахованим особам та визначено першочергові заходи по зменшенню загального числа оплачених днів по тимчасовій непрацездатності. Так, з лютого 2019 року відновлено проведення перевірок обґрунтованості видачі та продовження листків непрацездатності в закладах охорони здоров’я. За результатами перевірки одного із лікувальних закладів області встановлено факти порушення порядку видачі та продовження листків непрацездатності, внаслідок чого завдано збитків Фонду на суму понад 5000 грн, які підлягають відшкодуванню цим лікувальним закладом.

Відповідно до норм Положення про експертизу тимчасової непрацездатності, затвердженого наказом Міністерства охорони здоров’я України від 09.04.2008 № 189 (зі змінами) Фонд співпрацює з органами охорони здоров’я у здійсненні контролю за дотриманням чинних нормативно-правових актів з експертизи тимчасової непрацездатності.

На сьогодні, в рамках спільної роботи Фонду та управління охорони здоров’я Рівненської обласної державної адміністрації, посилено контроль за виконанням вимог нормативно-правових актів щодо порядку і умов видачі, продовження  та обліку листків непрацездатності, якості надання медичних послуг.

Враховуючи, що листки непрацездатності є документами, на підставі яких здійснюється витрачання фінансових ресурсів, які формуються через сплату працюючим населенням єдиного соціального внеску, завданням осіб, які здійснюють їх видачу та в подальшому оплату, є законний, обґрунтований, якісний підхід до виконання своїх обов’язків.

З метою покращення організації та якості надання медичних послуг, відповідно до стандартів медичних технологій лікувально-діагностичного процесу та протоколів надання медичної допомоги за спеціальностями, для зменшення випадків необґрунтованої видачі та продовження строків листків непрацездатності, керівниками закладів охорони здоров’я Рівненської області має здійснюватися постійний контроль за неухильним дотриманням лікарями вимог нормативно-правових актів в сфері охорони здоров’я населення у тісній співпраці з органами Фонду.

Очевидно, що такі заходи позитивно вплинуть на загальний стан організації лікувального процесу, на збільшення довіри населення до якості надання медичної допомоги та медичних послуг та до підвищення ефективності цільового використання коштів Фонду, що є особливо актуальним в період проведення медичної реформи в Україні.

 

 

ОГОЛОШЕННЯ ПРО ПРОВЕДЕННЯ СЕМІНАРУ

 

21 березня  2019 року в залі засідань Рівненського відділення управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Рівненській області за адресою: м. Рівне, вул. Словацького, 1 (5-ий поверх, кабінет № 13) відбудеться семінар для фінансових працівників, голів комісій (уповноваженого) із страхування у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності, фізичних осіб – підприємців, фахівців з охорони праці підприємств міста Рівне та Рівненського району.

 

Початок семінару о 10:00 год.

 

Тема семінару:

1. Окремі питання щодо призначення матеріального забезпечення за рахунок коштів Фонду та особливості розрахунку середньої заробітної плати для призначення допомоги.

2. Порядок фінансування страхувальників для надання застрахованим особам матеріального забезпечення за рахунок коштів Фонду соціального страхування України.

3. Про роботу комісії (уповноваженого) із страхування у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності.

4. Порядок відшкодування витрат за надані соціальні послуги з лікування застрахованих осіб та членів їх сімей після перенесених захворювань і травм у реабілітаційних відділеннях санаторно-курортних закладів за рахунок коштів Фонду соціального страхування України.

5. Організація охорони праці. Управління охороною праці та обов’язки роботодавця. Травматизм на виробництві. Дотримання вимог безпеки праці та попередження травматизму роботодавцями, суб’єктами господарювання, страхувальниками. Створення безпечних і нешкідливих умов праці на підприємствах.

6. Звітність по коштах Фонду соціального страхування України.

 

Участь у семінарі  безкоштовна.

 

 

 

Роз’яснення щодо подання оновленої звітності до Фонду соціального страхування України

 

Постановою правління Фонду соціального страхування України від 12.12.2018 № 28 затверджено оновлену форму звіту по заборгованості страхувальника зі сплати страхових коштів до Фонду.

Починаючи зі звіту за 1 квартал 2019 року страхувальники, які мають заборгованість зі сплати страхових коштів на загальнообов’язкове державне соціальне страхування у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності та/ або на загальнообов’язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, щокварталу: до 10 квітня, 10 липня, 10 жовтня та до 15 січня подають до відділень робочих органів виконавчої дирекції Фонду Звіт по заборгованості страхувальника зі сплати страхових коштів до Фонду соціального страхування України до  повного її погашення.

Звіт за І квартал 2019 року страхувальниками подається до 10 квітня 2019 року за своїм місцезнаходженням, або місцем проживання до відділень робочих органів виконавчої дирекції Фонду.

У разі зміни місцезнаходження або місця проживання, звітність за цей звітний період (з першого до останнього календарного числа звітного періоду) страхувальник подає до відділення робочого органу виконавчої дирекції Фонду, що відповідає новому місцезнаходженню (місцю проживання).

Звіт подається до відділень робочих органів виконавчої дирекції Фонду на паперових носіях або надсилається  поштою з повідомленням про вручення та з описом вкладення.

У разі надсилання Звіту поштою, страхувальник зобов’язаний здійснити відправлення до робочого органу Фонду не пізніше ніж за п’ять днів до закінчення граничного строку подання Звіту. Страхувальник протягом п’яти робочих днів з дня отримання повідомлення про втрату або пошкодження поштового відправлення зобов’язаний надіслати поштою або надати особисто відділенню Фонду другий примірник Звіту разом із копією повідомлення про втрату або пошкодження поштового відправлення.

У разі повного погашення всієї суми заборгованості зі сплати страхових коштів Звіт до відділення робочого органу  виконавчої дирекції Фонду не подається.

Форма звітності розміщена на сайті Фонду: http://www.fse.gov.ua/fse/control/main/uk/publish/article/961914

 

 

Рівненське відділення управління

ВД ФСС України у Рівненській області

 

 

Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Рівненській області надає роз’яснення щодо правильності оформлення листків непрацездатності лікувально-профілактичними закладами

 

Листок непрацездатності ― це багатофункціональний документ, який є підставою для звільнення від роботи у зв’язку з непрацездатністю та надання матеріального забезпечення застрахованим особам у разі тимчасової непрацездатності й вагітності та пологів. Підставою для призначення допомоги по тимчасовій непрацездатності, по вагітності та пологах є виданий у встановленому порядку листок непрацездатності, а в разі роботи за сумісництвом ― копія листка непрацездатності, засвідчена підписом керівника та печаткою за основним місцем роботи (ч.1 ст. 31 Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 23.09.1999  №1105 – ХІV (в редакції від 11.10.2018). У разі виявлення порушень у заповненні листка непрацездатності комісія із соціального страхування підприємства, установи, організації має прийняти рішення про повернення таких листків непрацездатності застрахованій особі для внесення закладами охорони здоров'я, якими вони були видані, відповідних доповнень та виправлень.

Порядок заповнення ЛН визначає Інструкція про порядок заповнення листка непрацездатності, затверджена наказом Міністерства охорони здоров’я України, Міністерства праці та соціальної політики України, Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України від 3 листопада 2004 року № 532/274/136-ос/1406 (далі — Інструкція № 532).

Бланк ЛН складається з трьох частин: корінця, лицьового та зворотного боків. У медичному закладі заповнюється корінець і лицьовий бік ЛН. Лицьовий бік бланка листка непрацездатності заповнюється лікуючим лікарем або молодшим медичним працівником із медичною освітою. Згідно п.1 Інструкції, записи в ЛН здійснюються розбірливим почерком, без помарок, синім, фіолетовим або чорним чорнилом.

Відповідно до пункту 3.1 Інструкції на лицьовому боці ЛН вказують:

підкреслюється слово «первинний» або «продовження» із зазначенням номера та серії попереднього листка непрацездатності в разі його продовження.

повну назву та місцезнаходження закладу охорони здоров’я, що підтверджується штампом і печаткою цього закладу «Для листків непрацездатності»;

дату видачі ЛН (цифрою вказується число, після чого літерами назва місяця, цифрою вказується рік);

прізвище, ім’я, по батькові непрацездатного (повністю);

вік (кількість повних років цифрами);

стать (підкреслюється);

 

місце роботи: назва і місцезнаходження підприємства, на якому працює непрацездатний (повністю).

Найчастіше трапляються помилки при заповненні листків, коли зазначаються назва та місцезнаходження закладу охорони здоровя чи місце роботи підприємства, установи, організації юридичної особи. Цивільний кодекс України говорить, що юридична особа повинна мати своє найменування, яке містить інформацію про її організаційно-правову форму, найменування юридичної особи вказується в її установчих документах і вноситься до єдиного державного реєстру. Місцезнаходженням юридичної особи визначається місце її державної реєстрації, якщо інше не встановлено законом, та вказується в її установчих документах. Згідно вимог Цивільного кодексу України, Вимог до написання найменування юридичної особи, її відокремленого підрозділу, громадського формування, що не має статусу юридичної особи, крім організації профспілки, затверджених наказом Міністерства юстиції України від 05.03.2012 № 368/5 в листку непрацездатності може вказуватись скорочено організаційно-правова форма юридичної особи (КНП, КЗ, ТОВ тощо), якщо вона затверджена установчими документами, а назва та місцезнаходження закладу охорони здоров’я чи організації, установи, підприємства, яка вказується в лапках, повинна вказуватись повністю..

у графі "Причина непрацездатності:" слід обов'язково підкреслити відповідну причину звільнення від роботи. Пункти 2, 4 виправленню не підлягають.

У графі "Режим:" обов'язково вказати режим, який призначається хворому: стаціонарний, амбулаторний, постільний, домашній, санаторний, вільний тощо. У разі недотримання хворим призначеного режиму лікар повинен записати дату порушення у графі «Відмітка про порушення режиму» і засвідчити цей запис своїм підписом. Вид порушення викладається у графі «Примітка». До порушень належать, зокрема, такі: невчасне прибуття на прийом до лікаря, лікарсько-консультативної комісії або медико-соціальної експертної комісії; алкогольне, токсичне, наркотичне сп’яніння під час лікування; вихід на роботу в період хвороби; виїзд на лікування в іншому закладі охорони здоров’я без відмітки про дозвіл виїзду; самовільне залишення закладу охорони здоров’я; відмова від направлення на МСЕК.

У разі тимчасової непрацездатності у зв'язку із захворюванням або травмою, що сталися внаслідок алкогольного, наркотичного, токсичного сп'яніння або дій, пов'язаних з ним, робиться позначка про таке сп'яніння.

Про перебування непрацездатної особи в стаціонарі свідчить запис у графі «Перебував у стаціонарі», де вказуються дати прибуття та виписки зі стаціонарного відділення.

Особам, у яких тимчасова непрацездатність настала поза місцем постійного проживання (роботи), ЛН видається за підписом головного лікаря у графі «Видачу листка непрацездатності дозволяю», який засвідчується круглою печаткою закладу охорони здоров’я.

Графа «Звільнення від роботи» заповнюється внесенням послідовних записів про періоди непрацездатності:

у першому стовпчику «З якого числа» лікар арабськими цифрами вказує дату видачі ЛН (число, місяць, рік);

у другому стовпчику «До якого числа включно» словами лікар записує дату продовження ЛН (число і місяць);

у третьому стовпчику зазначаються посада та прізвище лікаря (завідувача відділення або голови ЛКК відповідно);

 у четвертому стовпчику «Підпис та печатка лікаря» запис засвідчується підписом лікаря та його печаткою.

Число і місяць, коли працівник має приступити до роботи, записують словами в графі «Стати до роботи». У цьому записі вказується прізвище лікаря, засвідчене його підписом та печаткою закладу охорони здоров’я «Для листків непрацездатності». У разі смерті застрахованої особи в графі «Стати до роботи» зазначають «помер» і вказується дата смерті.

У разі продовження тимчасової непрацездатності лікар повинен підкреслити слова «Продовжує хворіти» і вказати номер нового ЛН.У разі коли допущено помилки в тексті, здійснюється його виправлення, що підтверджується записом «Виправленому вірити», підписом лікуючого лікаря та печаткою закладу охорони здоров’я «Для листків непрацездатності». Пункти 2 і 4 графи «Причина непрацездатності» виправленню не підлягають. Під час заповнення листка непрацездатності дозволяється не більше двох виправлень на бланку. Якщо виправлень більше такий листок непрацездатності оплаті не підлягає. У цьому випадку «зіпсований» лікарняний лист повертають працівнику, щоб він обміняв його на «новий» — дублікат.

-  У разі втрати ЛН лікуючим лікарем також видається дублікат ЛН за умови надання особою довідки з місця роботи про те, що виплата допомоги по тимчасовій непрацездатності за цим ЛН не проводилася. У верхньому правому куті ЛН зазначається «дублікат», у графі «Звільнення від роботи» одним рядком записується весь період непрацездатності, що засвідчується

підписом і печаткою лікуючого лікаря та голови ЛКК. У медичній картці амбулаторного чи стаціонарного хворого робиться відповідний запис із зазначенням номера дубліката ЛН.

Отже, як сказано вище, для призначення допомоги по тимчасовій непрацездатності єдиною та необхідною умовою, яка підтверджує юридичний факт наявності права на її отримання, є належним чином оформлений листок непраце­здатності. Обов’язок щодо перевірки правильності заповнення листка непрацездатності покладено на комісії із соціального страхування, створені роботодавцями.

Заповнення листка непрацездатності при направленні на огляд МСЕК.

ЛН містить кілька граф, у яких фіксується проходження хворим МСЕК та її висновок. У графі «Направлений до МСЕК» записується дата направлення документів хворого до МСЕК, що підтверджується підписом голови ЛКК. У графі «Оглянутий у МСЕК» зазначається дата огляду хворого. У рядку «Висновок МСЕК» робиться відповідний запис, що засвідчується підписом голови МСЕК та печаткою МСЕК:

"визнаний інвалідом певної групи та категорії";

"інвалідом не визнаний, потребує доліковування";

"інвалідом не визнаний, працездатний".

У разі визнання хворого інвалідом дата встановлення інвалідності обов’язково вказується в ЛН і має збігатися з днем надходження (реєстрації) до МСЕК документів, потрібних для огляду хворого (п. 3.11 Інструкції). Цією датою ЛН закривається. На практиці в графі «Стати до роботи» зазначають групу інвалідності і дату її встановлення, наприклад «інвалід третьої групи з  08 січня 2019 р.». Якщо інвалідність не встановлено, але працівника визнано непрацездатним, то на підставі висновку МСЕК ЛН продовжується за рішенням ЛКК закладу охорони здоров’я до відновлення працездатності або повторного направлення на МСЕК. Якщо працівника визнано працездатним, у графі «Стати до роботи» зазначається дата, наступна за датою огляду в МСЕК.

Згідно п.7 Положення про порядок, умови та критерії встановлення інвалідності, затвердженого постановою КМУ «Питання медико-соціальної експертизи» від 03.12.2009 № 1317 МСЕК проводить огляд тимчасово непрацездатної особи протягом п’яти робочих днів з дня надходження направлення лікарсько-консультативної комісії та приймає рішення про наявність чи відсутність інвалідності. У разі визнання працівника інвалідом період з дати встановлення групи інвалідності до дати огляду у МСЕК (включно), які зазначені у відповідних графах ЛН є періодом тимчасової непрацездатності застрахованої особи, календарні дні якої не відпрацьовані з поважної причини.

 

Заповнення листка непрацездатності виданого у зв’язку з вагітністю та пологами.

- у графі «Діагноз первинний» ― термін вагітності на час звернення;

- у графі «Діагноз заключний» ― орієнтовний термін пологів;

- у графі «Причина непрацездатності:» ― «вагітність та пологи»;

- у графі «Режим:» ― «амбулаторний та стаціонарний»;

- у графі «Звільнення від роботи» одним рядком записується сумарна тривалість відпустки з відміткою дати відкриття листка непрацездатності; (126 днів та 180 днів для жінок віднесених до І–ІІІ категорій постраждалих внаслідок аварії на ЧАЕС)

- у графі «Стати до роботи» ― дата закінчення відпустки по вагітності та пологах. (126-й день або 180-й день відповідно). Таким чином, дата, що зазначена у графі «Стати до роботи», як закінчення відпустки, не являється датою виходу на роботу, а визначає дату закінчення терміну 126 календарних днів, тому застрахована особа, яка перебувала у відпустці по вагітності та пологах, повинна стати до роботи лише наступного дня.

За результатами домовленостей між фахівцями з питань експертизи тимчасової непрацездатності органів охорони здоров’я держадміністрацій та закладів охорони здоров’я областей, лікарями у листку непрацездатності у зв’язку з вагітністю та пологами по різному заповнюється графа «Стати до роботи» – зазначається останній день відпустки по вагітності та пологах або день, коли застрахована особа повинна стати до роботи.

При цьому, в окремих регіонах, з метою запобігання непорозумінь між застрахованою особою та страхувальником під час оформлення відпустки у зв’язку з вагітністю та пологами і призначення допомоги за нею, лікарями у графі

«Примітки» бланку листка непрацездатності зазначається дата, коли жінка повинна вийти на роботу. Зазначення в листку непрацездатності у графі «Стати до роботи» 126-го дня відпустки, що є датою закінчення

відпустки (п. 9 Інструкції № 532), або 127-го дня, що відповідає наступному за 126-им, з якого необхідно приступити до роботи не є помилкою. Тому повертати для виправлення такі листки непрацездатності до закладів охорони здоров’я не потрібно. Окрім того, законодавчо закріплена тривалість відпустки по вагітності та пологах (126 календарних днів) у листку непрацездатності записується сумарно одним рядком, тому комісія із соціального страхування приймає рішення про виплату матеріального забезпечення, яке компенсує втрату заробітної плати (доходу) за весь період відпустки у зв’язку з вагітністю та пологами.

Листок непрацездатності, виданий у зв’язку з вагітністю та пологами, затверджується підписом лікуючого лікаря, завідувача жіночої консультації, для іногородніх жінок ― додатково керівником закладу охорони здоров’я. Листок непрацездатності завіряється печаткою закладу охорони здоров’я. Додаткові дні післяпологової відпустки при патологічних пологах і багатоплідній вагітності оформлюються окремим (додатковим) листком непрацездатності, який видається за місцем спостереження вагітної, і також як і основний ЛН, затверджується підписом лікуючого лікаря, завідувача жіночої консультації, а для іногородніх жінок ще й керівником цього медичного закладу. Цей ЛН видається на 14 календарних днів, крім жінок, яких віднесено до І–ІІІ категорій постраждалих внаслідок аварії на ЧАЕС.

Заповнення листка непрацездатності при направленні зі стаціонару до реабілітаційного відділення санаторно-курортного закладу на доліковування.

Якщо хворого направлено зі стаціонару до реабілітаційного відділення санаторно-курортного закладу на доліковування, закладом охорони здоров’я з якого здійснюється скерування:

у графі ЛН «Стати до роботи» виданого на період стаціонарного лікування робиться запис: «Доліковування в санаторно-курортному закладі» і зазначається дата початку реабілітаційного лікування. В бланку ЛН зазначається номер договору та назва санаторно-курортного закладу.

У графі «Видано новий листок непрацездатності (продовження) №» зазначається номер нового ЛН, який заповнюється в цьому ж закладі охорони здоров’я.

У графі «Причина непрацездатності» нового ЛН підкреслюється «захворювання загальне — 1»,

у графі «Режим» записується «Санаторний»,

у графі «Звільнення від роботи» у першому стовпчику («З якого числа») зазначається дата початку реабілітаційного лікування;

 у правому верхньому куті ЛН ставиться печатка закладу охорони здоров’я «Для листків непрацездатності».

Далі оформлення такого ЛН здійснюється в реабілітаційному відділенні санаторно-курортного закладу.

У графі «Перебував у стаціонарі» зазначають дати госпіталізації та виписки з реабілітаційного відділення санаторно-курортного закладу;

У графі «Звільнення від роботи» у другому стовпчику «До якого числа включно» зазначається дата виписки.

У графі «Стати до роботи» словами пишуть число і місяць, коли працівникові потрібно стати до роботи, зазначають посаду, прізвище лікаря та завідувача реабілітаційного відділення. Їхні підписи засвідчуються круглою печаткою санаторно-курортного закладу. Якщо тимчасова непрацездатність триває, підкреслюється «Продовжує хворіти».

 

 

Реабілітаційне лікування в санаторно-курортних закладах за рахунок коштів Фонду соціального страхування  України

Фонд соціального страхування України – це фонд, який супроводжує нас усе життя, тому що за рахунок його коштів надаються такі види матеріального забезпечення, соціальні послуги та страхові виплати:

-                      допомога по тимчасовій непрацездатності;

-                      допомога по вагітності та пологах;

-                      допомога на поховання;

-                      оплата лікування в реабілітаційних відділеннях санаторно-курортного закладу після перенесених захворювань і травм;

-                      страхові виплати у разі настання нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання ( тобто страхові виплати втраченого заробітку, одноразові допомоги потерпілим та витрати на медичну та соціальну допомогу).

     На сьогоднішній день одним із приорітетних напрямів роботи є надання соціальних послуг, зокрема, лікування в реабілітаційних відділеннях санаторно-курортного закладу після перенесених захворювань і травм.

     Застосування медичної реабілітації в умовах санаторно-курортних закладів допомагає якнайшвидше відновити  здоров`я та працездатність людини, зменшити показник первинної інвалідності, підвищити рівень життєдіяльності, а також скоротити терміни тимчасової непрацездатності.

     Висока ефективність проведення медичної реабілітації може бути досягнута лише за умов обов`язкового дотримання основних принципів: раннього початку, безперервності, послідовності, наступності та повноти надання медичної допомоги хворим, індивідуального підходу та програмування відновного лікування.

З 01 січня 2018 року механізм забезпечення реабілітаційним лікуванням за кошти Фонду соціального страхування України було реформовано та переведено на адресність за принципом «гроші ходять за людиною». Зокрема, застрахованим особам надано можливість самостійно вибирати санаторно-курортний заклад для проходження відновного лікування, путівки замінено на тристоронні договори, а право направляти пацієнтів для проходження ре6абілітації отримали всі заклади охорони здоров`я України, що мають стаціонар.

Реформа дозволила охопити послугою працевлаштованих осіб, що мали до неї медичні покази, та забезпечити оперативність направлення на лікування.

До механізму забезпечення працюючих реабілітаційним лікуванням у грудні 2018 року правлінням Фонду  внесено зміни, якими посилено контроль за обсягом і вартістю надання послуг. Так, програму реабілітації розширено оцінкою ефективності лікування, яка надається за клініко-лабораторними, функціональними і гемодинамічними показниками. Фіксується клініко-функціональний стан і загальний результат відновного лікування.

Крім того, у програмі лікування зазначається попередньо погоджений перелік послуг, який залежить від профілю медичної реабілітації. Щодо кожної послуги є інформація не лише про призначення, але й про факт її отримання пацієнтом. Якщо відбуваються зміни у призначеному лікуванні, їх письмово обґрунтовують, а скасовану процедуру  змінюють на іншу в межах вартості на курс. За підсумками лікування програму підписують лікуючий лікар, керівництво санаторно-курортного закладу та сам пацієнт, що дозволяє йому бачити та контролювати повноту отриманих послуг. Після підписання програму лікування передають до Фонду для аналізу результатів.

    Фонд соціального страхування України компенсує вартість проходження відновного лікування на базі реабілітаційних відділень санаторно-курортних закладів у розмірі 100%  вартості  для всіх застрахованих (офіційно працевлаштованих, які сплачують та/або за яких сплачується єдиний соціальний внесок) осіб за наявності медичної потреби.

    Підставою для направлення на відновне лікування до реабілітаційного відділення санаторно-курортного закладу є висновок лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров`я. Фонд фінансує медичну реабілітацію за профілями:

-                      нейрореабілітація (підгострий період інсультів, черепно-мозкових травм);

-                      м`язово-скелетна реабілітація (підгострий період після ортопедичних, травматологічних операцій, ревматологічні захворювання, опіки);

-                      кардіо-пульмонарна реабілітація (підгострий період інфаркта міокарда, стан після пролікованої стенокардії, після операцій на серці; підгострий період захворювань легень, після операцій на легенях; цукровий діабет);

-                      медико-психологічна реабілітація учасників антитерористичної операції;

-                      реабілітація після оперативних втручань на органах  зору;

-                      реабілітація при порушенні перебігу вагітності (ускладнена вагітність);

-                      інша (соматична) реабілітація: підгострий період після операцій на органах травлення, сечостатевої системи, жіночих статевих органах.

Термін лікування в реабілітаційному відділенні визначається лікуючим лікарем та ЛКК, який є необхідним для відновлення здоров`я та працездатності застрахованої особи відповідно до профілю лікування та особливостей перебігу хвороби, але не більше 24 днів.

    Постановою правління Фонду соціального страхування України від 12.12.2018 № 33 затверджені граничні розміри витрат на відшкодування вартості одного ліжко-дня лікування в реабілітаційному відділенні санаторно-курортного закладу для застрахованої особи  на  2019  рік –    600,00 грн. , з ПДВ; для застрахованої особи, яка є особою з інвалідністю – 500,00 грн., без ПДВ; для супроводжуючої особи – 420,00 грн., з ПДВ.

Долучилися до роботи з направлення хворих на лікування в реабілітаційні відділення санаторно-курортних закладів і працівники Рівненського відділення управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування  України у Рівненській області. Упродовж 2018 року отримали медичну реабілітацію 320 застрахованих осіб та членів їх сімей на суму 4 147,5 тис.грн. У 2019 році  вже укладено 6 тристоронніх договорів.

Скористуйтесь правом на послуги з реабілітаційного лікування за кошти Фонду!

 

Світлана Черкасова,

 начальник відділу з організації медичної

реабілітації Рівненського відділення управління

ВД ФСС  України у Рівненській області

 

Виплата допомоги у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності проводиться залежно від страхового стажу

Відповідно до статті 21 Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 23.09.1999 № 1105 (далі – Закон № 1105), страховий стаж – це період (строк), протягом якого особа підлягала страхуванню у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності та за який щомісяця сплачено нею та роботодавцем або нею страхові внески в сумі, не меншій, ніж мінімальний страховий внесок. Страховий стаж обчислюється за даними персоніфікованого обліку відомостей про застрахованих осіб Державного реєстру загально­обов’язкового державного соціального страхування (далі – Держреєстр), а за періоди до його запровадження – у порядку та на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше. Цей стаж обчислюється у місяцях.

Допомога у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності виплачується застрахованим особам залежно від страхового стажу.

Розміри допомоги у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності: 

50 %  – страховий стаж до трьох років;

60 %  – страховий стаж від трьох до п’яти років;

70 %  – страховий стаж від п’яти до восьми років;

100 % – страховий стаж понад вісім років.

Право на оплату  листка непрацездатності у розмірі 100 % незалежно від стажу мають: 

особи, віднесені до 1-3 категорій осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи;

один із батьків (особа, яка їх замінює), який доглядає хвору дитину віком до 14 років, постраждалу внаслідок Чорнобильської катастрофи;

ветерани війни та особи, на яких поширюється дія Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» від 22.10.1993 № 3551;

особи, віднесені до жертв нацистських переслідувань згідно із Законом України «Про жертви нацистських переслідувань» від 23.03.2000 № 1584;

донори, які мають право на пільгу відповідно до ст. 10 Закону України «Про донорство крові та її компонентів» від 23.06.1995 № 239.

Крім того, у разі, якщо застрахована особа протягом 12 місяців перед настанням страхового випадку за даними Держреєстру має страховий стаж менше шести місяців, потрібно застосувати обмеження, передбачені частиною четвертою ст. 19 Закону № 1105. Такі застраховані особи мають право на допомогу по тимчасовій непрацездатності, виходячи з нарахованої зарплати, з якої сплачуються страхові внески, але не більше за розмір допомоги, обчислений із мінімальної заробітної плати, встановленої на час настання страхового випадку.

Чим керуватись при визначенні страхового стажу за різні періоди?

За період, починаючи з 01.01.2011 і до теперішнього часу, страховий стаж обчислюється за даними персоніфікованого обліку відомостей про застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування.

Періоди, коли особа підлягала страхуванню у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності, і відповідно до даних зазначеного реєстру за неї були сплачені страхові внески, зараховуються до стажу таким чином:

– місяці, в яких страхові внески до Фонду були сплачені із суми, що перевищує розмір мінімальної заробітної плати, визначений для цього місяця відповідно до законодавства, враховується, як один місяць (1,0);

– за місяці, в яких страхові внески до Фонду були сплачені із суми меншої за розмір мінімальної заробітної плати, до страхового стажу зараховується лише відповідна частина місяця (0,99-0,01). Після визначення частин місяців, що зараховуються до страхового стажу, вони сумуються.

За період до 31.12.2010 страховий стаж обчислюється відповідно до даних, зазначених у трудовій книжці, і зараховуються періоди перебування особи в трудових відносинах.

З 19.10.1998 по 31.12.2010 визначення загального трудового стажу здійснюється відповідно до Правил обчислення загального трудового стажу для призначення працівникам допомоги по тимчасовій непрацездатності, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 19.10.1998 № 1658.

До 19.10.1998 відповідно до Правил обчислення безперервного трудового стажу робітників та службовців при призначенні допомоги по державному соціальному страхуванню, затверджених постановою Ради Міністрів СРСР від 13.04.1973 № 252.

01 жовтня 2018 року набув чинності Порядок фінансування страхувальників для надання матеріального забезпечення застрахованим особам у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності та окремих виплат потерпілим на виробництві за рахунок коштів Фонду соціального страхування України, затверджений постановою правління Фонду соціального страхування України від 19.07.2018 № 12 (далі – Порядок).

Згідно з додатком до цього Порядку була затверджена форма заяви-розрахунку, яку подає страхувальник для фінансування Фондом відповідного виду матеріального забезпечення.

Так, найчастіше у страхувальників виникають запитання щодо заповнення колонок 21 та 22 додатку 1.1 – «Страховий стаж (у повних місяцях) загальний та за останні 12 місяців».

Колонка 21 заповнюється у повних місяцях, без заокруглення.

Крім того, якщо загальний страховий стаж застрахованої особи становить 8 повних років і більше, то до колонки 21 вноситься запис «96».

Якщо загальний страховий стаж становить менше, наприклад, 3 роки 2 місяці та 15 днів, то вноситься запис «38».

Колонка 22 заповнюється з метою контролю за виконанням норм пункту 29 Порядку обчислення середньої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення) для розрахунку виплат за загальнообов’язковим державним соціальним страхуванням, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26.09.2001 № 1266, а також частини четвертої статті 19 Закону № 1105.

Л.Ю. Кравець, начальник відділу матеріального забезпечення Рівненського відділення управління виконавчої дирекції ФССУ у Рівненській області     

 

 

Увага!

Новий Порядок фінансування страхових виплат

Фондом соціального страхування України

 

Рівненське відділення управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Рівненській області повідомляє страхувальників (роботодавців) про новий Порядок фінансування страхувальників для надання матеріального забезпечення застрахованим особам у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності та окремих виплат потерпілим на виробництві за рахунок коштів Фонду соціального страхування України, затверджений постановою правління Фонду соціального страхування України від 19.07.2018 № 12 (далі – Порядок № 12).

Порядок № 12 набере чинності 1 жовтня 2018 року.

З набранням чинності Порядку № 12, Порядок фінансування, затверджений постановою правління ФСС з ТВП від 22.12.2010 № 26, втратить чинність.

 

Види матеріального забезпечення, що фінансує Фонд соціального страхування України

Порядок № 12 визначає механізм та умови фінансування страхувальників для надання за рахунок коштів ФССУ:

1) матеріального забезпечення у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності застрахованим особам, передбаченого ст. 20 Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 23.09.1999 № 1105-XIV (далі – Закон № 1105) за такими видами:

         допомога по тимчасовій непрацездатності (включаючи догляд за хворою дитиною);

         допомога по вагітності та пологах;

         допомога на поховання (крім поховання пенсіонерів, безробітних та осіб, які померли від нещасного випадку на виробництві).

2) виплат потерпілим на виробництві, передбачених абзацом 4 ч. 3 ст. 42 Закону № 1105, за такими видами:

         допомога по тимчасовій непрацездатності, яка настала внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання;

         виплата при тимчасовому переведенні потерпілого на легшу, нижчеоплачувану роботу;

         відшкодування вартості поховання потерпілого та пов’язаних з цим ритуальних послуг.

Заява-розрахунок

Відповідно до п. 6 Порядку № 12 заява-розрахунок для отримання матеріального забезпечення за рахунок ФССУ надається страхувальником у паперовому вигляді особисто до робочого органу виконавчої дирекції Фонду або його відділення, або надсилається в електронному вигляді із застосуванням електронного цифрового підпису (далі – ЕЦП).

Інформація, внесена страхувальником до заяви-розрахунку, повинна повністю відповідати документам, на підставі яких здійснено призначення матеріального забезпечення та окремі виплати потерпілим на виробництві (членам їх сімей), та бути відображена в реєстрах бухгалтерського обліку. Відповідальність за достовірність даних, наведених у заяві-розрахунку, несе страхувальник.

Форма заяви-розрахунку, наведена у додатку № 1 до Порядку № 12, є єдиною для всіх страхових випадків.

Важливо!

Страхувальник оформлює заяву-розрахунок і передає у відділення робочого органу Фонду соціального страхування за місцем реєстрації не пізніше 5 робочих днів з дати прийняття комісією (уповноваженим) із соціального страхування рішення про призначення матеріального забезпечення.

Протягом місяця з дня проведення виплат за рахунок ФССУ страхувальник надсилає повідомлення про проведення виплат за формою згідно з додатком 2 до Порядку № 12. Повідомлення може бути за вибором страхувальника:

       надіслано в електронному вигляді з використанням ЕЦП;

       надіслано листом з повідомленням;

       надано безпосередньо до робочого органу виконавчої дирекції ФССУ чи його відділення.

Якщо протягом трьох місяців з дня здійснення фінансування ФССУ роботодавець не подає відповідне повідомлення, це буде підставою для проведення перевірки використання страхувальником коштів Фонду (п. 11 Порядку № 12).

Якщо сума отриманих страхувальником від Фонду страхових коштів перевищує фактичні витрати на проведення виплат за рахунок коштів Фонду, невикористані страхові кошти протягом 3 робочих днів повертаються страхувальником на рахунок робочого органу виконавчої дирекції Фонду або його відділення, з якого надійшло фінансування, та листом надсилається пояснення причин повернення коштів.

Якщо страхувальник виявить помилки при нарахуванні виплат за минулі періоди (за межами діючого бюджетного року), надлишково нараховані та виплачені кошти повертаються ним до робочого органу виконавчої дирекції Фонду або його відділення та одночасно надсилається обґрунтоване письмове пояснення щодо причин повернення страхових коштів.

Крім того, постановою правління Фонду соціального страхування України від 19.07.2018 № 13 у новій редакції затверджено  Положення про комісію (уповноваженого) із соціального страхування у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності (далі – Положення).

Нова редакція Положення про комісію (уповноваженого) із соціального страхування у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності набула чинності 27 липня 2018 року після її оприлюднення відповідно до рішення правління Фонду соціального страхування України.

Відповідно до затвердженого Положення, комісія здійснює контроль за своєчасним направленням до відділення робочого органу виконавчої дирекції Фонду заяв-розрахунків про нараховані застрахованим особам суми матеріального забезпечення, а також розглядає скарги працівників підприємства на рішення комісії.

Крім того, комісія (уповноважений) із соціального страхування підприємства має право:

         отримувати від роботодавця відомості щодо суми фінансування Фондом для надання матеріального забезпечення найманим працівникам;

         отримувати від робочого органу виконавчої дирекції Фонду або його відділення безкоштовні консультації з питань застосування законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності;

         звертатися за необхідності до робочих органів виконавчої дирекції Фонду або його відділень щодо перевірки правильності видачі та продовження листків непрацездатності застрахованим особам підприємства;

         перевіряти дотримання застрахованими особами режиму, визначеного лікарем на період тимчасової непрацездатності;

         звертатися до робочих органів виконавчої дирекції Фонду або його відділень у разі спору між комісією (уповноваженим) із соціального страхування підприємства та роботодавцем з питань надання матеріального забезпечення застрахованим особам підприємства, а також у випадку невиконання роботодавцем рішень комісії (уповноваженого);

         вносити до робочих органів виконавчої дирекції Фонду або його відділень пропозиції по організації та удосконаленню роботи по соціальному страхуванню на підприємствах.

Детальніше ознайомитись з постановами  правління Фонду від 19.07.2018 № 12 (з додатками)  та № 13 можна на сайті Фонду соціального страхування України за посиланнями:

http://www.fssu.gov.ua/fse/control/main/uk/publish/article/958546

http://www.fssu.gov.ua/fse/control/main/uk/publish/article/958640

 

 

Рівненське відділення управління виконавчої дирекції

Фонду соціального страхування України у Рівненській області

запрошує на семінар – навчання

 

Рівненське відділення управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Рівненській області відділення запрошує до у часті у семінарі-навчанні для фінансових працівників, голів і членів комісії із соціального страхування, фахівців з охорони праці підприємств.

Семінар-навчання відбудеться  за адресою: м. Рівне, вул. Словацького,1 (5-ий поверх, кабінет № 13).

20 вересня 2018 року – установи та фізичні особи-підприємці.

27 вересня 2018 року – підприємства, організації.

Початок семінару о 10.00 год.

Участь у семінарі-навчанні безкоштовна.

 

Тема семінару:

1.            Зміни у законодавстві Фонду соціального страхування України.

2.            Окремі питання щодо призначення та нарахування матеріального забезпечення застрахованим особам за рахунок коштів Фонду та особливості розрахунку середньої заробітної плати для нарахування допомог.

3.            Порядок фінансування страхувальників для надання матеріального забезпечення застрахованим особам у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності та окремих виплат потерпілим на виробництві за рахунок коштів Фонду соціального страхування України.

4.            Про роботу комісії (уповноваженого) із соціального страхування підприємства, установи, організації.

5.            Порядок відшкодування витрат за наданні соціальні послуги з лікування застрахованих осіб та членів їх сімей після перенесених захворювань і травм, в тому числі травм виробничого характеру в реабілітаційних відділеннях санаторно-курортних закладів за рахунок коштів Фонду соціального страхування України.

6.            Організація охорони праці. Управління охороною праці та обов’язки роботодавця. Травматизм на виробництві. Дотримання вимог безпеки праці та попередження травматизму роботодавцями, суб’єктами господарювання, страхувальниками. Створення безпечних і нешкідливих умов праці на підприємствах.

7.             Звітність по коштах Фонду соціального страхування України.

 

Обласна спартакіада «Сила духу»

 

На Рівненщині  12 липня 2018 року пройшла VІ обласна спартакіада «Сила духу», яка проходить  з метою залучення потерпілих (інвалідів) від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання до активного громадського життя, надання їм допомоги і всебічного сприяння у психологічній, фізичній, соціальній реабілітації. У цьому році спартакіада відбулася на базі комунального закладу «Рівненський регіональний центр з фізичної культури  і спорту інвалідів «Інваспорт». Організатором спартакіади виступило управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Рівненській області за підтримки обласної організації фізкультурно-спортивного товариства «Спартак».

Рівненським відділенням була подана заявка для участі у спартакіаді та сформована команда з  11 учасників – потерпілими на виробництві у таких видах спорту: армспорт, бомбаскет, гирьовий спорт, дартс, настільний теніс, шахи.

         За підсумками змагань команда Рівненського відділення управління виконавчої дирекції ФСС України у Рівненській області зайняла  друге загальнокомандне  місце в змаганнях обласної спартакіади серед інвалідів праці «Сила духу», зокрема,  два других командних місця в змаганнях з бомбаскету, гирьовому спорту та  третє командне місце в змаганнях з дартсу. Учасники спартакіади отримали масу позитивних емоцій від учасників у змаганнях та спілкування. Незважаючи на результати, усі вони стали переможцями, адже не опустили руки і, незважаючи ні на що, продовжують рухатися далі, всі вони сильні духом.

 

 

 

Щодо права на матеріальне забезпечення від Фонду осіб, що працюють за цивільно-правовим договором

 

Особи, що працюють на умовах цивільно-правового договору, мають бути в обов’язковому порядку застраховані у Фонді соціального страхування України на випадок тимчасової втрати працездатності. Це дає працівникам право на отримання матеріального забезпечення та соціальних послуг.

Відповідно до законодавства, страхуванню у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності підлягають особи, які виконують роботи (надають послуги) на умовах цивільно-правових договорів, на підприємствах, в установах, організаціях будь-якої форми власності та господарювання.

Підставою для призначення допомоги по тимчасовій непрацездатності, вагітності та пологах є листок непрацездатності, виданий відповідним медичним закладом.

Фінансування матеріального забезпечення для осіб, які працюють на умовах цивільно-правового договору, здійснюється на підставі заяви-розрахунку.

Відповідно до роз’яснення Міністерства соціальної політики України, у випадку, коли застрахована особа одночасно здійснює декілька видів діяльності (працює на умовах трудового договору, цивільно-правового договору, є фізичною особою-підприємцем тощо), розрахунок допомоги має здійснюватися окремо за кожним місцем діяльності.

При цьому, обчислення страхового стажу для розрахунку страхових виплат повинне здійснюватися за даними Державного реєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування.

Увага! Відбудеться семінар

26 квітня 2018 року в залі засідань Рівненського відділення управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Рівненській області за адресою: м. Рівне, вул. Словацького, 1 (5-ий поверх, кабінет № 13) відбудеться семінар-навчання для фінансових працівників, голів і членів комісій із соціального страхування підприємств, установ, організацій та фізичних осіб - підприємців міста Рівного та Рівненського району.

Початок семінару о 10.00 год.

Тема семінару:

1.  Зміни у законодавстві Фонду соціального страхування  України.

2. Окремі питання щодо призначення матеріального забезпечення за рахунок коштів Фонду та особливості розрахунку середньої заробітної плати для призначення допомоги.

3. Порядок фінансування страхувальників для надання застрахованим особам матеріального забезпечення за рахунок коштів Фонду соціального страхування України.

4. Про роботу комісії (уповноваженого) із соціального страхування підприємства, установи, організації.

5. Порядок відшкодування витрат за надані соціальні послуги з лікування застрахованих осіб та членів їх сімей після перенесених захворювань і травм у реабілітаційних відділеннях санаторно-курортних закладів за рахунок коштів Фонду соціального страхування України.

6. Звітність по коштах Фонду соціального страхування України.

 

Запрошуємо для участі у семінарі-навчанні фінансових працівників, голів і членів комісій із соціального страхування.

Участь у семінарі-навчанні безкоштовна.

 

ПРОФІЛАКТИКА ВИРОБНИЧОГО ТРАВМАТИЗМУ ТА ПРОФЕСІЙНИХ ЗАХВОРЮВАНЬ  –  ВИМОГА ЧАСУ

Законом України «Про охорону праці» визначено, що роботодавець зобов’язаний створити безпечні та нешкідливі умови праці для працівника, адже якщо в процесі розслідування нещасного випадку на виробництві є порушення, то роботодавець може понести не лише дисциплінарну, а й кримінальну відповідальність. Питання безпеки праці вимагає суворого виконання вимог трудового законодавства не тільки власником, а й найманим працівником. Значна частина нещасних випадків на виробництві є наслідком зневажливого ставлення найманих працівників до норм безпеки праці, грубого порушення ними трудової та технологічної дисципліни, елементарного ігнорування вимог безпеки праці на робочому місці. Тому і на працівника покладаються зобов’язання з охорони праці, зокрема щодо виконання нормативно-правових актів з охорони праці та дотримання зобов’язань, передбачених колективним і трудовим договорами.

         У нашій державі законодавством не передбачена відповідальність роботодавця за настання нещасного випадку на виробництві за умови, якщо роботодавець виконав вимоги чинного законодавства щодо створення належних та безпечних умов праці для працівників. Крім того, винним може виявитися і потерпілий, якщо він порушив певні норми та правила при настанні нещасного випадку, що призведе до зменшення розміру одноразової допомоги у разі стійкої втрати професійної працездатності.

Законодавство захищає потерпілого (його родину у разі смерті годувальника) при настанні нещасного випадку на виробництві. Цей захист передбачає не тільки проведення страхових виплат, а й надання медико-соціальних послуг. Страхові виплати є значними та залежать від заробітної плати потерпілого до настання нещасного випадку. Разом із тим, залишається низка проблем, які суттєво впливають на суму виплат, зокрема це стосується  виплати заробітної плати «у конвертах», роботи за договорами цивільно-правового характеру. Отже, дбати про людей потрібно не тільки тоді коли щось сталося, а впродовж усієї трудової діяльності.

         Профілактика виробничого травматизму, створення належних умов праці, проведення навчань, інструктажів з охорони праці, забезпечення спецодягом, правильне прийняття на роботу, сплата єдиного внеску за всіх працівників – запорука належного соціального захисту працівників та спокій роботодавців.

         За повідомленнями роботодавців у 2017 році в Рівненському відділенні Фонду зареєстровано 69 нещасних випадків, які сталися на підприємствах, в організаціях і установах міста Рівне та Рівненського району. З них: страхових випадків – 49;  зі смертельним наслідком – 3; із можливою інвалідністю – 2; групових – 1; випадків смерті на підприємстві – 9; визнано нестраховими нещасними випадками (непов’язаними з виробництвом) – 14. Професійних захворювань у минулому році не зареєстровано.

Рівненським відділенням Фонду впродовж минулого року було призначено щомісячну страхову виплату по втраті працездатності внаслідок трудового каліцтва або професійного захворювання 820 особам. Серед потерпілих на виробництві: особи з інвалідністю І групи – 12 осіб; ІІ групи – 61 особа, ІІІ групи – 397 осіб, не визнані особами з інвалідністю – 375 осіб. Відшкодування шкоди – одноразову допомогу в разі смерті потерпілого (утриманцям) призначено 5 особам. На сьогоднішній день спостерігається зниження показників виробничого травматизму в абсолютних цифрах, однак для розрахунку на 1000 працівників така тенденція не є характерною.

Підводячи підсумок, хочемо закликати всіх роботодавців проаналізувати і переглянути організацію діяльності своїх підприємств, організацій та установ стосовно втілення заходів із підвищення рівня безпеки та покращення умов праці робітників, профілактики виробничого травматизму, в тому числі і на малих підприємствах, що дасть можливість забезпечити гідне життя працівнику в нашій державі.

 

О.  Гапончук,

страховий експерт з охорони праці

 Рівненського відділення

управління виконавчої дирекції Фонду

соціального страхування України

у Рівненській області

Реабілітаційне лікування в санаторно-курортних закладах за рахунок коштів Фонду соціального страхування  України

     Медична реабілітація (відновне лікування) – вид медичної допомоги, що містить систему лікувальних заходів, які спрямовані на відновлення порушених чи втрачених функцій організму, виявлення та активізацію його компенсаторних можливостей, профілактику ускладнень та рецидивів захворювання.

    Застосування медичної реабілітації в умовах санаторно-курортних закладів допомагає якнайшвидше відновити здоров’я та працездатність людини, зменшити показник первинної інвалідності, підвищити рівень життєдіяльності, а також скоротити терміни тимчасової непрацездатності.

    Висока ефективність проведення медичної реабілітації може бути досягнута лише за умов обов’язкового дотримання основних принципів: раннього початку, безперервності, послідовності, наступності та повноти надання медичної допомоги хворим, індивідуального підходу та програмування відновного лікування.

    Відповідно до Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування» за рахунок коштів Фонду соціального страхування України (далі – Фонд) здійснюється оплата лікування застрахованих осіб у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності в реабілітаційних відділеннях санаторно-курортних закладів, тобто відшкодовується 100 % витрат на проходження відновлювального лікування. Правом на реабілітаційне лікування за рахунок коштів Фонду може скористатись застрахована особа (яка сплачує та/або за яку сплачується єдиний соціальний внесок) у разі настання страхового випадку в період роботи.

    Постановою правління Фонду від 13.07.2017 № 39 затверджено Порядок відшкодування витрат за надані соціальні послуги з лікування застрахованих осіб та членів їх сімей після перенесених захворювань і травм у реабілітаційних відділеннях санаторно-курортних закладів за рахунок коштів Фонду соціального страхування України (далі – Порядок), який набрав чинності з 01 січня 2018 року.

         Порядком запроваджено принципово новий механізм забезпечення застрахованих осіб соціальними послугами з лікування в реабілітаційних відділеннях санаторно-курортних закладів після перенесених захворювань і травм. А саме: застрахована особа або член її сім’ї (дитина в супроводі одного із застрахованих батьків або застрахованої особи, яка їх замінює (опікуна, піклувальника) направляється до реабілітаційного відділення санаторно-курортного закладу за її вибором відповідно до медичних показань визначеного профілю медичної реабілітації, з урахуванням відсутності протипоказань, за рекомендацією лікуючого лікаря та за наявності висновку лікарсько-консультативної комісії (далі – ЛКК) закладу охорони здоров’я, де перебуває зазначена особа на стаціонарному лікуванні.

     Застрахована особа з порушенням перебігу вагітності може направлятися в реабілітаційне відділення санаторно-курортного закладу безпосередньо із жіночої консультації.

     Застрахована особа, яка брала безпосередню участь в АТО, має право на лікування (у супроводі членів сім’ї: чоловік/дружина, неповнолітні діти) за профілем медико-психологічна реабілітація за рахунок коштів Фонду один раз після демобілізації за наявності відповідних медичних показань.

     Порядком визначені такі профілі медичної реабілітації:

-          нейрореабілітація: підгострий період інсультів, черепно-мозкових травм;

-          м’язово-скелетна реабілітація: підгострий період ортопедичних, травматологічних операцій, ревматологічних захворювань, опіків;

-          кардіо-пульмонарна реабілітація: підгострий період інфаркту міокарда, стан після пролікованої стенокардії, після операцій на серці; підгострий період захворювань легень після операцій на легенях (в тому числі гнійних процесів нетуберкульозного характеру); цукровий діабет;

-          медико-психологічна реабілітація учасників АТО: порушення адаптації, розлади сну, розлади, пов’язані зі споживанням їжі, соматоформні розлади, неврастенія;

-          реабілітація після оперативних втручань на органах зору: підгострий період після операцій на органах зору;

-          реабілітація при порушенні перебігу вагітності: ускладнена вагітність;

-          інша (соматична) реабілітація: підгострий період після операцій на органах травлення, сечостатевої системи (видалення каменів із нирок і сечових шляхів), підгострий період після операцій на жіночих статевих органах.

    Термін лікування в реабілітаційному відділенні визначається лікуючим лікарем та ЛКК, який є необхідним для відновлення здоров’я та працездатності застрахованої особи відповідно до профілю лікування та особливостей перебігу хвороби, але не більше 24 днів.

    Постановою правління Фонду від 14.12.2017 № 71 затверджені граничні розміри витрат на відшкодування вартості одного ліжко-дня лікування в реабілітаційному відділенні санаторно-курортного закладу для застрахованої особи або члена її сім’ї (дитини в супроводі одного із застрахованих батьків або застрахованої особи, яка їх замінює (опікуна, піклувальника) на  2018 рік – 600 грн (з ПДВ), для супроводжуючої особи – 420 грн (з ПДВ).

    У разі, коли вартість фактично наданих послуг із реабілітаційного лікування перевищує граничні розміри витрат, застрахована особа самостійно сплачує різницю коштів на рахунок санаторно-курортного закладу.

    Перелік санаторно-курортних закладів у розрізі медичної реабілітації для відшкодування витрат за надані застрахованим особам послуги із реабілітаційного лікування оприлюднено на офіційному веб-сайті Фонду соціального страхування України.

     Відшкодування витрат за надані послуги із реабілітаційного лікування в межах граничних розмірів витрат здійснюється виконавчою дирекцією Фонду, її управліннями та їх відділеннями за рахунок та в межах коштів, передбачених у бюджеті Фонду на ці цілі на відповідний рік, шляхом оплати  вартості послуг із реабілітаційного лікування у формі безготівкового перерахування коштів санаторно-курортним закладам, з якими укладено тристоронні договори (між застрахованою особою, органом Фонду  та санаторно-курортним закладом).

     Долучилися до роботи з направлення хворих на лікування в реабілітаційні відділення санаторно-курортних закладів і працівники Рівненського відділення управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування  України у Рівненській області. Станом на 05 березня 2018 року укладено 18 тристоронніх договорів  на суму 246,5 тис. грн, за якими  шість застрахованих осіб завершили реабілітаційне лікування, а дванадцять  проходять.

     Скористуйтесь правом на послуги з реабілітаційного лікування за кошти Фонду!

 

 

Світлана Черкасова    - начальник відділу з організації медичної реабілітації

                                        Рівненського відділення управління виконавчої                              

                                        дирекції Фонду соціального страхування  України

                                        у Рівненській області

 

Допомога по вагітності і пологах підприємцям, які працюють на умовах трудового договору.

 

Останнім часом почастішали випадки подачі заяв-розрахунків на фінансування матеріального забезпечення застрахованим особам за рахунок коштів Фонду по вагітності і пологах підприємцями, які працюють на умовах трудового договору, а  саме мають основне місце роботи.

З метою усунення непорозумінь доводимо до відому інформацію щодо оплати допомоги по вагітності і пологах у даному випадку.

Згідно ст. 16 ч. 2 п.2 Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 23.09.1999  № 1105-XIV (далі Закону № 1105), застрахована особа зобов’язана своєчасно повідомляти страховика про обставини, що впливають на умови матеріального забезпечення.

Відповідно до статті 30 Закону України № 1105 матеріальне забезпечення за страхуванням у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності застрахованим особам, які працюють на умовах трудового договору (контракту), призначаються та надаються за основним місцем роботи (крім допомоги по тимчасовій непрацездатності (включаючи догляд за хворою дитиною), допомоги по вагітності та пологах, які надаються за основним місцем роботи та за сумісництвом у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України).

Слід зазначити, що статтею 21 Кодексу законів про працю України (далі – КЗпП України) визначено поняття трудового договору між працівником і власником підприємства, а також надано право працівнику додатково укладати трудовий договір на цьому ж або іншому підприємстві.

Робота за наймом на цьому ж або іншому підприємстві відноситься до категорії – робота за сумісництвом до статті 102 КЗпП України оплачується за фактично відпрацьований час. При роботі за сумісництвом з працівником укладається трудовий договір.

Відповідно до статті 42 Господарського кодексу України підприємництво – це самостійна, ініціативна, систематична, на власний ризик господарська діяльність, що здійснюється суб’єктами господарювання (підприємцями) з метою досягнення економічних і соціальних результатів та одержання прибутку. Виходячи з цього суб’єкт господарювання (підприємець) не перебуває ні з ким у трудових відносинах, що в свою чергою не може вважатися роботою за сумісництвом за наявності основної оплачуваної роботи на умовах трудового договору.

Фізичним особам - підприємцям, які одночасно працюють у роботодавців на умовах трудового договору (контракту) допомога по тимчасовій непрацездатності, допомога по вагітності та пологах надається лише за основним місцем роботи та за сумісництвом.

 

Оголошення про проведення навчання

 

Рівненська районна виконавча дирекція Рівненського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності повідомляє:

25 травня 2017 року  об 11.00  в  актовому залі Управління соціального захисту населення, за адресою: вул. Соборна, 366а, м. Рівне відбудеться  безкоштовно навчання – семінар із фінансовими працівниками та головами (уповноваженими) комісій із соціального страхування.

 

Про встановлення розміру допомоги на поховання

 

Відповідно до постанови правління Фонду соціального страхування України від 08 лютого 2017 року № 17 «Про встановлення розміру допомоги на поховання» та Рішення Комісії з реорганізації Виконавчої дирекції Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності від 23.02.2017 № 43 «Про збільшення розміру допомоги на поховання» з 01 березня 2017 року встановлено розмір допомоги на поховання на рівні 4100 гривень.

 

Корисна інформація для фізичних осіб – підприємців

У зв’язку із прийняттям Закону України  «Про внесення  змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у 2016 році» від 24.12.2015 № 909, яким внесено зміни до Закону України « Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 08.07.2010 № 2464 (далі – Закон № 2464), з 1 січня 2016 року розмір єдиного внеску для усіх категорій платників єдиного внеску (крім пільгових категорій) визначено в єдиному розмірі 22 відсотки бази нарахування єдиного внеску; скасовано утримання єдиного внеску із заробітної плати та інших виплат, зокрема: із допомоги по тимчасовій непрацездатності, вагітності та пологах; максимальну величину бази нарахування єдиного внеску збільшено з 17 до 25 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

Частиною 3 статті 19 Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 23.09.1999 № 1999 (далі – Закон №1105) визначено, що особи, які забезпечують себе роботою самостійно (займаються підприємницькою, адвокатською, нотаріальною, творчою та іншою діяльністю, пов’язаною з одержанням доходу безпосередньо від цієї діяльності, в тому числі члени творчих спілок, творчі працівники, які не є членами творчих спілок), мають право на матеріальне забезпечення та соціальні послуги відповідно до цього Закону за умови сплати страхових внесків до Фонду згідно із законом.

Враховуючи зазначене, фізичні особи - платники єдиного внеску зобов’язані  на загальних підставах сплачувати єдиний внесок у розмірі 22 відсотки із суми якого, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 26.11.2014 № 675 «Про затвердження пропозицій розподілу єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування»  із змінами, внесеними постановою Кабінету Міністрів України від 18.02.2016 № 85, здійснюється розподіл на загальнообов’язкове державне соціальне страхування у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності, а отже мають право на матеріальне забезпечення та соціальні послуги відповідно до Закону № 1105 за рахунок коштів Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності за умови сплати єдиного внеску.

Розрахунок страхових виплат повинен здійснюватися на підставі відомостей, що включаються до звіту ДФС, а також те, що отримання даних  робочими органами Фонду з Державного реєстру є неможливим, тому розрахунок  матеріального забезпечення  фізичним особам – платникам єдиного внеску до моменту наповнення реєстру необхідно здійснювати із розміру мінімальної заробітної плати на момент настання страхового випадку. При цьому, з метою контролю за використанням  коштів Фонду, таким особам необхідно для перерахування матеріального забезпечення додавати до заяви – розрахунку довідку з територіального фіскального органу про сплату  єдиного внеску або копії квитанції про сплату єдиного внеску за розрахунковий період, а також копію листка непрацездатності.

Фінансування матеріального забезпечення фізичним особам – платникам єдиного внеску  здійснюється на підставі заяви – розрахунку, форма якої затверджена Порядком фінансування страхувальників для надання застрахованим особам матеріального забезпечення за рахунок коштів Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, затвердженим постановою правління Фонду від 22.12.2010 №26.

                                      

 

До уваги страхувальників!

 

У звязку з частим зверненням страхувальників з приводу правильності проведення розслідування нещасних випадків невиробничого характеру повідомляємо наступне.

Якщо застрахована особа отримала травму невиробничого характеру, страхувальник має керуватися Порядком розслідування та обліку випадків невиробничого характеру, затвердженим Постановою КМУ від 22.03.2001 р. № 270 (далі - Порядок). Згідно п.2 Порядку під нещасними випадками невиробничого характеру слід розуміти не пов'язані з виконанням трудових обов'язків травми, у тому числі отримані внаслідок заподіяних тілесних ушкоджень іншою особою, отруєння, самогубства, опіки, обмороження, утеплення, ураження електричним струмом, бли­скавкою, травми, отримані внаслідок стихійного лиха, контакту з тваринами тощо, які призвели до ушкодження здоров'я потерпілих, а в п.3 Порядку надається перелік дій під час яких стались нещасні випадки, що підлягають розслідуванню не залежно від того, чи був потерпілий у стані психічного розладу, алкогольного чи наркотичного спяніння.

Слід зазначити, що факт ушкодження здоровя внаслідок нещасного випадку встановлює і засвідчує лікувально-профілактичний заклад, а документом, який це підтверджує є листок непрацездатності.

Відповідно до пункту 3.3 Інструкції про порядок заповнення листка непрацездатності, затвердженої наказом Міністерства охорони здоров’я України, Міністерства праці та соціальної політики України, Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України від 03.11.2004 року № 532/274/136-ос/1406, у графі ”Причина непрацездатності:” обов’язково підкреслюється відповідна причина звільнення від роботи. Пункти 2, 4 листка непрацездатності виправленню не підлягають.

Оплата листків непрацездатності виданих внаслідок нещасного випадку на виробництві згідно абзацу 2 частини 3 статті 42, пункту 6 розділу VII ”Прикінцеві та перехідні положення” Закону України ”Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування” від 23.09.1999 р. № 1105-XIV (в редакції від 28.12.2014 р.), здійснюється робочими органами Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України. Порядок проведення розслідування та ведення обліку нещасних випадків, професійних захворювань і аварій на виробництві затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 30.11.2011 р. № 1232.

Отже, якщо застрахована особа принесла листок непрацездатності, де в графі «причина непрацездатності» вказано 5 – невиробничі травми, керівник організації, в першу чергу, має прийняти рішення щодо розслідування нещасного випадку на підставі звернення потерпілого або особи, яка представляє його інтереси та цього листка непрацездатності і створити комісію з розслідування нещасного випадку, до складу якої мають входити голова комісії – посадова особа, яку визначає керівник організації, і члени комісії – керівник відповідного структурного підрозділу, представник профспілкової організації, членом якої є потерпілий, або уповноважений трудового колективу, якщо потерпілий не є членом профспілки.

Розслідування проводиться протягом 10 календарних днів, з метою визначення обставин та причин нещасного випадку, при цьому до уваги беруться пояснення потерпілого та свідчення очевидців, а на підставі результатів розслідування розробляють заходи із запобігання подібним випадкам. Зазначимо, у разі, коли застрахована особа, за результатами розслідування, отримала травму внаслідок алкогольного, наркотичного, токсичного сп’яніння або дій, пов’язаних із таким сп’янінням, їй буде відмовлено у наданні допомоги з тимчасової непрацездатності.

Розслідування нещасних випадків зі смертельними наслідками проводиться органами внутрішніх справ або прокуратури.

За наслідками розслідування складається акт форми НТ про нещасний випадок невиробничого характеру. Необхідна кількість примірників визначається в кожному окремому випадку.

 

 

Про електронну петицію до Президента України

 

         З початку 2015 року згідно статті 29 Закону України «Про загальнообов’язкове державне страхування» від 23.09.1999р№ 1105-ХІV (із внесеними змінами і доповненнями) для забезпечення відновлення здоров’я застрахована особа має право тільки на лікування в реабілітаційних відділеннях санаторно-курортних закладів після перенесених захворювань і травм за рахунок коштів Фонду.

На даний час  виконавча дирекція Рівненського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності забезпечує путівками в реабілітаційні відділення таких  санаторно-куротних  закладів: Трускавецькурорт санаторій «Весна»,  Моршинкурорт санаторій «Лаванда»,  санаторій «Поляна» по профілю відновлювальне  лікування після оперативного втручання на органах травлення; санаторій «Хмільник» - по профілю відновлювальне  лікування після гострих церебральних порушень; санаторій «Карпати» - по профілю відновлювальне  лікування після гострого інфаркту міокарда, операцій на серці та магістральних  судин.

Медична санаторно-курортна реабілітація – це проведення окремих реабілітаційних заходів, інтегрованих в процес надання інтенсивної медичної допомоги і здійснення реабілітаційних заходів в спеціалізованих реабілітаційних відділеннях або центрах реабілітації безпосередньо після профільного відділення стаціонару. 
      Важливою відмінністю реабілітаційної путівки є те, що вона видається лікувально-профілактичним закладом для лікування застрахованої особи або її дитини – безкоштовно, а направлення на доліковування в санаторій проводиться безпосередньо із стаціонару з видачею листка непрацездатності. 

В 2015 році виконавчою дирекцією Рівненського обласного відділення Фонду, укладено договори з 16-ма лікувально-профілактичними закладами Рівненської області на надання 427 путівок для лікування хворих у реабілітаційних відділеннях санаторно-курортних закладів. Розподіл путівок до реабілітаційних відділень санаторіїв серед лікувально-профілактичних закладів Рівненської області здійснюється виконавчою дирекцією обласного відділення Фонду згідно з наданими ними заявками. 

До відому, по Рівненському району для застрахованих осіб та членів їх сімей Рівненською районною виконавчою дирекцією Фонду отримано та видано для лікування та оздоровлення :

За 2013 рік-

-для дорослого -349 путівок за 20% вартості на суму 1979,2 тис.грн.;

-для  дорослого і дитини -  20 путівок  за 15,10 % вартості на суму 194,6 тис.грн.;

-для дитини в дитячі заклади оздоровлення -577 путівок за 10 % вартості на суму 1291,3 тис.грн.;

За 2014 рік-

-для дорослого -224 путівок за 20% вартості на суму 1419,3 тис.грн.;

-для  дорослого і дитини -  35 путівок  за 10 % вартості на суму 406,8 тис.грн.;

-для дитини в дитячі заклади оздоровлення -741 путівка за 10 % вартості на суму 1787,8 тис.грн..

За 9 місяців 2015 року Рівненською центральною районною лікарнею отримано 8 путівок на суму 68,1 тис.грн. на лікування працюючих осіб в реабілітаційних відділеннях санаторно-курортних закладів після перенесених захворювань і травм за рахунок коштів Фонду.

З 1 січня 2015 року за кошти Фонду застраховані особи  більше не отримують путівок в санаторно-курортні заклади (окрім реабілітаційних) та  путівок для своїх дітей в дитячі заклади оздоровлення.

         Внаслідок численних звернень від застрахованих осіб щодо отримання соціальних послуг на санаторно-курортне лікування, лікування в санаторіях-профілакторіях, оздоровлення дітей за ініціативою Федерації професійних спілок  України, Спільний представницький орган об’єднань профспілок прийняв 21вересня 2015 року рішення про звернення до Президента України з електронною петицією щодо внесення ним відповідного законопроекту «Про внесення змін до деяких законів України» (щодо надання соціальних послуг) (реєстр №2245) про відновлення надання соціальних послуг на санаторно-курортне лікування для працюючих за рахунок коштів соціального страхування.

Така електронна петиція зареєстрована  на сайті Президента України: https://petition.president.gov.ua/petition/10961. Для прийняття її до розгляду Президентом необхідно 25 тисяч підписів.

Прийняття такого закону дозволить відновити надання соціальних послуг застрахованим особам та членам їх сімей із оздоровлення, санаторно-курортного та відновлювального лікування в санаторно-курортних закладах, санаторіях-профілакторіях підприємств, установ, навчальних закладів, організацій та дитячих закладів оздоровлення.

 Враховуючи вищезазначене, звертаємося до всіх страхувальників та застрахованих осіб Рівненського району щодо підтримки даної електронної петиції до Президента України для відновлення надання соціальних послуг прцюючим особам за кошти Фонду.

З повагою,

Директор Рівненської районної виконавчої дирекції

Рівненського обласного відділення

Фонду соціального  страхування                                Л.Ю.Давидюк

 

 

оприлюднено 10.09.2015

 

ДО ВІДОМА СТРАХУВАЛЬНИКІВ!

 

Рівненська районна виконавча дирекція ФСС з ТВП повідомляє, що 16 вересня 2015 року в 11 годин в актовому залі Управління праці та соціального захисту населення  Рівненської райдержадміністрації буде проводитись безкоштовно  навчання – семінар з фінансовими працівниками та головами (уповноваженими) комісій із соціального страхування за адресою: м. Рівне, вул. Соборна, 366а.

 

  

оприлюднено 13.07.2015

 

До відома страхувальників!

 Виконавча дирекція Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності доводить до відома, що постановою Кабінету Міністрів України від 26.06.2015 №439 «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 26 вересня 2001 року №1266» (далі – Постанова №439), яка опублікована 04 липня 2015 року в газеті «Урядовий кур’єр» №119.  внесено зміни до Порядку обчислення середньої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення) для розрахунку виплат за загальнообов’язковим державним соціальним страхуванням. Постанова №439 набрала чинності з 04 липня поточного року.

Для страхових випадків, які настали до 04.07.2015, обчислення середньої заробітної плати для розрахунку допомоги за загальнообов’язковим  державним соціальним страхуванням у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням, необхідно проводити без урахування змін, внесених Постановою №439.

 

 

 оприлюднено 11.06.2015

 

Роз’яснення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності

Законом України "Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України" від 28.12.2014 внесено ряд суттєвих змін до законодавства з питань загальнообов'язкового державного соціального страхування.

Зокрема, у Законі України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 28.02.1991 № 796 (далі - Закон № 796), скасовано норми статті 23, а саме: компенсації та пільги громадянам, віднесеним до 4 категорії осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.

Оскільки зона посиленого радіоекологічного контролю в Україні з 1 січня 2015 року не існує, то факт проживання, роботи, навчання на такій території відсутній.

Таким чином, жінки, які мають статус постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи категорії 4, втратили право на отримання відпустки по вагітності та пологах тривалістю 180 календарних днів.

Враховуючи вищенаведене, листки непрацездатності по вагітності і пологах особам, віднесеним до 4 категорії постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи, видаються на загальних підставах, тобто тривалістю 126 календарних днів (70 календарних днів до пологів та 56 календарних днів після пологів).

Частиною 2 статті 26 Закону України  «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 23.09.1999 №1105  (далі – Закон) передбачено, що сума допомоги  вагітності та пологах у розрахунку на місяць не повинна перевищувати розмір максимальної величини бази нарахування єдиного внеску, з якої сплачувались страхові внески до Фонду, та не може бути меншою, ніж розмір мінімальної заробітної плати,  встановленої на час настання страхового випадку.

Згідно із роз’ясненням Міністерства соціальної політики України від 08.05.2015 №6811/0/14-15/18 при визначенні суми допомоги по вагітності та пологах у розрахунку на місяць застосовується середньомісячна кількість  календарних днів – 30,44.

Якщо сума допомоги по вагітності та пологах у розрахунку на місяць є меншою за розмір мінімальної заробітної плати, то на виконання норми частини 2 статті 26 Закону необхідно здійснити доплату до суми допомоги по вагітності та пологах, розраховану із розміру мінімальної заробітної плати, встановленої на час настання страхового випадку (1218 грн.)  для цього сума доплати розраховується як різниця між фактичним розміром допомоги та сумою допомоги, розрахованої таким чином:

1218 грн. : 30,44 х 126 к.д. = 5041,26 грн.

Головний спеціаліст Рівненської

районної виконавчої дирекції

Нішман Н.С.

 

 

 оприлюднено 28.01.2015

 

ДО УВАГИ СТРАХУВАЛЬНИКІВ!

(розяснення щодо змін в Законах «Про правовий режим території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи» № 791а та «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» № 796)

 

Доводимо до відому, що 1 січня 2015 року набрав чинності Закон України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 23.09.1999 № 1105-Х1У (далі - Закон № 1105) в редакції Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо реформування загальнообов’язкового державного соціального страхування та легалізації фонду оплати праці» від 28.12.2014 № 77-УІЇЇ. Як повідомлялося раніше, Законом №1105 передбачено створення Фонду соціального страхування України, до створення якого роботу продовжують забезпечувати - робочі органи Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності та робочі органи Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України.

При цьому, звертаємо увагу, що одночасно із прийняттям Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо реформування загальнообов’язкового державного соціального страхування та легалізації фонду оплати праці» від 28.12.2014 № 77-УІІІ (далі - Закон № 77) прийнято Закон України «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів» від 28.12.2014 № 76-VIII (далі - Закон № 76).

В свою чергу, пунктом 2 розділу І Закону № 76 внесено зміни до Закону України «Про правовий режим території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 27.05.1991 № 791а-ХІІ (далі - Закон № 791а), яким скасовано існування «зони посиленого радіоекологічного контролю», проживання та робота на якій надавали право на пільги особам, які постраждали внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС та відносилися до 4 категорії.

Пунктом 4 розділу І Закону № 76 також внесено зміни до Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28.02.1991 № 796-ХІІ (далі - Закону № 796), яким скасовано пільги для 4 категорії постраждалих осіб (ст.23). При цьому, пунктом 10 статті 30 Закону № 796 передбачено право жінок, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи на отримання відпустки по вагітності та пологах тривалістю 180 календарних днів. В свою чергу, перелік постраждалих (потерпілих) осіб визначено статтями 9, 11 Закону № 796, а саме встановлено, що до потерпілих від Чорнобильської катастрофи належать в тому числі особи, які постійно проживають або постійно працюють чи постійно навчаються на території зони посиленого радіоактивного контролю, які відповідно до статті 14 Закону № 796 належать до 4 категорії.

Таким чином, враховуючи, що зона посиленого радіоактивного контролю в Україні не існує з 01.01.2015 року, то факт проживання, роботи, навчання на такій території відсутній. Відповідно категорія осіб, для яких отримання пільги пов’язано із фактом проживання, роботи, навчання на території зони посиленого радіоактивного контролю право на таку пільгу довести не може.

Разом з тим, частиною 2 статті 25 Закону № 1105 передбачені пільги по нарахуванню допомоги по вагітності та пологах тривалістю 180 календарних днів для жінок, віднесених до 1 - 4 категорій осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.

Відповідно до листа Міністерства юстиції України від 26.12.2008 № 758-0-2-08-19 «Щодо практики застосування норм права у випадку колізії» при розбіжності між загальним та спеціальним нормативно-правовим актом перевага надається спеціальному. При вирішенні питань щодо можливості надання допомоги по вагітності та пологах за рахунок коштів Фонду тривалістю 180 календарних днів для жінок, віднесених до 1 - 4 категорій осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи необхідно надавати перевагу спеціальним Законам № 791а, № 796, які приймалися для реалізації конституційних прав громадян та їх соціального захисту.

Таким чином, із врахуванням наведеного вище, особи, які були віднесені до потерпілих внаслідок Чорнобильської катастрофи 4 категорії, з 01.01.2015 року втратили право на пільги на отримання листка непрацездатності по вагітності та пологах тривалістю 180 календарних днів.

Пунктами 6.З., 6.11. Інструкції про порядок видачі документів, що засвідчують тимчасову непрацездатність іромадян, затвердженої наказом Міністерства охорони здоров’я України від 13.11.2001 № 455 передбачено видачу листків непрацездатності для жінок, віднесених до 1 - 4 категорій осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи тривалістю 180 календарних днів. Відповідно до листа Міністерства юстиції України від 30.01.2009 № Н-35267-18 закон має вищу юридичну силу, ніж будь-який підзаконний нормативно-правовий акт.

Таким чином, у зв’язку з набранням чинності з 01.01.2015 року змін до Законів № 791а та № 796, якими скасовано зону посиленого радіоактивного контролю та пільги для 4 категорії постраждалих осіб, а також, враховуючи, що дані закони є спеціальними нормативно-правовими актами, то при видачі листків непрацездатності по вагітності та пологах слід враховувати зазначені зміни, а Інструкцію № 455 застосовувати в частині, що не суперечить вищевказаним законам та видавати листки непрацездатності жінкам, які були віднесені до 4 категорії осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи з 30 тижнів вагітності тривалістю 126 календарних днів.

 

 

оприлюднено 21.01.2015

ДО УВАГИ СТРАХУВАЛЬНИКІВ!

(роз’яснення до Закону України  «Про загальнообов’язкове державне

соціальне страхування» № 1105)

Виконавча дирекція Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності

 щодо застосування в роботі норм Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 23.09.1999 №1105 (далі – закон №1105), повідомляє наступне:

1. По страховим випадкам (допомога по тимчасовій непрацездатності (включаючи догляд за хворою дитиною), допомога по вагітності та пологах, допомога на поховання), які настали до 31.12.2014 включно, при визначені права на матеріальне забезпечення та його розміру необхідно керуватися нормами Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням» від 18.01.2001 № 2240.

         2. Для страхових випадків (допомога по тимчасовій непрацездатності (включаючи догляд за хворою дитиною), допомога по вагітності і пологах, допомога на поховання), які настали з 01.01.2015 необхідно застосовувати норми Закону № 1105.

         3. У зв’язку із внесенням змін Законом України «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» від 28.12.2014 до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28.02.1991 № 796 (далі – Закон № 796), було скасовано норми статті 23 Закону № 796, а саме компенсації та пільги громадянам, віднесеним до категорії 4, осіб які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, зокрема, виплату допомоги по тимчасовій непрацездатності в розмір 100 відсотків середньої заробітної плати незалежно від страхового стажу, що призвело до неузгодженості норм статті 24 Закону № 1105 з нормами Закону № 796.

         До приведення у відповідність норми Закону № 1105 в частині надання пільг громадянам, віднесеним до категорії 4 осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, зазначених у пункті 5 частини першої статті 24 Закону № 1105, при визначенні розміру допомоги по тимчасовій непрацездатності таким особам, слід керуватися наступним.

         Відповідно до частини другої статті 31 Закону № 1105 для призначення допомоги по тимчасовій непрацездатності в розмірі 100 відсотків середньої заробітної плати (доходу) застраховані особи додають копії відповідних посвідчень або інші документи, які підтверджують право на пільгу. Тобто, для осіб, які постраждали в наслідок Чорнобильської катастрофи таким документом є копія посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи певної категорії, в якому зазначено, що пред’явник посвідчення має право на пільги і компенсації, встановлені Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

         Враховуючи те, що з 01.01.2015 статтю 23 Закону 796 виключено, пільга щодо виплати допомоги по тимчасовій непрацездатності в розмірі 100 відсотків середньої заробітної плати незалежно від страхового стажу, визначена пунктом 5 частини першої статті 24 Закону № 1105, особам віднесеним до категорії 4 осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, за страховими випадками які настали 01.01.2015, не надається.

         4. Частиною четвертою статті 19 Закону № 1105 визначено те, що застраховані особи, які протягом дванадцяти місяців перед настанням страхового випадку за даними Державного реєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування мають страховий стаж менше  шести місяців, мають право на матеріальне забезпечення відповідно до цього Закону в таких розмірах:

         1) допомога по тимчасовій непрацездатності – виходячи з нарахованої заробітної плати, з якої сплачуються страхові внески, але в розрахунку на місяць не вище за розмір мінімальної заробітної плати, встановленої законом у місяці настання страхового випадку;

         2) допомога по вагітності та пологах – виходячи з нарахованої заробітної плати, з якої сплачуються страхові внески, але в розрахунку на місяць не вище двократного розміру мінімальної заробітної плати та не менше за розмір мінімальної заробітної плати, встановленої законом у місяці настання страхового випадку.

         Вищезазначена норма Закону № 1105 застосовується у вигляді обмеження визначеної на загальних підставах суми допомоги у розрахунку на місяць, якщо на момент настання страхового випадку застрахована особа не набула сумарного у дванадцятимісячному періоді, що передує страховому випадку, шестимісячний страховий стаж.

         У свою чергу, страховий стаж для реалізації норм частини четвертої статті 19 Закону № 1105 визначається відповідно до вимог статті 21 Закону № 1105 за даними персоніфікованого обліку відомостей про застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування. Такий розрахунок повинен робити страхувальник на підставі даних Державного реєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування, наданих застрахованою особою у вигляді довідки Пенсійного фонду України.

         5. Частиною п’ятою статті 32 Закону № 1105 передбачено граничні строки набуття права на матеріальне забезпечення, визначене статтею 20 Закону № 1105, застрахованих осіб та отримувачів допомоги. Так, матеріальне забезпечення виплачується, якщо звернення за його призначенням надійшло не пізніше дванадцяти календарних місяців з дня відновлення працездатності, встановлення інвалідності, закінчення відпустки у зв’язку з вагітністю та пологами, смерті застрахованої особи або члена сім’ї, який перебував на її утриманні.

         Ця норма діє з 01.01.2015 незалежно від дати настання страхового випадку.

         Слід зазначити, що дванадцятимісячний період відлічується від закінчення страхового випадку для випадків тимчасової непрацездатності та вагітності та пологів, а у випадку смерті – від дня смерті зазначеного у свідоцтві про смерть від першого числа місяця, наступного за тим, у якому настала відповідна подія (відновлення працездатності, встановлення інвалідності, закінчення відпустки у зв’язку з вагітністю та пологами, смерті застрахованої особи або члена сім’ї, який перебував на її утриманні). Для обчислення періоду 12 календарних місяців беруться цілі місяці з 1 по 31 (30 або 28 (29) для лютого) число.

 

            

ДО УВАГИ СТРАХУВАЛЬНИКІВ!

(зміни до Закону України 2240-ІІІ)

 

оприлюднено 13.01.2015

 

1 січня 2015 року набрав чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо реформування загальнообов’язкового державного соціального страхування та легалізації фонду оплати праці» від 28.12.2014 № 77-VIIІ (далі – Закон № 77). Зазначеним Законом передбачено створення Фонду соціального страхування України з метою гарантування прав, обов’язків та гарантій застрахованих осіб щодо отримання матеріального забезпечення в разі тимчасової втрати працездатності, настання нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності  та медичного страхування. До створення Фонду соціального страхування України та його робочих органів, роботу за зазначеними напрямками продовжують забезпечувати – робочі органи Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності та робочі органи Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України.

Статтею 20 Закону № 77 передбачено, що за страхуванням у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності надаються такі види матеріального забезпечення та соціальних послуг, як допомога по тимчасовій непрацездатності (включаючи догляд за хворою дитиною), допомога по вагітності та пологах, допомога на поховання (крім поховання пенсіонерів, безробітних та осіб, які померли від нещасного випадку на виробництві), оплата лікування в реабілітаційних відділеннях санаторно-курортного закладу після перенесених захворювань і травм.

Зміни внесено і в частині розміру допомоги по тимчасовій непрацездатності в залежності від страхового стажу. Так, розмір допомоги становить:

1) 50 відсотків середньої заробітної плати (доходу) - застрахованим особам, які мають страховий стаж до трьох років;

2) 60 відсотків середньої заробітної плати (доходу) - застрахованим особам, які мають страховий стаж від трьох до п'яти років;

3) 70 відсотків середньої заробітної плати (доходу) - застрахованим особам, які мають страховий стаж від п'яти до восьми років;

4) 100 відсотків середньої заробітної плати (доходу) - застрахованим особам, які мають страховий стаж понад вісім років;

5) 100 відсотків середньої заробітної плати (доходу) - застрахованим особам, віднесеним до 1 - 4 категорій осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи; одному з батьків або особі, що їх замінює та доглядає хвору дитину віком до 14 років, яка потерпіла від Чорнобильської катастрофи; ветеранам війни та особам, на яких поширюється чинність Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту"; особам, віднесеним до жертв нацистських переслідувань відповідно до Закону України "Про жертви нацистських переслідувань"; донорам, які мають право на пільгу, передбачену статтею 10 Закону України "Про донорство крові та її компонентів".

Крім того, частиною 4 статті 19 Закону № 77 передбачені обмеження застрахованим особам, які протягом дванадцяти місяців перед настанням страхового випадку за даними Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування мають страховий стаж менше шести місяців. Такі особи мають право на матеріальне забезпечення відповідно до цього Закону в наступних розмірах:

1) допомога по тимчасовій непрацездатності - виходячи з нарахованої заробітної плати, з якої сплачуються страхові внески, але в розрахунку на місяць не вище за розмір мінімальної заробітної плати, встановленої законом у місяці настання страхового випадку;

2) допомога по вагітності та пологах - виходячи з нарахованої заробітної плати, з якої сплачуються страхові внески, але в розрахунку на місяць не вище двократного розміру мінімальної заробітної плати та не менше за розмір мінімальної заробітної плати, встановленої законом у місяці настання страхового випадку.

 За органами Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності до 01.04.2015 року залишено право на застосування адміністративних стягнень за порушення порядку використання страхових коштів, за несвоєчасне або неповне повернення коштів Фонду, несвоєчасне подання або неподання встановленої звітності, подання недостовірної звітності щодо використання коштів Фонду.

При цьому, звертаємо увагу, що Закон України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням» від 18.01.2001 № 2240-ІІІ визнано таким, що втратив чинність з 01.01.2015 року.

В подальшому органи Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності будуть надавати додаткові роз’яснення щодо реалізації положень Закону № 77 у визначений законодавством спосіб.

У разі виникнення запитань з приводу застосування Закону № 77 в частині надання допомоги по тимчасовій непрацездатності, допомоги по вагітності та пологах, допомога на поховання, надання послуг лікування в реабілітаційних відділеннях санаторно-курортного закладу після перенесених захворювань і травм звертайтеся за довідками за телефонами: (0362) 24-00-90, 24-07-02.

 

Про передбачені статті витрат бюджету на  2015 рік

 

Бюджет Рівненської районної виконавчої дирекції Рівненського обласного Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності затверджений Постановою правління Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності №15 від 29.09.2014 в сумі 539 686 тис. грн. Витрати по статті «Оздоровчі заходи» заплановані в сумі 1775 тис. грн. В 2014 році відповідний показник складав 3552,2 тис. грн. Зниження витрат в порівнянні з минулим періодом на 50% відбулось

у зв’язку із затвердженням витрат лише по напрямку оздоровлення дітей застрахованих осіб в дитячі заклади оздоровлення.

Відбулося збільшення асигнувань на виплату допомог. Так, заплановано на виплату допомоги по тимчасовій непрацездатності  - 6911 тис. грн., що на 12% більше проти планового показника 2014 року , витрати на виплату допомоги по вагітності і пологах  передбачені в сумі 4566 тис. грн., що є збільшенням до планового показника 2014 року на 9%. Витрати на виплату допомоги на поховання передбачені на рівні 2014 року.
Реєстрація
Логін
Пароль
Реєстрація
Опитування


 

 

   

 

 

 

  

 

Запитання | Адміністратор
Інформаційний супровід: pressa1@rv.gov.ua Тех. підтримка: forweb@rv.gov.ua  ©  Рівненська обласна державна адміністрація

 
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

_________________________

ОГОЛОШЕННЯ

 

Обласний конкурс проектів розвитку територіальних громад на 2019 рік

 

Порядок використання коштів, передбачених в обласному бюджеті, на часткове відшкодування відсоткових ставок за кредитами (позиками) банків, що надаються на реалізацію проектів суб’єктів малого і середнього підприємництва

 

До уваги надавачів послуг за спожиті енергоносії та надані житлово-комунальні послуги

 

Об’єкти бюджетної сфери, які потребують здійснення енергоефективних заходів із залученням механізму енергосервісу та інвесторів

 

Оголошення для органів місцевого самоврядування щодо розрахунку середньозважених тарифів на тепло!