РІВНЕНСЬКА РАЙОННА ДЕРЖАВНА АДМІНІСТРАЦІЯ

На головну

Уряд України Мапа сайту

Всі матеріали на веб-сторінці розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Attribution 4.0International

 

33001, м. Рівне, вул. Соборна, 195, тел./факс: (0362) 63-60-91, Е-mail: rivnenskarda@rv.gov.ua

 
 червня 2019 
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
 
Пошук
Розширений пошук»
 

 

 
Об'єкти історико-культурної спадщини


ВИЗНАЧНІ  ПАМ’ЯТКИ  РАЙОНУ

 

Визначними історичними місцями Рівненського району є:  Клеванський замок ХV ст. у селищі Клевань, Свято-Миколаївська церква ХVІІІ ст., Свято-Миколаївський жіночий монастир у селі Городок, пам’ятник українській Першокнизі – “Пересопницькому Євангеліє” у селі Пересопниця.

Клеванський замок. Селище Клевань знаходиться за 20 кілометрів від обласного центру. Перші згадки про селище датовані ХІІ ст. і на той час мало назву Коливань. У писемних документах воно зустрічається також у 1458 році як власність князя М.Чарторийського. У ХV ст. на одному із високих пагорбів річки Стубли. Ф.Чарторійським було побудовано укріплений замок, який дійшов до нашого часу (після кількох перебудов). Укінці ХV століття замок було обновлено і оточено глибоким ровом, який наповнювався водами Стубли і могутніми кам’яними стінами. Тоді ж по кутах утвореного трикутного майданчика було зведено дві кам’яні вежі, п’ятикутні у плані. Обидві вежі збереглися відносно непогано, особливо східна. Їх стіни в окремих місцях досягали вражаючої товщини – 3,8 метра. Третя вежа, яка не збереглася, була дерев’яною.

Головну оборонну функцію ніс західний кам’яний бастіон із влаштованим зсередини виступом для стрільби. Східна вежа була меншою по висоті і призначалась для зберігання пороху і рушниць. Дві кам’яні і дерев’яна вежі забезпечували замку надійну оборону зі всіх боків. Через глибокий рів, який зі сходу відокремлював замок від материка, був перекинутий чотирьохпрольотний арковий міст на могутніх опорах. Міст прикрашали фрески, рештки яких зберігалися ще на початку ХХ століття.

 По другу сторону від замку височіє костел Благовіщення, 1610 року. У центрі селища, поблизу древнього городища, збереглася ще одна архітектурна пам’ятка – Різдвяна церква (1777р.), поряд з нею – дзвіниця (1844р.).

 

Свято-Миколаївська церква та Свято-Миколаївський жіночий монастир у селі Городок. Перша писемна згадка про Городок датується 1463 роком. Городок належав князям Збаразьким і тут було збудовано фортечну оселю князів. Власником церкви на території Городка у ті роки був Великий литовський князь Свидригайло. Пізніше, у 1516 році, княгиня Анастасія Гольшанська подарувала поселення Городок Києво-Печерсткій лаврі. А Марія Несвіцька збудувала тут величний замок. Історія Городка пов’язана з життям та діяльністю барона Рудольфа Штейнгеля, який у 1878 році придбав Городоцький маєток. Він одружився з українкою. Його син - Федір Штейнгель був відомим у свій час меценатом, організатором культурного і наукового життя на Волині. За участю барона Ф.Штейнгеля та археолога і етнографа М.Ф.Біляшівського у Городку було відкрито перший краєзнавчий музей на Волині, завдяки якому Городок на початку минулого століття був справжнім науковим центром по вивченню Волині.

         На території села Городок знаходиться діючий Свято-Миколаївський  жіночий монастир при Свято-Миколаївській церкві. Побудований храм у ХVІІІ ст. Територія монастиря омивається з усіх сторін водою і є дуже мальовничою.

 

Пересопниця. У 15-ти кілометрах від міста Рівне розташоване село Пересопниця. Історично пам’ятне місце, адже у  Пересопницькому монастирі Різдва Пречистої Богородиці (відомим з 1467 року) народилась унікальна пам’ятка національної культури – Пересопницьке Євангеліє. У 1561 році архімандрит Григорій та художник Михайло Василевич завершили переклад Євангелія “із язика болгарського на мову рискую... для лепшего вирозумлєня люду христіанського посполитого”.

Пересопницька Першокнига – перлина рукописного книжкового мистецтва. Вона багато орнаментована, прикрашена високохудожніми кілька кольоровими заставками, мініатюрами, ініціалами, кінцівками в стилі Відродження. А головне - вона виразно відбила риси живої народної української мови ХVІ століття.

 У селі Пересопниця встановлено пам’ятний знак на честь Першогниги: масивна сіра гранітна брила на гранітному постаменті. Із дикого каменю проступає розгорнена книга. Поставили пам’ятник у травні 1989 року.

АРХІТЕКТУРНІ  ПАМЯТКИ  РАЙОНУ

 № з/п

Назва памятки

Адреса

Рік будівництва

1

Михайлівська церква

с.В.Житин

1767

2

Троїцька церква

с.Гориньград

1816

3

Миколаївська церква

с.Городок

1740

4

Дзвінниця

с.Городок

1772

5

 Церква св. Юрія

с.Грабів

1775

6

Церква Параскеви

с.Грушвиця

1766

7

Преображенська церква

с.Олександрія

1710

8

Дзвінниця

с.Олександрія

 

9

Костел св. Лаврентія

с.Тайкури

1710

10

Миколаївська церква

с.Корнин

ХVІІІ ст.

11

Дзвінниця

с.Корнин

1867

12

Покровська церква

с.Обарів

1781

13

Преображенська церква

смт. Оржів

1770

14

Церква Різдва Христового

смт. Клевань

1777

15

Дзвінниця

смт.Клевань

1844

16

Замок

смт.Клевань

1475

17

Костел Благовіщення

смт.Клевань

1630

18

Дзвінниця

смт.Клевань

1630

19

Синагога

смт.Клевань

ХVІІ ст.

20

Миколаївська церква

с.Козлин

1793

21

Церква Параскеви

с.М.Житин

1783

22

Михайлівська церква

с.Старожуків

1792

23

Покровська церква

с.Сморжів

1784

24

Церква

с.Новостав

1759

25

Руїни замку

с.Тайкури

ХVVІІ ст.

26

Покровська церква

с.Сухівці

 

27

Церква

с.Хотинь

 

28

Воскресенська церква

с.Голишів

 

29

Дмитрієвська церква

с.Городище

 

30

Церква Петра і Павла

с.Диків

 

31

Георгіївська церква

с.Колоденка

 

32

Троїцька церква

с.Милостів

 

 

 

Подорожувати теренами історичної Волині, й Рівненщини, зокрема,  ознайомитися із цікавими об’єктами та експонатами протослов’янського, слов’янського періодів, козацької доби та новітнього часу, ви матимете можливість, зайшовши на веб-портал «Волинь туристична»  ( http://www.volyntravel.com.ua)

 
Реєстрація
Логін
Пароль
Реєстрація
Опитування


 

 

   

 

 

 

  

 

Запитання | Адміністратор
Інформаційний супровід: pressa1@rv.gov.ua Тех. підтримка: forweb@rv.gov.ua  ©  Рівненська обласна державна адміністрація
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

_________________________

ОГОЛОШЕННЯ

 

Форум бізнес- і ІТ-лідерів

 

Обласний конкурс проектів розвитку територіальних громад на 2019 рік

 

Порядок використання коштів, передбачених в обласному бюджеті, на часткове відшкодування відсоткових ставок за кредитами (позиками) банків, що надаються на реалізацію проектів суб’єктів малого і середнього підприємництва

 

До уваги надавачів послуг за спожиті енергоносії та надані житлово-комунальні послуги

 

Об’єкти бюджетної сфери, які потребують здійснення енергоефективних заходів із залученням механізму енергосервісу та інвесторів

 

Оголошення для органів місцевого самоврядування щодо розрахунку середньозважених тарифів на тепло!