РІВНЕНСЬКА РАЙОННА ДЕРЖАВНА АДМІНІСТРАЦІЯ

На головну

Уряд України Мапа сайту

Всі матеріали на веб-сторінці розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Attribution 4.0International

 

33001, м. Рівне, вул. Соборна, 195, тел./факс: (0362) 63-60-91, Е-mail: rivnenskarda@rv.gov.ua

 
 червня 2019 
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
 
Пошук
Розширений пошук»
 

 

 
Історико-культурна спадщина району


ВИЗНАЧНІ  ПАМ’ЯТКИ  РАЙОНУ

 

Визначними історичними місцями Рівненського району є:  Клеванський замок ХV ст. у селищі Клевань, Свято-Миколаївська церква ХVІІІ ст., Свято-Миколаївський жіночий монастир у селі Городок, пам’ятник українській Першокнизі – “Пересопницькому Євангеліє” у селі Пересопниця.

 

Клеванський замок. Селище Клевань знаходиться за 20 кілометрів від обласного центру. Перші згадки про селище датовані ХІІ ст. і на той час мало назву Коливань. У писемних документах воно зустрічається також у 1458 році як власність князя М.Чарторийського. У ХV ст. на одному із високих пагорбів річки Стубли. Ф.Чарторійським було побудовано укріплений замок, який дійшов до нашого часу (після кількох перебудов). Укінці ХV століття замок було обновлено і оточено глибоким ровом, який наповнювався водами Стубли і могутніми кам’яними стінами. Тоді ж по кутах утвореного трикутного майданчика було зведено дві кам’яні вежі, п’ятикутні у плані. Обидві вежі збереглися відносно непогано, особливо східна. Їх стіни в окремих місцях досягали вражаючої товщини – 3,8 метра. Третя вежа, яка не збереглася, була дерев’яною.

Головну оборонну функцію ніс західний кам’яний бастіон із влаштованим зсередини виступом для стрільби. Східна вежа була меншою по висоті і призначалась для зберігання пороху і рушниць. Дві кам’яні і дерев’яна вежі забезпечували замку надійну оборону зі всіх боків. Через глибокий рів, який зі сходу відокремлював замок від материка, був перекинутий чотирьохпрольотний арковий міст на могутніх опорах. Міст прикрашали фрески, рештки яких зберігалися ще на початку ХХ століття.

 По другу сторону від замку височіє костел Благовіщення, 1610 року. У центрі селища, поблизу древнього городища, збереглася ще одна архітектурна пам’ятка – Різдвяна церква (1777р.), поряд з нею – дзвіниця (1844р.).

 

 

Свято-Миколаївська церква та Свято-Миколаївський жіночий монастир у селі Городок. Перша писемна згадка про Городок датується 1463 роком. Городок належав князям Збаразьким і тут було збудовано фортечну оселю князів. Власником церкви на території Городка у ті роки був Великий литовський князь Свидригайло. Пізніше, у 1516 році, княгиня Анастасія Гольшанська подарувала поселення Городок Києво-Печерсткій лаврі. А Марія Несвіцька збудувала тут величний замок. Історія Городка пов’язана з життям та діяльністю барона Рудольфа Штейнгеля, який у 1878 році придбав Городоцький маєток. Він одружився з українкою. Його син - Федір Штейнгель був відомим у свій час меценатом, організатором культурного і  наукового життя на Волині. За участю барона Ф.Штейнгеля та археолога і етнографа М.Ф.Біляшівського у Городку було відкрито перший краєзнавчий музей на Волині, завдяки якому Городок на початку минулого століття був справжнім науковим центром по вивченню Волині.

   На території села Городок знаходиться діючий Свято-Миколаївський  жіночий монастир при Свято-Миколаївській церкві. Побудований храм у ХVІІІ ст. Територія монастиря омивається з усіх сторін водою і є дуже мальовничою.

 

 

 

 

 

Пересопниця. У 15-ти кілометрах від міста Рівне розташоване село Пересопниця. Історично пам’ятне місце, адже у  Пересопницькому монастирі Різдва Пречистої Богородиці (відомим з 1467 року) народилась унікальна пам’ятка національної культури – Пересопницьке Євангеліє. У 1561 році архімандрит Григорій та художник Михайло Василевич завершили переклад Євангелія “із язика болгарського на мову рискую... для лепшего вирозумлєня люду христіанського посполитого”.

Пересопницька Першокнига – перлина рукописного книжкового мистецтва. Вона багато орнаментована, прикрашена високохудожніми кілька кольоровими заставками, мініатюрами, ініціалами, кінцівками в стилі Відродження. А головне - вона виразно відбила риси живої народної української мови ХVІ століття.

 У селі Пересопниця встановлено пам’ятний знак на честь Першогниги: масивна сіра гранітна брила на гранітному постаменті. Із дикого каменю проступає розгорнена книга. Поставили пам’ятник у травні 1989 року.

 

 

АРХІТЕКТУРНІ  ПАМЯТКИ  РАЙОНУ

Дзвіниця церкви святої Анни с.Хотинь

 

Церква святої Анни с.Хотинь

 

Покровська церква с.Сухівці

 

Михайлівська церква с.Старожуків

 

Церква Параскеви с.Малий Житин

 

Свято-Воскресенська церква с.Козлин

 

Дзвіниця костелу Благовіщення смт Клевань

 

Костел Благовіщення смт Клевань

 

Замок князів Чарторийських смт Клевань

 

Дзвіниця церкви Різдва Христового смт Клевань

 

Церква Різдва Христового смт Клевань

 

Преображенська церква смт Оржів

 

Покровська церква с.Обарів

 

Троїцька церква с.Гориньград-І

 

Дзвіниця Миколаївської церкви с.Корнин

 

Миколаївська церква с.Корнин

 

Руїни замку с.Тайкури

 

Костел святого Лаврентія с.Тайкури

 

Дзвіниця Преображенської церкви с.Олександрія

 

Преображенська церква с.Олександрія

 

Свято-Покровська церква с.Грушвиця

 

Церква святого Юрія с.Грабів

 

Дзвіниця Миколаївської церкви с.Городок

 

Миколаївська церква с.Городок

 

Михайлівська церква с.Великий Житин

 

 

Подорожувати теренами історичної Волині, й Рівненщини, зокрема,  ознайомитися із цікавими об’єктами та експонатами протослов’янського, слов’янського періодів, козацької доби та новітнього часу, ви матимете можливість, зайшовши на веб-портал «Волинь туристична»  ( http://www.volyntravel.com.ua)
Реєстрація
Логін
Пароль
Реєстрація
Опитування


 

 

   

 

 

 

  

 

Запитання | Адміністратор
Інформаційний супровід: pressa1@rv.gov.ua Тех. підтримка: forweb@rv.gov.ua  ©  Рівненська обласна державна адміністрація
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

_________________________

ОГОЛОШЕННЯ

 

Форум бізнес- і ІТ-лідерів

 

Обласний конкурс проектів розвитку територіальних громад на 2019 рік

 

Порядок використання коштів, передбачених в обласному бюджеті, на часткове відшкодування відсоткових ставок за кредитами (позиками) банків, що надаються на реалізацію проектів суб’єктів малого і середнього підприємництва

 

До уваги надавачів послуг за спожиті енергоносії та надані житлово-комунальні послуги

 

Об’єкти бюджетної сфери, які потребують здійснення енергоефективних заходів із залученням механізму енергосервісу та інвесторів

 

Оголошення для органів місцевого самоврядування щодо розрахунку середньозважених тарифів на тепло!